romatizma.gen.tr https://www.romatizma.gen.tr Romatizma, Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2020, romatizma.gen.tr Sun, 25 Jan 2015 00:00:00 +0000 Fri, 03 Apr 2020 00:00:00 +0000 60 Salazoprin https://www.romatizma.gen.tr/salazoprin.html Sun, 21 Oct 2018 20:31:11 +0000 Salazoprin, Steroid olmayan iltihap giderici ilaçlara cevap vermeyen, eklemlerde meydana gelen ağrı ve şekil bozukluğuna sebep olan romatoid artritli hasta olan kişilerin tedavisinde ve iltihap sahibi olan bağırsak hastalık
Salazoprin, Steroid olmayan iltihap giderici ilaçlara cevap vermeyen, eklemlerde meydana gelen ağrı ve şekil bozukluğuna sebep olan romatoid artritli hasta olan kişilerin tedavisinde ve iltihap sahibi olan bağırsak hastalıklarının tedavisinde (ülseratif kolit, aktif Crohn hastalığı) kullanılmakta olan bir ilaç çeşididir.

Salazoprin Nasıl Kullanılır; Hem iltihap bulunan bağırsak hastalıklarının, hem de romatoid artrit ve ankilozan spondilit gibi bazı iltihap bulunan romatizmaların tedavisinde kullanılan çok etki sahibi olan, yani hastalığı iyileştirebilme özelliği taşıyan bir ilaçtır. Eczanelerde 500 miligram şeklinde büyük tabletler halinde satılmaktadır. Tedaviye az dozda başlanması ve dozun azar azar artırılması ön görülür. Pratik olarak en çok kullanılan günlük dozu sabah vakitleri 2 tablet, akşam vakitleri 2 tablet tok karnına şeklindedir; fakat doktor onay verdiği taktirde gün içerisinde doz 6 tablete kadar yükselebilir. Etkisi genel şartlar altında 5-6 hafta süreyle kullanılma yapıldıktan sonra meydana gelir. Bu ilacın içerisinde “Sulfonamid” adında bir madde içerdiği için, bu maddeye alerjisi sahibi olan hasta kişiler kesinlikle kullanmamalıdır. Sulfonamid genel olarak lupus ve Sjögren sendromuna sahip olan bağ dokusu hastalıklarında alerjik reaksiyonlar oluşturabildiği için, sülfosalazin ilacının bu çeşit hastalıklarda kullanılması kesinlikle risklidir ve kesinlikle önerilmemektedir. Bu çeşit alerjik reaksiyonlar bir kenara bırakıldığı taktirde, sulfosalazin genel şekilde yan etkisi çok olan bir ilaç değildir, fakat az da olsa, deri döküntüsü meydana getirebilir; aynı zamanda mide, karaciğer ve kan sayımı üzerine yan etkiler meydana getirebilir. Yan etkilerin genel olarak daha çok tedavinin ilk başladığı aylarda görülmesi sebebinden dolayı, tedaviye adım attıktan sonraki ilk aylarda hasta olan kişi çok yakından izlenilmesi gereklidir. Hasta olan kişinin ilacı tüketme süresi uzadığı taktirde, yan etki gelişme riskinin azalması değişik bir gözlemdir.

Salazoprin Yan Etkileri Nelerdir; 
Çok yaygın olan yan etkiler (10 kişide 1 kişiden fazla görülen):
 • Hazımsızlık, mide yanması olması
 • Bulantı
Yaygın olan yan etkiler (100 kişide 1 kişiden fazla görülen):
 • Sersemlik
 • Uyumada zorluk
 • Başın ağrıması
 • Tat almada meydana gelen değişiklik
 • Karnın ağrıması
 • Mide bulantısı
 • Öksürük
 • Deride kaşıntı olması
 • İdrarda protein bulunması
 • Ateş
Yaygın olmayan yan etkiler (1000 kişide 1 kişiden fazla görülen):
 • Denge kaybı yaşanması
 • Nefessiz kalma
 • Saç dökülmesi
Pazarlama sonrası bildirilen yan etkiler (Sıklığı bilinmiyor):
 • Beyin zarı iltihabı
 • Kan damarı iltihabı
 • İştah kaybı olması
 • Halüsinasyon
]]>
Romatoid Artrit Genetik Mi https://www.romatizma.gen.tr/romatoid-artrit-genetik-mi.html Mon, 22 Oct 2018 02:59:36 +0000 Romatoid Artrit Genetik Mi, Romatoid artrit, eklemlerde oluşan iltihaplı romatizmal bir hastalık türüdür. Eklemlerin bozulmasına neden olur. Kronik poliartritis olarak da bilinmektedir. romatoid artrit eklem kıkırdağı tutulmasına Romatoid Artrit Genetik Mi, Romatoid artrit, eklemlerde oluşan iltihaplı romatizmal bir hastalık türüdür. Eklemlerin bozulmasına neden olur. Kronik poliartritis olarak da bilinmektedir. romatoid artrit eklem kıkırdağı tutulmasına sebep olmaktadır. Eğer kalp,akciğer, deri ve kas gibi organlarda tutulma olmuşsa SLE veya sklerodermanın bir belirtisidir. Bazı durumlarda ciltte ve gözde de bu durum izlenmektedir. El ve ayak filmleri çekilerek tanı konmakta, fakat hastalığın tamamen iyileşmesi mümkün olmamaktadır. 

Romatoid artrit (RA) erkeklere gore kadınlarda üç beş kat daha fazla görülmektedir. Bu rahatsızlık insanlarda 40-50 yaşlardan sonra daha çok rastlanmaktadır. Çocuklarda da görülmesi mümkündür. Sebebi  tam olarak teşhis edilemeyen bir hastalıktır. Romatoid artrit hastalığı, bağışıklık sisteminin kendi hücrelerini yok etmeye çalışan ve vücut bağışıklık sistemini çökerten bir hastalık olduğu bilinmektedir. Bunun dışında bazı moleküllerin romatoid artrit hastalarında daha çok rastlanmaktadır. Bu neden romatoid artrit genetik mi Olasılığını ortaya koymaktadır. Romatoid artrit genetik olarak ortaya çıkabilir. Romatoid artrit, eklem iltihaplanması ilk başlarda bir kaç eklemde görünür. Gün geçtikçe bu iltihaplar bir çok eklemi sarar. Genelde el ve parmak eklemlerinde görünür. Vücut omurgası bu durumdan etkilenmez. Hastanın daima şikayeti, geceleri ve sabah kalkınca eklemlerdeki ağrı şikayetleri olmasıdır. Parmaklarda oluşan iltihaplanma, parmakların şeklinde bozulmaya sebep olurken, şişmelerle beraber parmak kemiği çıkıntıları ve parmağın uç tarafları aşağıya doğru eğik bir şekil alır. El ve parmak dışında, kalp ve akciğer zarlarında vede gözde iltihaplanmalar, romatoid artrit (RA) sonuçlarındandır. Romatoid artit bu günkü bilgilere göre hastalığın ortaya cıkışında genetik sebeplere dayandığı, fakat genetik nedenler harici de çeşitli faktörlerden hastalık hasıl olmaktadır. Romatiod artrit, seropozitif hastaların birinci derece akrabalarında dört kat daha fazla görünmektedir. Tek yumurta ikizlerinde %12-15 çift yumurta ikizlerinde %2-5 değerinde görünme riski vardır.


]]>
Romatoid Artrit Göz Bulguları https://www.romatizma.gen.tr/romatoid-artrit-goz-bulgulari.html Mon, 22 Oct 2018 12:42:34 +0000 Romatoid artrit göz bulguları, romatoid artritte göz bulgusu sık görülür. Romatoid artritin en çok rastlanan göz bulgusu keratokonjuktivitis sikka bulgusudur. En çokta keratokonjuktivitis sikka adı verilen bulguda kuru göz ve Romatoid artrit göz bulguları, romatoid artritte göz bulgusu sık görülür. Romatoid artritin en çok rastlanan göz bulgusu keratokonjuktivitis sikka bulgusudur. En çokta keratokonjuktivitis sikka adı verilen bulguda kuru göz ve buna bağlı olarak yakınmalar meydana gelir. Gözyaşı üretiminde azalmalar meydana gelir. Bu yakınmalar gözde kuruluk hissinden yanmalara, yabancı cisim ve batma hissine, kaşıntı, kızarıklık, görmede bulanıklık ve akıntıya kadar farklılık gösterir. Hastalığın geç dönemlerinde görülür. Ancak hastalık şiddeti ile bir bağlantı göstermez. Diğer bir göz bulgusu şekli episklerittir. Kendisini gözde ağrılı kızarık nodüller şeklinde gösterebilir. Gözde kızarıklık ve hafif rahatsızlık hissi oluşturur. Şiddetli ağrıya sebep olmaz. Genellikle kalıcı görme sorunu gerçekleşmeden bu problem ortadan kalkar. Hastalık şiddeti ile bağlantılıdır ve genellikle tedaviye gerek duyulmadan iyileşir. Daha seyrek görülen sklerit ise uzun süreli ve ağrılı romatoid artrit ile bağlantılıdır. Kötü seyirlidir. Gözde ağır görme bozukluğuna sebep olur.  Etkilenen gözde genellikle kızarıklık ve şiddetli ağrı meydana gelir.

Romatoid Artrit Göz Bulguları Tedavisi

Tedavi edilmemesi sonucu gözün beyaz kısmı hasar görebilir ve yırtılabilir. Bu yırtılmalar kalıcı görme problemine sebep olabilir. Bu sebeple romatoid artrit hastalığına sahip bireyler göz ile yakınmalarını dikkate almalı ve önemsemelidir. Gerek göz doktoru gerekse romatolog göz ile ilgili yakınma sürecini değerlendirmeli ve erken tedaviye başvurulmalıdır. Romatoid artrit hastalığına sahip  bireylerde görülen bir diğer problem ise kullanılan kortizon ilaçlarına bağlı olarak katarakt ve göz içinde basıncın artmasıdır. Bundan dolayı kortizon içeren ilaçlar doktor kontrolünde kullanılmalıdır. Aksi taktirde istenmeyen durumlara yol açabilir. Romatoid artrit göz bulguları tedavisinde kullanılan ilaçların çeşitli göz komplikasyonlarına sebep olabileceği unutulmaması gereken bir husustur. Genellikle bu hastalığın kendisini ağır gösterdiği olgularda ve ileri yaşa sahip kadın hastalarında göz tutulumu daha sık rastlanmaktadır. 
]]>
Romatoid Artrit Kalp Tutulumu https://www.romatizma.gen.tr/romatoid-artrit-kalp-tutulumu.html Mon, 22 Oct 2018 21:11:34 +0000 Romatoid Artrit Kalp Tutulumu, Çeşitli bulgular ile seyreden kas ve iskelet sistemi bozuklukları olarak nitelendirilmektedir. Çok sık karşılaşılan durumlar arasında yer almaktadır. Yapılmış olan otopsi çalışmaları sonucunda Romatoid Artrit Kalp Tutulumu, Çeşitli bulgular ile seyreden kas ve iskelet sistemi bozuklukları olarak nitelendirilmektedir. Çok sık karşılaşılan durumlar arasında yer almaktadır. Yapılmış olan otopsi çalışmaları sonucunda romatoid artritin özellikle kalbimizin dış tabakasının %70 oranında tuttuğu gösterilmiştir. Lakin bu tutulumların genel anlamda büyük bir çoğunluğu bulgu vermemektedir. 

Romatoid Artrit Kalp Tutulumu Tedavi

Genelde mevcut tedaviyi değiştirmekle birlikte olumlu yanıt alınmaktadır. Çok büyük komplikasyon, Romatoid artrit aynı zamanda miyokardit olarak bilinen kalp kaslarının iltihabına yol açabilmektedir. Bu biraz daha ciddi bir durum olarak bilinir ve aipa sıklığı daha azdır. Kalbimizin kas tabakası iltihaplandığında tedavinin değiştirilmesi gerekmektedir. Çünkü eklem için verilen tedavi genellikle yeterli gelmemektedir. Daha ağır tedavi uygulamak, bağışıklık sistemini yoğun baskılama ihtiyacı doğurmaktadır. Bunun dışında ise daha seyrek ojfcrak kapak problemleri de görülebilmektedir. En önemli görülen sorun ise perikardit denilen kalbin dışında bulunan zarının iltihabı sonucu o zarların arasına sıvı toplanması olarak nitelendirilmektedir. İç organlarımızın tutulumunda tamamen o organda hastalığına bağlı bulunan yakınmalar görülmektedir. Kalp zarı tutulduğu durumda, orada sıvı toplandığında, kalbin çalışması engelleneceği durumunda normal fonksiyonlarını yapamayacaktır. Sonuç olarak eforla ortaya çıkan nefes darlığı ve göğüs ağrısı yapmaktadır ki, bunlar zaten kalple ilgili diğer hastalıkların bulgularıyla ortak derecededir. 

Romatoid artrit kalp tutulumuna bağlı spesifik bir yakınma bulunmamaktadır. Bunun RA'ya bağlı bir tutulum mu olduğu yoksa normal bir viral perikardit mi veya kalple ilgili başka bir nedene bağlı mı olduğunun ayrım aşaması mutlaka yapılmalıdır. Aslında her gördüğümüz iç organ tutulumu için bu noktalar kesinlikle değerlendirilmelidir. Hastalığın seyri vede hastalık yılı bu konuda önemli bir faktör olarak nitelendirilmektedir. Romatoid artritin kalp tutulumu en sık hastalığın ileri ki dönemlerinde görülebilmektedir.
]]>
Pannus Romatoid Artrit https://www.romatizma.gen.tr/pannus-romatoid-artrit.html Tue, 23 Oct 2018 08:18:15 +0000 Pannus romatoid artrit, Romatoid artrit, el bileği, el eklemleri, ayak eklemleri ve dirseklerin öncelikle tutulduğu, kronik seyir gösteren ve tuttuğu eklemde hasara sebep olan; vücuttaki bir çok sistemi ve organı da tutabilen o Pannus romatoid artrit, Romatoid artrit, el bileği, el eklemleri, ayak eklemleri ve dirseklerin öncelikle tutulduğu, kronik seyir gösteren ve tuttuğu eklemde hasara sebep olan; vücuttaki bir çok sistemi ve organı da tutabilen otoimmün bir iltihabi mafsal hastalığıdır. Tuttuğu eklemde hasar oluşturarak sakatlığa sebep olur. Romatoid artrit, yaygın bir rahatsızlık olup, her yüz kişiden birinde, yaşamının bir döneminde görülür. Her yaşta ortaya çıkabilir, fakat genellikle 40-60 yaşlarında başlar. 

Pannus romatoid artrit gelişimi: Otoimmün hastalıklarda vücut bağışıklık sistemi, yanlış çalışmakta ve bedenin kendi doku ve hücrelerine karşı savaşmaktadır. Böylece romatoid artrit rahatsızlığında böyle bir yanlış, daha doğrusu dostu düşmandan ayırt edemeyen bir savaşın varlığı ortaya konmuştur. Hastalarda beden kendi antikorlarına karşı savaşan yeni antikorlar geliştirmiştir. Eğer antikorları bedenin savunma-bağışıklık sisteminin askerleri olarak tanımlayacak olursak, romatoid artritte vücudun bazı askerlerinin vücudun diğer askerleriyle savaştığını ifade edebiliriz. Bu ise bir iç savaştır.

Eklemlerdeki iltihap gelişimi, önce eklem boşluğunun büyük bir kısmının iç yüzünü örtmekte olan, ancak eklemleşen kemiğin eklem yüzeyini örtmeyen “sinovial membran”daki çıkıntılar ve kıvrımlar belirir. Bu çıkıntı ve kıvrımlar daha sonra, eklem kıkırdağıyla kaplı olan eklem yüzeyine doğru uzanarak, eklemin yüzeyini kaplar. Sinovial membranın eklem yüzeyini örten bu uzantılarına “pannus” denir.

Pannus romatoid artrit belirtileri: Pannus, kaplamış olduğu eklem kıkırdağını ve bu kıkırdak altında bulunan kemik dokusuna hasar verir. İlerleyen süreçte eklemi oluşturan iki kemiğin eklem yüzeyleri deforme olup birbirlerine yapışırlar. Birbirleriyle bütünleşen iki kemiğin eklem yüzeylerinin bozulması sonucu birbirlerine yapışmaları durumuna da “ankiloz” denir. Ankiloz görülen eklemlerde normal eklem hareketliliği kaybolur. Ankilozun gelişmesi romatoid artritte son aşamadır. Bundan önce eklemlerin bağ dokusunda fibröz liflerinin artışına bağlı eklem sertleşmeleri oluşur. Romatoid artritte en çok, el ve ayak bilekleriyle el ve ayaklardaki eklemlerde görülür. Bunların dışında başka ve omur ve diz eklemlerinde görülür.

Bir kısım romatoid artrit olaylarında derialtında şişliklere rastlanır. Bu şişliklere ‘'Romatoid nodüller” adı verilmektedir. Bu şişliklerin ortasında hücre ölümü olan özel dokulardır. Fazlaca sert olan bu şişlikler nadiren kemiğe yapışırlar ve kemik şişlikleri gibi algılanırlar. Romatizmalı bireylerin el ve ayak parmaklarındaki form bozukluklarının bir kısmında, bu şişlikler sorumludur. Romatizmal nodüllere, kalp ve akciğerde de rastlanır. Romatoid artrit hastalıklarında damar iltihaplarına da rastlanır. Beyin damarlarında kalp koroner damarlarında, sindirim kanalının damarlarında, sinir liflerinin damarlarında iltihaplara rastlanmaktadır. Romatoid artrit hastalıklarında nadiren kaslarda zayıflamada olabilmektedir.

Pannus romatiod artrit tedavisi: iltihaplanma ve ağrıyı azaltmak için kullanılan ilk ilaçlar, antienflamatuar ilaçlardır. Bu ilaçlar tedavinin ilk birkaç haftasında etkili olmazsa, çoğu hekim hidroksiklorokin veya metotreksat gibi ümmün sistemini etkileyen veya değiştiren ilaçlar eklerler. Önceleri bu ilaçlar son çare olarak kullanılmaktaydı. Sulfasalazin ve penisilamin gibi diğer hastalık modifiye edici antiromatizmal ilaçlarda hastalığın ilerleyen dönemlerinde değil başlarında ve birlikle (kombinasyon halinde) kullanılabilir.

Pannus romatoid artrit içi özel bir diyet olmamasına karşın, bazı veriler semptomların haftada iki porsiyondan fazla omega-3 çoklu doymamış yağ asitleri bakımından zengin balık yağlarının tüketimiyle azaltılabileceğini göstermiştir. Omega-3 çoklu doymamış yağ asitleri; somon balığı, sardalye ve uskumruda bulunur. Bu yağ asitlerinin kapsül biçimde alınmasının da faydalı olması mümkündür.

Egzersiz yapma, sertliği hafifletmeye, eklem işlevselliğini korumaya ve ağr]]> Romatoid Artrit Diyeti https://www.romatizma.gen.tr/romatoid-artrit-diyeti.html Tue, 23 Oct 2018 20:38:02 +0000 Romatoid Artrit Diyeti, Romatoid artrit diyetinde önemli olan hangi besine yer vereceğini bilmektir. Böylelikle eklemlerde biriken iltihaplanmayı azaltmış ve daha sağlıklı ve kaliteli yaşamaya başlamış olursunuz. Yapılan araşt Romatoid Artrit Diyeti, Romatoid artrit diyetinde önemli olan hangi besine yer vereceğini bilmektir. Böylelikle eklemlerde biriken iltihaplanmayı azaltmış ve daha sağlıklı ve kaliteli yaşamaya başlamış olursunuz. Yapılan araştırmalar sonucu Akdeniz diyeti ile beslenenlerin romatoid artrit  sorununa iyi geldiği ve eklemlerde biriken iltihaplanmayı azalttığına dair bilimsel sonuçlar görülmüştür.


Romatoid Artrit Diyeti ve Omega 3 Yağ Asitleri: Akdeniz diyetinde omega 3 yağ asitlerinden bol miktarda bulunması ve içinde omega 3 barındıran yiyeceklerden sayesinde oldukça fayda sağlanmaktadır. Böylelikle eklem ağrıları hafiflerken aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendirilmesine de katkı sağlar. Alabalık, sardalye, uskumru, ceviz gibi soğuk su balıkları bu açıdan oldukça güzel besin kaynaklarıdır. Keten tohumu ve ceviz yağı, omega 3 alımı için oldukça verimlidir. Ana yemek olarak yada salatalarda kullanabilirler. Omega 3 alımı yanında yeterli miktarda folik asit ve demir de alınmalıdır. Bu besinlerin Romatoid Artrit sorunu yaşayan hastaların diyetinde olması oldukça faydalıdır. Aynı zamanda anemi sorununa karşı da oldukça etkilidir. Pancar, fasulye, mercimek folik asit açısından oldukça faydalıdır.

Gıda ve Takviyeler: Bilimsel araştırmalara göre Romatoid artrit sorunu yaşayan insanların yarısından fazlasında kansızlık sorunu görülmektedir. Ispanak ve lahana gibi koyu yeşil yapraklı sebzeler ise hem folik asit açısından oldukça zengin hem de antioksidan özellikleri oldukça yüksektir. Antioksidan özelliği romatoid artrit sorununu en aza indirirken, bağışıklık sistemini de güçlendirir. Dut meyvesi de antioksidan yönünden oldukça iyi bir besindir. Ayrıca lif oranı da yüksektir. Lifli besinler de romatoid artrit hastaları tarafından bolca tüketilmelidir. Çünkü iltihaplanmayı azaltmaya yardım eder. Romatoid Artrit hastalarının doymuş yağ oranı düşük besinleri tüketmesi gerekmektedir. Bu sebeple sebze, meyve, tam tahıllı mamuller ve yağsız protein tüketimine önem vermelidirler.

Vitamin ve Mineraller: Araştırmalara göre; vitamin, mineral ve antioksidanların romatoid artrit hastalığına iyi yada kötü hiçbir etkisi olmadığını göstermektedir.

Unutmamak gerekir ki; romatoid artrit diyeti ve beslenmeye dikkat etmek özellikle önemli olsa da sağlıklı beslenme ve takviyeler bir tedavinin yerini tutmaz. Vücudunuzun ihtiyacı olan tüm besinleri aldığınıza emin olmak için doktorunuzla birlikte hareket etmek oldukça önemlidir.
]]> Romatoid Artrit El Deformiteleri https://www.romatizma.gen.tr/romatoid-artrit-el-deformiteleri.html Wed, 24 Oct 2018 08:41:34 +0000 Romatoid Artrit El Deformiteleri, Romatoid artrit tutukluk, şişme, eklemde tahribat ve sakatlığa sebep olan ağrılı bir iltihaplanmadır. Bu otoimmün (bağışıklık sistemine ait) olan bir hastalıktır ve hücreler üzerinde, Romatoid Artrit El Deformiteleri, Romatoid artrit tutukluk, şişme, eklemde tahribat ve sakatlığa sebep olan ağrılı bir iltihaplanmadır. Bu otoimmün (bağışıklık sistemine ait) olan bir hastalıktır ve hücreler üzerinde, eklemleri kaplayıp, yağlandıran bir etkisi vardır.

Kemik erimesi, el ya da parmak iltihaplanmasında olduğu gibi yalnızca tek bir eklemi etkiler. Buna karşın  olarak, romatoid artrit çoğunlukla simetrik olarak ortaya çıkar. Mesela her iki bileği, her iki el ve her iki ayak bilek ve ayağı birden etkilemektedir.

Romatoid Artrit El Deformiteleri Belirtileri

 • El, parmak ağrısı, şişme ve tutulma.
 • Dokunulduğu zaman el ve parmak eklemlerinde sıcaklık ve hassasiyet hissi.
 • Aynı eklemlerde simetrik olarak etkilenme.
 • Parmak eklemlerinin hareketlerinde gıcırdama.
 • Parmak eklemleri, özellikle orta eklemlerde sakatlanma hali
 • Elde uyuşma ve karıncalanma, karpal tüneli belirtisi

Çenenin her iki tarafı, boyun, omuzlar, dirsekler, kalça, ayak bilekleri ve ayakların her iki tarafında olduğu gibi, diğer eklemlerde de simetrik şekilde etkileyen daha çok iltihaplanma, ağrı ve tutukluk olması. Grip olma hissi, geçmeyen yorgunluk, Ateş, Bir saatten daha uzun süren ağrı ve tutukluk hali.

Romatoid Artrit El Deformiteleri nedenleri: Bilim insanları, el romatoid artritinin sebepleri hakkında kesin bir bilgiye sahip değildir. Fakat bu iltihaplanmaların belli ırk ve etnik bölgelerde oluştuğu bilinir. Romatoid artritin kadınlarda görülme sıklığı erkeklere göre 3 kat daha fazladır. Romatid iltihaplanması incelemeleri, bu hastalığı etkileyen şu etkenlere işaret eder:

Genetik faktörler: Viral ya da batekriyel enfeksiyon gibi çevresel etkenler

Hormonlar: Romatoid iltihaplanmasında hamilelik ile beraber bir miktar düzelme eğilimi olsa da, emzirme ve doğum sonrası dönem de romatoid artrit belirtilerini kötüleştirebilir.

Romatoid Artrit El Deformiteleri Tedavisi:

 • Romatoid artrit tedavinde, aşağıdaki uygulamaları içeren çoklu bir usullerdir.
 • İstirahat ve egzersiz
 • İlaç tedavisi
 • Alçı ve ağrı oluşan bölgeden basıncı kaldırmaya yönelik imkan verecek özel yardımcılar
 • Kendi kendinize stresle baş edebilme
 • Romatoid artrit el deformiteleri için İltihaplanmayı tetikleyen yiyecekleri terk etme ve soğuk su balıklarında bulunan omega 3 yağ asidi ile D vitamini, keten yağı gibi iltihaplanmayı azaltan yiyeceklerden oluşan diyet değişikliği,
 • Düzenli olarak yapılan sağlık kontrolü,
 • Fizik tedavileri,
 • İşlevleri geri kazandırabilecek ameliyat

Romatoid Artrit El Deformiteleri İçin Reçete Edilen İlaçlar: Hastalığı değiştirecek antiromatoik ilaçlar. Bu tür ilaçlar, Nsaıd (kortizonsuz anti iltihabik ilaç) ve düşük kortizon dozlarıyla birlikte uygulanır. Hastalık değiştirici antiromatoik ilaçlar Leflunomide, Methotrexate, Hydroxychloroquine, Gold (kaslara enjekte veya ağızdan verilir) Sulfasalazine, Azathiaprine, Cyclosporine, Minocycline olarak sıralanabilir.

]]>
Romatoid Artrit Akciğer Tutulumu https://www.romatizma.gen.tr/romatoid-artrit-akciger-tutulumu.html Thu, 25 Oct 2018 00:57:49 +0000 Romatoid Artrit Akciğer Tutulumu, Romatoid artrit toplumumuzda % 1'e yakın sıklıkla en fazla karşılaşılan iltihaplı eklem hastalığı olarak bilinmektedir. Ekstraartiküler bulgular hastalığın önemli mortalite ve morbidite sebeb Romatoid Artrit Akciğer Tutulumu, Romatoid artrit toplumumuzda % 1'e yakın sıklıkla en fazla karşılaşılan iltihaplı eklem hastalığı olarak bilinmektedir. Ekstraartiküler bulgular hastalığın önemli mortalite ve morbidite sebebi olarak gösterilmektedir. Romatoid artrit ile ilgili olan akciğer hastalıkları tüm mortalite'nin %10 ve %20'sinden sorumludur.

Romatoid Artrit Akciğer Tutulumu Nedeni Nedir;  Nedeni henüz bilinmeyen ve eklemlerden başlayarak kalıcı hasar meydana getirebilen iltihap yayan sistematik bir romatolojik bir hastalık olarak bilinmektedir. Pek fazla organ sisteminde tutuluma sebep olabilmektedir. Akciğer tutulumu da bunların arasında yer almaktadır. Hastaların %40'ı gibi bir oranda akciğer tutulumu görülmektedir. Romatoid artritin ilk olarak akciğer tutulumu 1948 yıllarında Ellman ve Ball tarafından 3 hastada görülmüştür.  O zamanlardan beridir, RA ve buna benzer çeşitli pulmoner komplikasyonlar arasındaki ilişki pek çok kez tanımlanmıştır.  

Romatoid Artrit Akciğer Tutulumu Kimlerde Görülmektedir; Romatoid artrit, daha çok kadınlarda görülmektedir. Fakat buna karşın akciğer tutulumu ise erkeklerde daha sık rastlanmaktadır. Kimi zaman eklem tutulumu olmadan da pulmoner tutulum görülebilmektedir.  

Romatoid Artrit Akciğer Tutulumu Nasıl Tespit Edilir; Romatoid artrit ile ilişkili akciğer tutulumunun prevalansını tespit etmek oldukça zordur. Lakin zor olsa da akciğer tutulumu için predispozisyon oluşturan klinik durumlar çok iyi bilinebilmektedir. Bunların başlıcaları olarak orta yaş, şiddetli artrit, erkek cinsiyet, aşırı yüksek RF titreleri ve subkutan nodüllerin varlığı olarak bilinmektedir. Ya da diğer ekstraartiküler romatoid tutulumlardır. Akciğer tutulumu; infeksiyonlarla birlikte RA hastalarında en çok rastlanılan ölüm nedenleri arasında yer almaktadır.
]]>
Polimiyozit https://www.romatizma.gen.tr/polimiyozit.html Thu, 25 Oct 2018 11:17:24 +0000 Polimiyozit, Sıklıkla çocuk ve ergenlik yaşında başlayan ve erişkinlerde de görülen kalıcı iltihabi bir kas hastalığıdır. Polimiyozit hastalığında sıksık alevlenmeler olur. Polimiyozitin sebebi henüz bilinmemektedir. Ebev Polimiyozit, Sıklıkla çocuk ve ergenlik yaşında başlayan ve erişkinlerde de görülen kalıcı iltihabi bir kas hastalığıdır. Polimiyozit hastalığında sıksık alevlenmeler olur. Polimiyozitin sebebi henüz bilinmemektedir. Ebeveynlerde de polimiyozit hastalığı var ise bazı çocuklarda olma olasığı söz konusu olabilir. İnklüzyon cismi miyoziti olarak da adlandırılan bu hastalığın en şiddetşi şeklini viral bir enfeksiyon tetikleyebilir. Polimiyozit bazen Lupus eritematozus ve Jüvenil artrit gibi bazı hastalıkların işeyiş sırasında da görülebilir. Bazı hastalarda polimiyozit hastalığına bir tümör de eşlik edebilir.

Polimiyozit hastalığı belirtileri

Polİmİyozit hastalarda ve polimiyozit hastası çocukların gövde ve çevresindeki kaslarda güçsüzlük olur. Bu hastalar merdiven çıkmakta veya kollarını yukarı kaldırmakta güçlük çekerler. Polimiyozitli hastaların kasları ağrılı ve dayanıksızdır. Hasta genellikle kendini çok güçsüz hisseder ve kilo kaybeder. Hafif ateş, iştahsızlık, yüz, diz veya dirsek etrafında kırmızı, kabarıklar, dökülmeler ve genel bir hastalık hissi olabilir.

Polimiyozit hastalığı teşhisi
Çocuklarda veya yetişkin hastalarda polimiyozit semptomları var ise doktor onun kas gücünü muayene edip, kan ve idrar tahlillerini ister. Ayrıca elektromiyografi  ileti hızı gibi kas ve sinir aktivitelerini ölçen incelemeleri de isteyebilir. Hastalığı teşhis etmek için doktor hastadan bir kas biyopsisi alabilir.

Polimiyozit hastalığı tedavisi

Polimiyozit tedavisinde doktor hastanın yıllar boyu kullanmak zorunda kalabileceği kortikosteroid ilaç yazar. Kortikosteroidler etki göstermez ise enflamasyonu azaltmak için bağışıklık sisteminizi tetikleyen ilaçlarda yazabilir. Hastanın ayrıca kaslarını güçlendirmek ve hareketlerini rahatlatmak için bazı fizik tedavi uygulamalarına ihtiyaç olur. Erken ve başarılı bir tedavi ile hasta normal aktivitelerine devam edebilir. Bazı hastalarda tedaviden sonra bile polimiyozit kronik olarak kalabilir. Çok ufak bir oranda çocuk için ise hastalık ölümcül olabilmektedir.
]]>
Akut Romatoid Artrit https://www.romatizma.gen.tr/akut-romatoid-artrit.html Fri, 26 Oct 2018 09:16:40 +0000 Akut romatoid artrit, insanlarda görülen romatizma hastalıklarından en yaygın olanıdır. Başta şiddetli ağrı olmak üzere çok ciddi belirtilere neden olarak ciddi rahatsızlıklar gösterir. Bu rahatsızlık erkeklere oranla kadınl Akut romatoid artrit, insanlarda görülen romatizma hastalıklarından en yaygın olanıdır. Başta şiddetli ağrı olmak üzere çok ciddi belirtilere neden olarak ciddi rahatsızlıklar gösterir. Bu rahatsızlık erkeklere oranla kadınlarda çok fazla görülen bir durumdur. İnsanların yaklaşık olarak yüzde birinde karşılaşılan bu durum yapılan araştırma ve incelemelere rağmen net olarak neden ortaya çıktığı bilinmemektedir. Bu nedenle yapılacak net tedaviler de geliştirilememiştir. Hastalığın tam olarak neden ortaya çıkarılana kadar tıbbi olarak bu hastalığı tam olarak ortadan kaldıracak herhangi bir tedavi bulunmamaktadır. Akut romatoid artrit, direk olarak vücudun eklemlerinde meydana gelen bir durumdur. Bu nedenle eklemlerde gezici bir rol oynayabilir. Aslında hastalığın akut olması kişi için iyi bir durumdur. Çünkü akut olarak görülen romatoid artrit sadece belli bir süre kişide olumsuz etkilere neden olarak ortadan kalkar. Fakat kronik olarak meydana gelen bu rahatsızlık sürekli olarak görülerek ailenin diğer bireylerinde de görülebilmektedir. Bu nedenle akut romatoid artrit kişiler için daha iyidir. Bu rahatsızlık çok az bir ihtimal olsa bile bazı organlara etki ederek o organın zarar görmesine neden olabilir. Bu nedenle bazen gözler, cilt, kalp ve akciğer bu durumdan olumsuz olarak etkilenebilir.

Akut romatoid artrit belirtileri nelerdir
 • Bu hastalığın meydana getirmiş olduğu en büyük belirti geceleri ve sabahları şiddetli eklem ağrılarıdır. Meydana gelen eklem ağrıları kişiyi sabaha kadar hatta daha fazla süreler boyunca uyutmayacak derecede şiddetli olur. Bu durumlarda ağrının azaltılması için 1000 mg kadar ağrı kesiciler kullanılır.
 • Sabah vakitlerinde kişilerde sık sık eklem tutulmaları meydana gelir. Genellikle romatoid artrit görülen eklem üzerinde en fazla 15 dakika kadar sürecek şekilde eklem tutulması meydana gelir. Bu tutulma sırasında da oldukça ağrı artacaktır. 
 • Eklemlerde ciddi bir seviyede şişme meydana gelir. Meydana gelen şişmeler, buz yardımıyla azaltılacağı için ara ara buz uygulamaları yapılmalıdır. Bu şişliklerin seviyesi oluşan hastalığa göre artabilir. Bu nedenle şiddetli akut romatoid artrit sorunlarında şişlikler daha fazla olur. 
 • Herkeste olmasa bile bazı insanlarda yorgunluk ve halsizlik meydana gelebilir. Bu nedenle kişi kendisini oldukça hasta hissedecektir. Bu hislerin ortadan kalkması için kişi bol bol istirahat etmelidir. Aksi durumlarda hastalığın iyileşme süresi oldukça azalacaktır .
 • Bazı insanlarda organların bu rahatsızlıktan etkilenmesi nedeniyle farklı belirtiler ortaya çıkabilmektedir. 
Tedavi: 
Akut romatoid artrit hastalarında bu rahatsızlığın tedavi edilmesi mümkün değildir. Bunun için hastalığın ortaya çıkarış olduğu belirtilerden daha az etkilenmek için bazı önlemler alarak hastalığın geçmesini beklemelisiniz. Bunun için özellikle dozu yüksek ağrı kesiciler doktor kontrolünde kullanılarak ağrılar azaltılabilir. Bunun yanında kortizonlu preparatlar kullanılarak sorun azaltılabilmektedir. Eğer isterseniz bitkisel yöntemlerle şişlikleri ve ağrıları azaltabilirsiniz. Hastalık yaklaşık 7 gün içerisinde ortadan kalkacaktır. Bazı insanlar masaj yöntemini kullanarak ve aynı zamanda sıcak, soğuk uygulamalar yaparak bu problemden kurtulmaktadır. Bu durum yapılan işlemlerle tam olarak geçmese bile en azından ortaya çıkarmış olduğu etkiler ciddi olarak azaltılabilmektedir. 
]]>
Tendinit https://www.romatizma.gen.tr/tendinit.html Fri, 26 Oct 2018 22:19:07 +0000 Tendinit, daha açık bir adıyla tendon iltihaplanmasıdır. Tıbbi olarak insanlarda çok görülen bu durum müdahale edilmediği zamanlarda gittikçe daha da büyük sorunlara neden olan bir hastalıktır. Bilindiği gibi vücutta oluşan Tendinit, daha açık bir adıyla tendon iltihaplanmasıdır. Tıbbi olarak insanlarda çok görülen bu durum müdahale edilmediği zamanlarda gittikçe daha da büyük sorunlara neden olan bir hastalıktır. Bilindiği gibi vücutta oluşan bir iltihabın kendi kendine ortadan kalkması çok az karşılaşılan bir durumdur. Bu nedenle sadece tendinit sorununda değil tüm iltihaplı hastalıklarda gerekli olan müdahale yapılmalıdır. Tendinit birçok zaman insanlarda eklem bölgelerinde meydana gelmektedir. Meydana gelen tendinit sorunlarında eklemlerin etkilenmesinin en büyük nedeni tabi ki tendonların en çok eklemlerde zedelenmesidir. İnsanlarda aniden meydana gelen zorlanmalar ve yaralanmalar direk olarak tendon iltihabı oluşumuna neden olmaktadır. Bu durum özellikle 40 yaş ve daha üstündeki insanlarda meydana gelen bir durumdur. Bu nedenle tendinit problemi daha çok 40 yaşından daha büyük kişilerde meydana gelmektedir. Bazen çocuklarda da düşme ya da farklı zorlanmalar nedeniyle bu durum ortaya çıkmaktadır. Tendinit rahatsızlığının ortaya çıkmasına neden olan birçok farklı etken bulunmaktadır. Bu konuya biraz daha detaylı değinecek olursak şu şekilde sıralama yapabiliriz.

Tendinit neden ortaya çıkar

Düşme ve yaralanmalar: Meydana gelen en küçük yaralanmalarda bile tendonlara zarar vererek belli bir süre sonra iltihaplanmalara neden olacaktır. Bu nedenle ilk zamanlarda herhangi bir durum olmasa bile birkaç gün sonra tendon iltihaplanması ortaya çıkma durumu vardır. 

Kandaki enfeksiyonlar: Bazen herhangi bir yaralanma ya da düşme gibi durum meydana gelmese bile insanlarda kan içerisinde bulunan enfeksiyonlar direk olarak tendon iltihaplanmasına neden olacaktır. Bu durumlarda tıbbi ilaçlar sorunu çözecektir. 

Şeker hastalığı: Şeker hastalığı nedeniyle kan içerisindeki madde değişimleri nedeniyle ciddi olarak tendinit sorunu ortaya çıkabilmektedir. Bu durumlarda şeker hastalığına dair kullanılan ilaçların yanı sıra tendinit için de ilaç kullanılacaktır. 

Meslekler: Sürekli olarak aynı hareketlerin yapılmasına neden olan bazı mesleklerde kişinin eklemi zarar görür ve belli bir süre sonra bölgede tendinit problemi ortaya çıkar. Bu durum sürekli aynı egzersizleri uzun süre yapan insanlarda da meydana gelmektedir. 

Romatizma hastalığı: Romatoid artrit problemi olan insanlarda bu rahatsızlık her ne kadar iyileşse bile ardından tendinit oluşumu gözlenebilir. Bu nedenle romatizma hastalıkları yaşayan insanların önceden önlem alması çok daha iyi olacaktır. 

Yaş: Tendinit probleminin oluşmasına neden olan son etkenlerden biri de yaştır. Yaşı daha önceden de belirttiğimiz gibi 40 ve üzeri olan insanlarda bu durum eklemlerin eskimesine bağlı olarak ortaya çıkabilir. Bu durumlarda yapılan tedaviler daha da zorlaşır. 

Tendinit problemi için neler yapılabilir
 • Tendinit rahatsızlığı için yapılması gereken en önemli şeylerden biri tabi ki gerekli olan tedavileri yapmaktır. Gerekli olan tedavilerin uygulanması sonrasında kişi düzenli olarak egzersiz yaparak kas kütlesini arttır. Bu şekilde yapılan tedavilerde daha çok başarı elde edilebilir. 
 • Tendinit probleminin görüldüğü eklemin sürekli olarak aynı hareketlere maruz kalmasını önlemeniz gerekmektedir. Bunun için ekleme aynı hareketleri yaptırmaktan uzak tutun. 
 • Çalışırken ya da spor yaparken kesinlikle ergonomi kurallarına uymaya çalışılmalıdır. Bu şekilde eklemleriniz çok daha rahat bir şekilde hareket edecektir. 
]]>
Romatoid Artrit Bitkisel Tedavi https://www.romatizma.gen.tr/romatoid-artrit-bitkisel-tedavi.html Fri, 26 Oct 2018 22:51:42 +0000 Romatoid Artrit Bitkisel Tedavi, diğer bir adı da iltihaplı romatizma olan bu rahatsızlığın tıbbi olarak uygulanan bir tedavisi yoktur. Ancak hastaların ağrı ve sıkıntılarını en aza indirmek için bazı tıbbi ağrı kesici ve Romatoid Artrit Bitkisel Tedavi, diğer bir adı da iltihaplı romatizma olan bu rahatsızlığın tıbbi olarak uygulanan bir tedavisi yoktur. Ancak hastaların ağrı ve sıkıntılarını en aza indirmek için bazı tıbbi ağrı kesici ve iltihap kurutucu ilaçlardan doktor kontrolünde faydalanılmaktadır. Romatoid artrit hastalığını tıbbi tedavilerin yanı sıra bitkilerle de tedavi etmek mümkündür ve bitkisel tedavi uygulamaları sonucunda oldukça iyi neticeler elde edilebilir. Bu hastalığın tedavide iyi sonuçlar alınması için öncelikle teşhisin kısa sürede alınması oldukça önem taşımaktadır. Ayrıca bu hastalığın doktor gözetiminde yapılacak tahlillerle de sürekli takip edilmesi gerekmektedir. Çünkü romatoid artrit rahatsızlığında hastalarda belirtiler şikayetin ileri derecede arttığı veya hafiflediği zamanlarda değişikliklere rastlanabilmektedir. Romatoid artrit rahatsızlığında tedavi yöntemleri kişiden kişiye değişiklikler de gösterebilmektedir. 

Romatoid Artrit Bitkisel Tedavi

İltihaplı romatizma olarak da bilinen bu rahatsızlık kişilerde bazı zamanlar kendiliğinden kaybolduktan sonra tekrar meydana gelebilen bir hastalıktır. Romatoid artrit rahatsızlığını en aza indirmek için uygulanacak bitkisel tedavi şekilleri.

Zeytinyağı Sirke: Bu kür için 1 çay bardağı zeytinyağı ve 1 çay bardağı elma sirkesi uygun bir cam kavanozun içine koyularak karışım iyice karıştırılır. Daha sonra elde edilen karışımın üzerine 4 çorba kaşığı iyice ezilmiş kafur eklenerek erimeye bırakılır. İstenilen kıvama gelen karışımdan temiz bir yünlü bezin üzerine bir miktar alınarak ağrıyan kısımlara sarılır. Uygulanan bu işlem düzenli bir şekilde sabah akşam tekrarlanır.

Hardal Ve Kına: Bu bitkisel kür için 1 kahve fincanı kına ile 1 çorba kaşığı hardal uygun bir cam kaseye konularak iyice karıştırıldıktan sonra üzerine azar azar su eklenerek yoğrulan karışım ağrının olduğu bölgelere sürülür.

Lahana: Lahana kürü için 1 adet orta büyüklükte lahana yaprak şeklinde tek tek ayrılır ve her bir lahana yaprağı içi su dolu bir şişe yardımıyla üzerinden geçilerek aynı yufka şeklinde inceltilir. Ardından inceltilen yapraklarının üzerine hakiki zeytinyağı sürüldükten sonra ağının yoğun yaşandığı bölgelere sarılır. Bu uygulamaya üç saatte bir lahana yapraklarını değiştirerek tekrarlayabilirsiniz.

Kiraz Sapı Ve Isırgan Otu: Bu kür için 15-20 tane kiraz sapı 1 su bardağı kadar kaynamakta olan suyun içine atılarak yaklaşık 5-6 dakika kadar kısık ateşte kaynatılır. Ardından üzerine 1 tutam kurutulmuş ısırgan otu ilave edilerek 2-3 dakika kadar da birlikte kaynatılarak karışım ocaktan alınarak demlenmesi için ılıyıncaya kadar bekletilir. Daha sonra ılıyan karışım süzülerek sabah akşam bir su bardağı içilir. 

Söğüt Yaprağı: Kürü için 1 litre kaynatılmış suyun içine 10 çorba kaşığı ufalanarak iyice ezilmiş söğüt yaprağı eklenerek 20 dakika demlenmesi için bekletilir. Verilen sürenin sonunda hazır hale gelen karışım süzülerek akşam sabah olmak üzeri düzenli olarak günlük birer su bardağı tüketilir. 
]]>
Juvenil Romatoid Artrit https://www.romatizma.gen.tr/juvenil-romatoid-artrit.html Sat, 27 Oct 2018 18:53:50 +0000 Jüvenil romatoid artrit, kronik olan, eklem iltihaplı bir hastalıktır. 100.000 çocuk arasında yaklaşık 20 çocukta karşılaşılır. Hastalık kişisel olarak değişebildiğinden dolayı teşhis edilmesi oldukça zordur ve ço Jüvenil romatoid artrit, kronik olan, eklem iltihaplı bir hastalıktır. 100.000 çocuk arasında yaklaşık 20 çocukta karşılaşılır. Hastalık kişisel olarak değişebildiğinden dolayı teşhis edilmesi oldukça zordur ve çoğunlukla farklı hastalıklar ile karıştırılır.

Jüvenil Romatoid Artrit Ayırıcı Tanı Kriterleri Nelerdir

 • Çocuğun yaşı 16 yaş altında ise,
 • 6 haftadan daha uzun süren, bir ya da birden fazla eklemi tutan eklem iltihabı var ise

Diğer romatizmal hastalıklardan ayırt edilmelidir.

Jüvenil Romatoid Artrit Hastalığının Nedeni Nedir

Jüvenil romatoid artrit hastalığı otoimmün yani vücuttaki bağışıklık sisteminin sağlıklı olan bir organa veya dokuya saldırması sonucu oluşan bir hastalıktır. Bunun yanı sıra idiopatik yani nedeni bilinmeyen bir hastalık olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak bazı doktorlara göre jüvenil romatoid artrit hastalığına viral veya bakteriyel enfeksiyonlar neden olabilmektedir.

Enfeksiyonlar dışında, genetik yatkınlık ve ağır stres koşulları da jüvenil romatoid artrit hastalığına neden olabilen bir başka unsur olarak sayılabilmektedir.

Bütün bunlara rağmen, birçok iltihabi kronik hastalıkta olduğu gibi jüvenil romatoid artrit hastalığının da kesin bir nedeni bilinmemektedir.

Jüvenil romatid artrit hastalığında vücudun bağışıklık sistemi kendi eklem dokularına savaş açar ve bunun sonucunda eklemlerde bulunan kemik, kıkırdak ve bağ dokuları ile kemik zarları kendi dokusunu kaybederek şekil bozukluğuna uğrar. Eklemde şişlikler oluşur, bu şişlikler de uzun süreli olduğunda eklem üzerinde hasara neden olur.

Jüvenil Romatoid Artrit Tanısı Nasıl Koyulur

Ayırıcı tanı kriterleri taranır. Eğer kişi 16 yaşından küçük ise ve 6 haftadan uzun süreli iltihabi eklem romatizması geliştiyse, ayriyeten nedeni bilinmiyor ise bu hastalık muhtemelen jüvenil romatoid artrit hastalığıdır.

Jüvenil Romatoid Artrit Nasıl Tedavi Edilir

Jüvenil romatoid artrit hastalığına özel bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Yapılacak olan tedavinin amacı kişilerin normal bir yaşantı sürmesini sağlamaktır. Normal yaşantının yanı sıra, uzun vadede oluşabilecek organ ve doku hasarlarını önlemektir.Tedavi temel anlamda sistemik ya da eklem iltihabını engelleyecek olan ilaçların kullanılmasına; eklemlerin görevlerini koruyacak ve hasarları önleyecek rehabilite yöntemlerine dayanmaktadır.

Jüvenil romatoid artrit hastalığının tedavisi oldukça karmaşıktır. Tedavi esnasında farklı farklı tıp branşlarının birlikte hareket etmesini gerektirmektedir. Örneğin; çocuk romatologu, fizik tedavi uzmanı, ortopedist, göz doktoru gibi.

]]>
Anti Ccp https://www.romatizma.gen.tr/anti-ccp.html Sun, 28 Oct 2018 16:49:35 +0000 Anti Ccp, Ciyclic Citrullinated Peptide kelimelerinin baş harflerinden gelen bir antikor testidir. Sitrülin ise argi artıklarının translasyondan sonra enzimatik değişikliğiyle oluşan ve flaggrin molekülünde yer almakta Anti Ccp, Ciyclic Citrullinated Peptide kelimelerinin baş harflerinden gelen bir antikor testidir. Sitrülin ise argi artıklarının translasyondan sonra enzimatik değişikliğiyle oluşan ve flaggrin molekülünde yer almakta olan bir aminoasittir. Nedeni bilinmemekle  birlikte vücutta sitrüline karşı oto antikor oluşabilir.  

Sitrülin otoantikorları romatoit artrit(halk arasındaki tabiri ile iltihaplı romatizma) için ciddi antikorlardır.%97 oranında spesitifite ve %80 oranında da sensitiviteye sahiptir. RF ile kullanıldığı zaman spesifiklik oranı %99.6 ya ulaşmaktadır.

Anti Ccp antikorları pozitif hastalarda negatif olanlara göre eklem hasarları daha fazla ortaya çıkmaktadır. Anti Ccp testinin kısa zaman içinde Romatoid Faktör testinin yerini alacağı beklenmektedir.

Anti Ccp neden önemlidir

Anti Ccp antikorları hastalığın ne şekilde ilerleyeceğini tahmin etmek için önemlidir. Romatoid Faktör ile birlikte anti Ccp de bakılması romatoid artrit hastalığının tanı oranını artırmaktadır. Hastada daha önceden tanısı koyulamamış romatoid artrit (iltihaplı eklem romatizması) rahatsızlığı var ise antiCcp istenmektedir. 

Anti Ccp test sonuçları ile tek başına tanı koyulamamaktadır. Hasta kişi için hem romatoid faktör testi hem de anti Ccp testi yapılıp sonuçları pozitif ise romatoit artrit olasılığı yüksek olduğu gibi rahatsızlığın şiddetini de gösterir. Hasta olan kişide romatoid faktör ün aksine Anti Ccp pozitif ise ve belirtiler romatoid artriti düşündürüyor ise kişinin erken evre romatoid artrit olma olasılığı çok düşük demektir. Ama ilerleyen dönemlerde romatoid artrit gelişmesi olasıdır.

Hasta olan kişide Anti Ccp negatif Romatoit Faktör pozitif ise romatoit artrit veya başka bir iltihaplı hastalığı belirlemede klinik belirtiler ve bulgular daha fazla önem taşımaktadır. Hastalarda her iki test sonucu da negatif çıkarsa romatoid artrit olma olasıklıkları çok daha düşüktür.

Anti Ccp ne işe yarmaktadır

 • İnflamasyon ve eklem rahatsızlıklarında Romatoid artritin tanısı için çok önemlidir.
 • Romatoid artritin tanısı için romatoid faktör önemli olsa da yeteri kadar belirtici değildir.
 • Romatoid artrit hastalarında Rf negatif çıksa bile Anti Ccp antikorları pozitiftir.
 • Erken evrede Anti Ccp antikorları saptanabilmektedir.
 • Anti Ccp ile tanı koyulmamış vakalarda Romatoid artrit gelişme ihtimalini saptayabilmektedir.
 • Anti Ccp antikorları pozitif çıkan kişilerde %95 gibi yüksek bir olasılıkla ilerde romatois artrit gelişecektir.

Anti Ccp antikor düzeyi <5 RU/ml durumunda sonuç negatif

Anti Ccp antikor düzeyi  >5 RU/ml durumunda ise sonuç pozitiftir

]]>
Romatoid Artrit https://www.romatizma.gen.tr/romatoid-artrit.html Mon, 29 Oct 2018 09:29:39 +0000 Romatoid artrit, toplumda en fazla görülen iltihap hastalıklarından biridir. Hastalık genellikle kroniktir ve ara ara alevlenerek şiddetlenebilir. Bir tür eklem hastalığı olan romatoid artrit, eklemlerde ağrı, şişlik Romatoid artrit, toplumda en fazla görülen iltihap hastalıklarından biridir. Hastalık genellikle kroniktir ve ara ara alevlenerek şiddetlenebilir. Bir tür eklem hastalığı olan romatoid artrit, eklemlerde ağrı, şişlik, katılık hissi, hareket kısıtlılığı gibi şikayetlere yol açar. Kadınlarda görülme sıklığı erkeklerden daha fazladır. Özellikle 20-40 yaşlarında görülen hastalık, nadir durumlarda çocuklarda ve gençlerde de oluşum gösterebilir. Eklemlerde kalıcı hasara yol açabilen hastalık için erken tanı ve tedavi oldukça önemlidir. Kalp zarı, akciğer zarını tutabilen hastalığın kesin bir tedavisi yoktur. Ancak erken tanı sayesinde ilerlemesi önlenebilir.

Romatoid artrit nedenleri

Romatoid artritin neden kaynaklandığı kesin olarak bilinmemektedir. Ancak genetik ve çevresel faktörlerin etkili olduğu düşünülmektedir. Aile içinde romatoid artrit varsa aile bireylerinin birinde gelişme olasılığı vardır. Bazı enfeksiyon hastalıkları da romatoid artriti tetikleyebilir.Sigara kullanımı, hormonal değişimler, mevsim geçişleriyle beraber genetik yatkınlık hastalığın oluşmasına sebep olabilir.

Romatoid artrit belirtileri

Romatoid artrite maruz kalan hastalarda ilk şikayet eklem ağrısı ve eklemlerde görülen şişliktir. Ancak bu yakınmalardan önce halsizlik, hafif ateşlenme ve yorgunluk hissi oluşabilir. Romatoid artrit hastalığını farklı iltihap hastalıklardan ayıran belirleyici özellik sabah tutulmalarıdır. Hasta sabahları yataktan kalkmakta zorlanır ve en az bir saat eklemlerini kullanmakta güçlük çeker. Hastalık oluştuktan sonra kronik olarak seyreder. Hastalıkta erken dönem tedaviye başlanmazsa eklem zarı iltihabı gelişerek yakın dokularda hasar oluşabilir. Bu hasar kemik yapısında bir takım değişikliklere yol açar, eklem kullanımında bozukluk, kemiklerde şekil bozukluğu ve kemik erimesi gibi yakınmalara neden olabilir.

Romatoid artrit nasıl teşhis edilir

Doktor hastanın öyküsünü alır. Eğer hasta yaşamış olduğu şikayetleri eksiksiz ve doğru anlatırsa doktor teşhisi koyabilir. Kesin tanı için, iltihabı ölçen testler, kan sayımları, romatoid faktör testi, serolojik testler istenir. Bazı hastalar için görüntüleme tetkiklerine başvurulabilir.

Romatoid artrit tedavisi

Romatoid artrit hastalığın kesin bir tedavi bulunmadığı için, uygulanan tedavide amaç, hastanın yaşamış olduğu şikayetleri azaltmaktır. Vücuttaki iltihabı bastırmak, eklemlerde gelişen hasarı engellemek, hastanın yaşam kalitesini arttırmak tedavide amaçlanan hedeftir. İstirahat, egzersiz, eklem bakımı, stresten uzaklaşmak, beslenme alışkanlıkları değiştirmek, ilaç tedavisi, ameliyat romatoid artrit tedavileri arasındadır.

İlaç tedavisi: Romatoid artritte ilaç tedavisi iki grup altında değerlendirilir. Hastalığın seyrini değiştiren kortizon içerikli ilaçlar ve kortizon içerikli ilaçların etki etmesine yardımcı olan nonsteroid antiinflamatuar ilaçlar kullanılır. Bu ilaçlar halk arasında ağrı kesici olarak tanımlanan ilaçlardır. Kortizon kullanmaktan çoğu hasta çekinebilir. Ancak kortizon içerikli ilaçlar, vücut için önemli etki yaratan ve iltihabı önleyici özellikte ilaçlardır. Ancak kortizon ilaçların doza göre engellenen ya da engellenemeyen bazı zararları vardır. Doktor hastaya ilaç kullanımı hakkında net bir bilgi vermeli ve hasta ilaçları doktor önerisi dışında kullanmamalıdır. Bu şekilde kullanıldığında olası yan etkiler azaltılabilir.

Egzersiz ve istirahat: Hastaların egzersiz ve istirahat arasında çok iyi bir denge kurması gerekir. Hastalık alevlendiğinde hastanın daha fazla istirahat etmesi, alevlenme dışında ise egzersiz yapması gerekir.

İstirahat tedavisi: Yorgunluk halinin giderilmesi, eklem ağrısı ve iltihabının azaltılması için önemli bir tedavidir. İstirahat süresi hastadan hastaya farklılık gösterebilir.

Egzersiz tedavisi: Hastada kasların sağlıklı ve kuvvetli olabilmesi, eklem hareketini koruyabilmesi ve esnekliğin d]]> Romatoid Artrit Tedavisi https://www.romatizma.gen.tr/romatoid-artrit-tedavisi.html Mon, 29 Oct 2018 22:57:33 +0000 Romatoid artrit tedavisi: Romatoit artrit tedavisi henüz tam olarak bilinmeyen bir hastalıktır. Günümüzde belirli bir tedaviye cevap veremediği için doktorlar ancak belirtileri hafifleterek hastalığın seyrini yavaşlata biliyorlar. Romatoid artrit tedavisi: Romatoit artrit tedavisi henüz tam olarak bilinmeyen bir hastalıktır. Günümüzde belirli bir tedaviye cevap veremediği için doktorlar ancak belirtileri hafifleterek hastalığın seyrini yavaşlata biliyorlar. Romatoid artrit hastalığına neyin yol açtığı bilinmediği için tedavisinin de nasıl olacağı bilinememektedir. Bazı uzmanlar romatoid artrit hastalığının genetik yatkınlıktan kaynaklanabileceğini düşünmektedirler. Bazı bilim insanları ise çeşitli hastalıkların ve çevresel faktörlerin hastalığın tetikleyicisi olduğuna inanmaktadırlar. Romatoid artrit hastalığının sebebi ne olursa olsun ne yazık ki yaşam kalitesini oldukça düşüren bir sorundur. Bu sebeple destek tedavisinin mutlaka yapılması gerekmektedir.


Romatoid artrit nasıl tedavi edilmektedir: 

Romatoid artritin tedavisinin olmadığından bahsetmiştik, tedavinin asıl amacı eklemlerdeki hasarları ve semptomların şiddetlerini olabilecek en aza indirebilmektir. Bunu yapabilmenin çeşitli yöntemleri vardır, ilaçlar ameliyatlar, bazı teknolojik özel cihazlar gibi. 

Şimdi bu yöntemleri başlıklar halinde belirtelim.
 • İstirahat ve egzersiz.
 • Eklemlerin bakımı.
 • Stresten uzaklaşma.
 • Sağlıklı beslenme.
 • Rutin izleme ve devamlı bakım.
 • Cerrahi seçenekler.
 • İlaçlar. 
Romatoid artrit tedavisi ilaçlar: 

Romatoid artrit tedavisinde kullanılan ilaçların hepsinde ne yazık ki ciddi yan etkileri olmaktadır. Destek tedavisine başlanacağı zaman hastanın bünyesini göz önünde tutarak olabilecek en az yan etkili ilaçlar tercih edilmelidir. Hastalığın seyrine göre farklı kombinasyon ilaçlarında dozaj yapılmaktadır. 

Bu ilaçlardan kısaca bahsedelim.
 • Nonsteroidal anti-enflamatuar ilaçlar: Bu çeşit ilaçlar ağrıyı ve iltihaplanmayı azalta bilmektedirler. Genellikle içeriğinde ibuprofen ve naproksen bazlıdırlar. Sadece reçete ile satılabilen ilaçlardır. Bu ilaçların yan etkileri kulak çınlaması, midenin tahriş olması, kalp sorunları, karaciğer ve böbrekte oluşabilecek hasarlardır.
 • Steroidler: Prednizon gibi kortikosteroid bazlı olan bu ilaçlar, eklemler de oluşan iltihap, ağrı ve eklem hasarlarını önlemede etkili olmaktadırlar. Bu ilaçların yan etkileri ise katarakt, diyabet ve kilo artışıdır.
 • Antiromatizmal ilaçlar: Bu çeşit ilaçlar Romatoid artritin ilerlemesini önlemeye yönelik ilaçlar olmaktadırlar. Bu şekilde eklemlerin zarar görmesi ve diğer dokulara zarar vermesi yavaşlar. Yan etkileri hastanın bünyesine göre değişiklik göstermektedir. Genellikle kara ciğerlere de hasara, kemik iliğinde baskı oluşmasına, ve ağır karaciğer enfeksiyonlarına sebep olabiliyorlar.
 • İmmunosuppressants: Bu çeşit ilaçlar kontrolden çıkmış bağışıklık sisteminin düzeltilmesinde kullanılmaktadır. Yan etkisi ise anfaksiyon riskinin ve duyarlılığının artmasıdır.                                                                                                               
 • TNF-alfa inhibitörleri: Bu ilaçlar ağrı şişlik, ateş ve sabahları oluşan tutuklukları azaltmak için kullanılırlar. Lakin yan etkileri çok ağırdır. Ciddi enfeksiyonlara, kalp yetmezliğine ve bazı kanserlere sebep olmaktadırlar. Bu sebepten doktor kontrolünde sadece mecburiyet halinde kullanılmalıdır.  
Romatoid artrit tedavisi cerrahi müdahale: 

Romatoid artrit tedavisinde ilaçların dışında cerrahi müdahale gündeme gelmektedir. Ameliyat seçeneğinde eklemlerin işleyişi büyük oranda normalleşmektedir. Ağrı ve deformasyon büyük oranda düzelir. Ameliyat  sırasında metal yada plastik protez takılır ve tendon onarımı yapılır. Gerek görülürse eklemler yeniden şekillendirilebilir.     
                                                              
Romatoid artrit tedavisi fi]]> Çocuklarda Romatoid Artrit https://www.romatizma.gen.tr/cocuklarda-romatoid-artrit.html Tue, 30 Oct 2018 01:18:37 +0000 Çocuklarda Romatoid Artrit, yetişkin bireylerde görülmekte olan artritten çok daha farklı olmaktadır. Bu sebepten dolay da tanımı içinde en önemli olan nokta bir yada birden daha fazla eklemde tam altı haftadan uzun süreli o Çocuklarda Romatoid Artrit, yetişkin bireylerde görülmekte olan artritten çok daha farklı olmaktadır. Bu sebepten dolay da tanımı içinde en önemli olan nokta bir yada birden daha fazla eklemde tam altı haftadan uzun süreli olan şişliklerdir. Dokunduğunuz zaman oluşan bu şişliklerin çok ağrılı olması ve çocuğun hareket etmesini kısıtlayan rahatsızlığın aktif dönemde olduğunun en büyük belirtisidir. Ayrıca gözlerde de belirtiler olur. 

Bu hastalığın ilk altı aylık dönemindeki görülen belirtilere bakılarak bu artrit tam üçe ayrılmaktadır bunlar:

Çocuklarda Romatoid Artrit Çok Eklemin Tutulmuş Olduğu Tip

Birçok çocukta rahatsızlık kronik ve ilerleyici bir hal almıştır. Bu durumda eklem bozukluklarına neden olur. Bu artrit çeşidi çene ekleminde, boyun omurlarında ve ayrıca çene ekleminin büyüme merkezleri de dahil olmak üzere büyük ile küçük eklemleri tutmaktadır. Boyun omurları tutulduğundan dolayı çocuklar başlarını hep öne eğik bir şekilde tutmaktadırlar. 

Çocuklarda Romatoid Artrit İlk Başlangıçta Beşten Daha Az Eklemin Tutulmuş Olduğu Tip

Çocuk hastaların yüzde altmışı ve elli beşi bu tipte olur. İlk başta eklemlerde tutulum beşten daha az eklemde olur. İlk altı ay dönemin sonunda çok daha fazla eklemde tutulma olur. Bazende senelerce tutulma görülmeden çocuklar yaşayabilir. Ancak daha sonradan görülen bu tutulmaların yeniden olma olasılığı ise oldukça yüksektir. Hasta kişilerde beklenende çok daha fazla işlev kaybına yol açar. Bu kişilerin en çok tutulan yerleri ise diz eklemleri olur. Ancak tek bir eklem tutulması çok daha fazla olur. Dizlerden sonra da sırası ile el bileği, dirsekler, ayak bileği ve kalçalarda tutulmalar olur. Bazı çocuklarda ise eklemlerde erken dönemde iken sıvı kaybı olur. Bu durumun tanısı mutlaka konulmalıdır. Tek eklem tutulmalarında ise gözle görülebilen şekilde büyümeler olur. Bu çocuklarda ise körlük riski oldukça yüksek olur. Bunun nedeni ise hasta olan kişilerin gözleri de etkilenir. Çeşitli birçok hastalık ile karıştırılmaktadır. Bunun içinde ayırıcı olan tanıyı tam koymak gerekmektedir. 

Çocuklarda Romatoid Artrit Sistemik Olarak Başlayan Tip

Hasta olan çocukların en yirmisi bu tip tutulumu olan çocuklardır. Erkek çocuklar ile kız çocuklarda aynı seviye de olur. Başlıca belirtileri ise oldukça yüksek değerlere ulaşan inişli çıkışlı ateştir. Karakteristik olan döküntüler bir yada birden daha çok eklemde artrit dalak büyümesi ile lenf nodüllerinin tutulması şeklinde olur. Ateşin birden yükselmesi ile düşmesi çok hızlı bir şekilde gerçekleşir. Ateş genelde akşam saatlerinde yükselmektedir. Anti-romatizmal ilaçlar ise bu ateşin kontrolde tutulmasına yardımcı olur. Döküntüler daha çokta ateşin çok olduğu dönemde artış göstermektedir. Yükselen ateş düştükten sonrada kaybolur. Oluşan döküntü çok yaygın olabildiği gibi genelde uyluk kemiğinin iç kısmında, ayak tabanı, avuç içi ve göğüste görülmektedir. Ateşli olan dönemlerde çok daha fazla kas ağrısı ve eklem ağrısı olur. Çocukların en az beş ekleminde şişlik meydana gelir. Lenf nodüllerinin şişmesi de büyüdükçe olur. Bu tür artriti olan çocukların en az yüzde yirmi beşinde kalp ile akciğerde birtakım sorunlar yaşanmaktadır. Juvenil artrite bağlı olarak gerçekleşen ölümler genelde böbrek yetmezliği sebebi ile olmaktadır. Hasta kişilerin kanında lökositler oldukça yüksek oranda olur. Hastalık ilerledikçe de kan değerlerinde düşme olur. 

Çocuklarda Romatoid Artrit Tedavisi

Çocuklarda görülen bu romatizmal rahatsızlığın tedavisi bir ekip işidir. Göz doktoru, romatizma uzmanı, diş hekimi, fizik tedavi ile rehabilitasyon uzmanı ve ortopedist uzmanının bu rahatsızlığın tedavisinde ayrı, ayrı ciddi işlevleri bulunmaktadır. Bu hastalığın tedavisinde birinci basamak anti-romatizmal ilaçların alınması, ikinci adıma geçmeden önce anti-romatizmal il]]> Seronegatif Romatoid Artrit https://www.romatizma.gen.tr/seronegatif-romatoid-artrit.html Tue, 30 Oct 2018 11:35:36 +0000 Seronegatif romatoid artrit hastalığı, spondiloartropati ismi ile de bilinen, omurganın osteoartrit ya da romatoid artrit gibi bazı hastalıkları da içerisinde bulunduran herhangi bir bağ dokuları rahatsızlığı ile tutulması Seronegatif romatoid artrit hastalığı, spondiloartropati ismi ile de bilinen, omurganın osteoartrit ya da romatoid artrit gibi bazı hastalıkları da içerisinde bulunduran herhangi bir bağ dokuları rahatsızlığı ile tutulmasına denmektedir. Ancak bu terim çoğunlukla bu hastalığa benzer özelliklere sahip olan özel bir durum barındıran hastalık, özellikle seronegatif sponfiloartropatiler için de kullanılabilmektedir. Seronegatif romatoid artrit, genetik, klinik, radyolojik ve epidemiyolojik biçimde olan ortak özellikleri olan ve ilk başta bağlantı noktası olan sakroiliak olan eklemler ve omurgayı, ayriyeten bu eklemlerden haricen bulunan organları da tutabilme özelliği bulunan, heterojen biçimde özellikte olan romatolojik hastalıktır.

Seronegatif Romatoid Artrit Nedenleri Nelerdir

Seronegatif Romatoid Artrit hastalığının nedeni ve fizyopatolojisi günümüzde bile tam kesin olarak bilinememiş olsa dahi, romatoid unsurun negatif olması, hastalık yapıcı maddenin pozitif olması, pelvis tabanı ve spondilitin tutulması, ilk önce kalça ve bacak kemiklerini tutan çevresel eklem iltihabı, entesopati mevcut olması, idrar yolları sistemi ve bağırsak enfeksiyonu, sedef hastalığına bağlı doku bozuklukları, önceden ortaya çıkan birden fazla üveit atakları, çoğunlukla başlangıcı genç yaşta olmak üzere, genetik yatkınlıklar bu gruptaki hastalıkların nedenleri arasında sayılabilmektedir. 

]]>
Romatoid Artrit Tedavisinde Kullanılan İlaçlar https://www.romatizma.gen.tr/romatoid-artrit-tedavisinde-kullanilan-ilaclar.html Wed, 31 Oct 2018 02:39:24 +0000 Romatoid Artrit Tedavisinde Kullanılan İlaçlar: Romatoid artrit, bağışıklık sisteminde eklemleri saran kılıfa saldırması ile gelişen bir sağlık sorunudur. Saldırıya uğrayan kılıf kalınlaşıp ve şişer. Zaman Romatoid Artrit Tedavisinde Kullanılan İlaçlar: Romatoid artrit, bağışıklık sisteminde eklemleri saran kılıfa saldırması ile gelişen bir sağlık sorunudur. Saldırıya uğrayan kılıf kalınlaşıp ve şişer. Zamanla eklemler zarar görüp, sertleşir. Nihayetinde el ve ayak parmakları hareket edemez hale gelir.

Romatoid artrit çoğunlula kadınlarda görülür. 40 ile 60 yaş aralığında bulunan her kadında romatoid artrit görülebilir. Bu durumun sebebi henüz kesin olarak bilinmemektedir. Aslında romatoid artrit’in sebebi de hala gizemini koruyor. Romatoid artritin tedavisi maalesef yok. Bu hastalığın tedavideki asıl gaye eklem hasarı ile semptomların gücünü en aza indirmektir.  Bunun için kullanılan ilaçlar, ameliyat ve bazı özel cihazlar var. Romatoid artrit tedavisi için kullanılan ilaçların hepsinde de ciddi yan tesirleri vardır. Romatoid artrit tedavisine başlarken bu ilaçların içinde en az yan tesiri olan ilaçlar tercih edilir. Hastalığın durumu ilerledikçe daha kuvvetli ilaçlara geçilir veya farklı ilaçlar ile birleştirilir. Şimdi romatoid artrit tedavisinde kullanılan ilaçlar şunlardır:

Nonsteroidal anti-enflamatuar ilaçlar: 

Bu tip ilaçlar ağrıyı ve iltihaplanmayı hafifletir. Çoğunlukla buprofen ve naproksen bazlıdır. Reçete edildiğinde alınan ilaçlardır. Bunun sebebi de yan tesirinin fazla olması. Başlıca yan etkileri: midede tahriş, kulak çınlaması, karaciğer ile böbrek hasarı, kalp sorunları.

Steroidler: Prednizon benzeri kortikosteroid bazlı bu ilaçlar eklemlerde ağrı, iltihap ve eklemde hasar oluşumunu önlemede etkisi görülür.  Doktorlar bu ilaçları genelde akut semptomları azaltmak için reçete eder. En çok bilinen yan etkileri;  diyabet, kiloda artışı ve katarakt.

Hastalığı modifiye eden antiromatizmal ilaçlar: Bu ilaçlarsa romatoid artrit hastalığının ilerlemesini önlemeye çalışan ilaçlardır. Bu ilaçlar ile eklemlerin zarar görmesi, diğer dokulara sirayet etmesi de yavaşlar. Genel olarak metotreksat, hidroksiklorokin, leflunomid, minosiklin  ve sulfasalazin bazlıdırlar. Yan etkileri:  kişiye göre değişir. Ama çoğunlukla karaciğer hasarı, ağır karaciğer enfeksiyonları ve kemik iliği baskılanmasına sebep verir.

İmmunosuppressants: Bu ilaçlar kontrolden çıkan bağışıklık sistemini düzenlemede kullanılır. Genellikle siklosporin, siklofosfamid ve azatioprin bazlıdır. Tek yan tesiri enfeksiyon risk ve duyarlılığını arttırır.

TNF-alfa inhibitörleri: ateş, ağrı, şişlik ve sabah tutukluğunu hafifletmeye yönelik olarak kullanılır. Çoğunlukla etanersept, adalimumab, infliksimab, certolizumab ve golimumab bazlıdır. Çok ciddi enfeksiyonalar, konjestif kalp yetmezliği ile bazı kanser türlerine sebep olur. Bundan dolayı doktor dnetiminde titizlikle kullanılması gerekir.

Romatoid artrit cerrahisi: romatoid artrit tedavisinde kullanılan ilaçlar başarısız olduğu takdirde ameliyat seçeneği kullanılabilir.

Diğer tedaviler: eklemleri yumuşatmak için, doktorunuz bazı yardımcı egzersiz hareketleri verebildiği gibi, ayrıca fizik tedavi uzmanları da yardımcı olabilir. Ağrı ve sızıları hafifletmede yardımcı olmak amacıyla özel olarak üretilmiş cihazlar da etkilidir. Bütün bu imkanlardan ayrı olarak baston kullanmak da yararlı olabilir.

Romatoid artrit tedavisinde kullanılan ilaçlar ve hastalık hakkında ayrıntılı bilgi ile sizin durumunuza özel tavsiyeler almak için doktora danışın.

]]>
Diz Ağrısı https://www.romatizma.gen.tr/diz-agrisi.html Wed, 31 Oct 2018 17:49:07 +0000 Diz ağrısı; genellikle dizin zorlanması ya da ani hareketlerle incitilmesi nedeniyle ortaya çıkar. Diz ağrısı çoğu durumda doktora gitmeyi gerektirmez. Vücudun tüm ağırlığını taşıyan ve koşma ya da zıplama sırasınd Diz ağrısı; genellikle dizin zorlanması ya da ani hareketlerle incitilmesi nedeniyle ortaya çıkar. Diz ağrısı çoğu durumda doktora gitmeyi gerektirmez. Vücudun tüm ağırlığını taşıyan ve koşma ya da zıplama sırasında ekstra güç harcayan diz eklemi hasara ve ağrıya çok açıktır. Bu nedenle normalin kilosunun üzerinde olan kişilerde diz ağrısı görülme ihtimali yüksektir. Dizlerin ikisinde birden görülen ağrılar genelde kireçlenme kaynaklıdır, ağrı eğer tek dizde ise sebebi farklı olabilir.

Diz Ağrısı Nedenleri

Zorlama: Eğer diz alışık olunandan daha fazla kullanıldıysa ve bu nedenle ağrıdığı düşünülüyorsa, diz dokularının gerilmesinden kaynaklanan zorlama ağrısı ortaya çıkmıştır ve bu geçici bir ağrıdır. Dizde burkulma veya incinme gerçekleşmemişse evde bakım yaparak ağrının kısa sürede geçmesi sağlanabilir. Bu tür ağrının tekrarlamasına engel olmak için:

 • Egzersize başlamadan ısınmak, egzersiz bittikten sonra esneme hareketleri yapmak,
 • Egzersiz seviyesini yavaş yavaş arttırmak,
 • Vücudu destekleyecek doğru spor ayakkabısı kullanmak,
 • Diz eklemine zarar vermeden yapılacak düşük etkili sporları denemek gerekir

Menüsküs: Dizde alt ve üst bacak kemikleri arasında yer alan lastiğimsi ara dokulara menüsküs adı verilir. İç menüsküs ve dış menüsküs olarak iki bölümden oluşan bu yapı adeta bir amortisör gibi hareket ederek diz eklemine binen yükü azaltır. İlerleyen yaşlarda menüsküs yıpranabilir, orta yaş ve üzeri kişilerde çoğunlukla görülen diz ağrısının sebebi genelde bu yıpranmadır. Ayrıca menüsküs genelde spor, egzersiz ve aşırı zorlama sonucu diz ekleminde meydana gelen ani bükülme, şişme ve kilitlenme sonrasında da zarar görebilir. Menüsküse bağlı diz ağrısı kendiliğinden de geçebilir ama menüsküste hasar oluşması durumunda zedelenmiş dokuyu düzeltilmek için operasyon gerekebilir.

Osteoartrit: Genelde yaşlı hastalarda tekrarlanan diz ağrısı ataklarının en yaygın sebeplerinden biri de osteoartrit'tir ve bu sorun diz ekleminin dışında bulunan koruyucu kıkırdak ve çevresinde oluşan hafif şişliklere sebep olur. Ayrıca osteoartrit diz arkasında Baker Kisti ya da popliteal kist adı verilen acılı ve sıvı dolu şişliklere yol açar. Geçmişte diz yaralanması atlatan ya da aşırı kilolu genç hastalarda da bu rahatsızlık görülebilir. Osteoartritten kaynaklandığı düşünülen diz ağrısı için doktora görünmek gerekir.

Tendon İltihabı: Diz kapağının kemiğe bağlatısı olan  tendonların zorlanması veya zedelenmesi nedeniyle oluşan bu hastalık çoğunlukla basketbol ve voleybol gibi zıplamalı sporlar sonrasında oluşur. Dizin zarar gören bölgesinde kızarık, sıcaklık ve şişme görülür.

Ön Diz Ağrısı Sendromu: Ön diz kısmında ve diz kapağı çevresinde hissedilen ağrıya ön diz ağrısı sendromu adı verilir. Bilinen kesin bir sebebi tespit edilememiştir ancak uzun süreli oturma ve merdiven çıkma durumunda diz kapağı ağrısı şiddetlenir.

Hizmetçi Dizi Hastalığı: Uzun süreli olarak dizler üzerinde ve tekrarlanarak yapılan hareketler sonucu oluşarak diz ekleminde sıvı birikmesi ve diz ağrısıyla tanımlanan rahatsızlığa hizmetçi dizi hastalığı denir.

Bağ veya Tendon Yırtılması: Diz bölgesinde eklem ve kemikleri birbirine bağlayan sert dokulu bantlar futbol ve rugby gibi koşu gerektiren sporlar sırasında yırtılabilir. Bu durumla karşılaşıldığında diz rahat bırakılsa bile ağrı devam eder, büküldüğü zaman ve üzerine basıldığında ise ağrı şiddetlenir.

Eklem İçine Kanama: Diz de önemli hasarlara yol açan bir yaralanma haemarthrosis adı verilen eklem alanı içi kanamaya sebep olabilir. Dizde sıcaklık, şişlik, sertlik ve morarma bu durumda görülen belirtilerdir.

Osgood- Schlatter Hastalığı: Diz kapağının hemen altında bulunan yükseltide hassasiyet ve şişlik olarak ortaya çıkan hastalık, genellikle ergenlik çağındaki gençlerin kendilerini spor sırasında zorlamaları sonucunda oluşur.

Gut ve Psödogut: Diz bölgesi sürekli sıcak ve kızarık ise ürik asit]]> Romatoid Artrit Tanı Kriterleri https://www.romatizma.gen.tr/romatoid-artrit-tani-kriterleri.html Thu, 01 Nov 2018 15:53:01 +0000 Romatoid Artrit Tanı Kriterleri: Romatoid artrit de kronik, enflamatuvar, multisistem, otoimmündenkaynaklı olan bir bozukluk türüdür. Özellikle poliartiküler şeklinde bir tutulumla meydana çıkar. Romatoid artriti diğer artrit forml Romatoid Artrit Tanı Kriterleri: Romatoid artrit de kronik, enflamatuvar, multisistem, otoimmündenkaynaklı olan bir bozukluk türüdür. Özellikle poliartiküler şeklinde bir tutulumla meydana çıkar. Romatoid artriti diğer artrit formlarından değişik gösteren semptomlar yanı süre içinde birden çok eklemin yumuşak dokusunda kabarma enflamasyonudur. Eklemler devamlı simetrik bir biçimde etkileşme sağlarlar. Ağrı ile beraber etkileşme girmiş olan eklemlerin hareket etmesi yavaşlar ve sabahları 1 saatten fazla etkilenmiş olan tüm eklemlerde sertlik hissedilir. Bu sebepten ötürü eklemler hareket ettiği zaman her gün bir az daha yükseliş gösteren klasik osteoartrit ağrısı ile karşılaştığı zaman romatoid artritin ağrısı genellikle sabah vakti çok olan ağrılar gün boyu azalarak devam eder. Patoloji bir ilerleme olurken enflamatuvar olan etkinlik eklem üzerinde aşınmaya ve çökmeye neden olur. Bu da eklem üzerine zarar verir, şeklinin değişmesine  sebep olur. Parmaklar genellikle serçe parmağına benzer ve bu biçimde doğal olmayan bir şekilde görülebilir. Romatoid artritte görünmekte olan klasik deformiteler boutonniere deformitesi ve de kuğu boynu deformitesidir. Bu defarmiteler dahilinde bulunmaktadır. Dermatolojik açıdan çoğunlukla ekstansor yüzeylerde nodüller çıkabilme olasılığı çok fazladır.


Romatoid Artrit Tanı Kriterler; Exta ya da artiküler belirtiler. 

Bu rahatsızlığı osteoartritten ayıran en büyük özellilktir. Bir çok kişide hastalığın kendi sebebi ile yada hastalık için uygulanan tedavide kullanılan ilaçların genellikle de analijezi için kullanılmakta olan NSAID'lerin, yan etkisi şeklinde ortaya çıkan gastrointestinal biçim de oluşan kanamanın sebebi ile anemi ortaya çıkabilir. Lökopeni ile beraber splenomegali ve lenfatik infiltrasyon tükürük ve göz yaşı bezelerini çok kötü bir biçimde etki altına alır. Akciğer ana olan rahatsızlığın gelişmesi sırasında evresi olarak veya tedavi sebebi ile etkilenme gösterir. Birden bire yapılan tedavinin bir evresi olarak fibrozit ortaya çıkabilir. Kardiyovasküler biçimde perikardit, valvülit ve fibroz biçiminde ortaya çıkabilir. Gözsel açıdan da keratokonjonktivitis sicca, episklerit ve skleromalizi ortaya çıkabilir. Bu rahatsızlığın haricinde otoimmün biçiminde, vasküler bozukluklar biçiminde oluşabilir. Nörolojik bakımdan mononöritis ve atlantoaksiyal soblüksasyon biçiminde olan belirtiler ortaya çıkabilirler.

Romatoid artrit olan hastalarda; Ortaya çıkan psikolojik olan olaylarda da çok önemli bir etkiye sahiptir. Hastalığın özelinde, hastalığın oluşumunun ortaya çıkardığı engeller sebebi ile kendilerine dahi yetmezler. Bu nedenden dolayı depresyon olma ihtimali oldukça yüksektir. Hastalığı önleyici olan özelliği sebebi ile hayatlarında olan değişiklikler hastaların bir çoğunda yoğun bir biçimde moral bozukluğu ve de bazı hastalarda depresyona dahi gidebilir.
]]> Sakroileit https://www.romatizma.gen.tr/sakroileit.html Thu, 01 Nov 2018 22:50:08 +0000 Sakroileit, Leğen kemikleri arasında bulunmaktadır ve sakroiliak iltihabı anlamına geldiği bilinmektedir. Herhangi bir hastalık değildir. Kimi romatizmal hastalıklarda görülebilecek radyolojik bilgi olarak görülebilecek bir bulgu Sakroileit, Leğen kemikleri arasında bulunmaktadır ve sakroiliak iltihabı anlamına geldiği bilinmektedir. Herhangi bir hastalık değildir. Kimi romatizmal hastalıklarda görülebilecek radyolojik bilgi olarak görülebilecek bir bulgu olarak sınıflandırılmaktadır. İltihaplı romatizmal olan hastalıkların yanı sıra mikrobik hastalıkların seyri sırasında da görülebilmektedir. Ve genel olarak kronik hastalığın belirtisi anlamı taşımaktadır. 

Sakroileit Belirtileri
 • Sürekli artış gösteren ve günlerce devam eden bel ağrıları,
 • Sürekli yorgunluk hissiyatı,
 • Kilo kaybı ve ateşlenme durumu,
 • Hareket kabiliyetinin zorlaşma durumu ve buna bağlı şikayetler,
 • Gece terlemeleri,
 • Uzun süre yürüyüş yapmanın vermiş olduğu ağrı ve sancı ile sonuçlanması,
Sakroiliet Nedenleri

Enfeksiyonlar; Nadir olarak görülmektedir lakin hastalığın nedenleri arasında yer almaktadır. Enfeksiyonlar birçok bakteri ile oluşabilmektedir. İlk olarak bademcik ve bağırsaklar gibi vücudumuzun başka yerlerinde de ortaya çıkabilmektedirler. Teşhis için kan testine ihtiyaç vardır. Antibiyotik ve istirahat tavsiye edilir.

Kazalar; Kalçalarımıza doğru alınan darbeler, düşmeler, spor yaralanmaları ve araba kazaları buna neden olabilecek durumlardandır. Bu durum genel olarak bel fıtığı ile karıştırılmaktadır. Ve teşhis etmekte zorlanılmaktadır. Kesin tanısı için; uzun koşular, büyük adımlar ile yürümek, merdiven tırmanmak, ani ve sert eğilimler, ters hareketler, ağır cisim kaldırmak, uzun süre ayakta kalmak ve dinlenmeden ağır sporlar yapmak vb. durumlar ile tespit edilmektedir.

Romatizma; Romatizmanın, reaktif artrit, psoriatik artrit ve ankilozan spondilit gibi farklı formları bu durumun nedenleri arasında yer almaktadır. Aynı zamanda eklem iltihabı, enteropatik artrit ve bağırsak hastalığı gibi ikinci bir hastalık sebebiyle de ortaya çıkabilmektedir. Bu durumların hepsi eklem iltihaplanmasına neden olabilmektedir. Lakin sakroileit gibi omurga ile alakalı hastalıklarda etkileri daha şiddetli olmaktadır.

Sakroileitin Tedavisi; Ağrı ve yaralanma tedavisi birbirinden çok farklı olarak değerlendirilmelidir. Eğer geçirilmiş olan bir kaza sonucu kemikler yerinden oynadıysa, ilk olarak kemikler yerine konmalıdır. Daha sonrasında omurilik etrafındaki dokular temizlenmelidir. Hasta felç geçirmiş ise, fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulanması uygundur. Hasta rehabilitasyona alınıp, egzersiz yardımı ile toparlanması sağlanır. Kimi hastalarda bu durumdan dolayı kronik şiddetli baş ağrıları yaşanmaktadır. Bu durumda antidepresan ve sinir dokusuna iyi gelebilecek ağrı kesiciler ile fayda sağlayabilirsiniz. Vücudumuzdaki tüm eklemlerimiz birbirine hassas bir şekilde bağlı olmaktadır. Sakroileit ağrı ve şişkinliğe sebep olarak, kalça eklemlerimizin sert hale gelmesine ve öne eğik bir durumda kalmasına yol açabilmektedir Bu durumun önüne geçebilmek için ise; esneme ve germe egzersizleri yapılmalı, beden ve ruhsal yorgunluklardan uzak durulmalı, moral bozulmamalı, fizik tedavi uygulaması yapılmalı, kasları güçlendiren önlemler alınmalı, geceleri yastıksız ve yüzüstü yatılmamalı ve kaplıca tedavisi uygulanmalıdır.
]]>
Romatoid Artrit Hastaları Nelere Dikkat Etmelidir https://www.romatizma.gen.tr/romatoid-artrit-hastalari-nelere-dikkat-etmelidir.html Fri, 02 Nov 2018 07:55:45 +0000 Ramatoid Artrit Hastaları Nelere Dikkat Etmelidir, romatizma rahatsızlığı olan kişiler özellikle fazla kiloya sahip ise, mutlaka kendisi için ideal olan kiloya dönmek için zayıflamalıdır. Ramatoid artrit hastası eğer çok kilolu Ramatoid Artrit Hastaları Nelere Dikkat Etmelidir, romatizma rahatsızlığı olan kişiler özellikle fazla kiloya sahip ise, mutlaka kendisi için ideal olan kiloya dönmek için zayıflamalıdır. Ramatoid artrit hastası eğer çok kiloluysa hem beline hem de bacaklarına binen yük oldukça fazladır. Bu yük sonucunda hastanın bacak eklemlerinde harabiyetler meydana gelmektedir. Kısacası bu durum ramatoid artrit hastalığının ortaya çıkmasını büyük ölçüde tetiklemektedir. Ramatoid artrit hastası özellikle aşırı kilo almamaya özen göstermelidir. Ramatoid artrit hastanın dikkat edeceği başka bir konuda düzenli olarak beslenmesidir. Ramatoid artrit hastası yumurta, ısırgan otu ve balık gibi yiyecekleri mutlaka beslenme listesine ilave etmelidir. Özellikle romatizma rahatsızlığı olan kimseler vücuduna asit yükünü arttıracak yiyecekleri tüketmemesi gerekmektedir. Ayrıca diğer hastalıklarda da olduğu gibi ramatoid artrit hastalığı olan kişiler rafineri ve şeker içerikli olan yiyecekleri çok dikkatli olarak tüketmesi önemlidir. Ramatoid artrit hastasının beslenmesinde omega-6 ve omega-3 dengesi çok önemlidir. Bunun için omega 3 açısından zengin olan yumurta, balık, semiz otu, keten tohumu, ceviz, C vitamini içeren besinler, zeytinyağı ve kalsiyum ile ısırgan otu en uygun olan besin maddeleridir. 

Ramatoid Artrit Hastaları Nelere Dikkat Etmelidir, romatizma hastalığı olan kişiler gün içinde en az 2 litre su tüketmelidir. Ramatoid artrit hastası eğer sağlıklı bağırsak florası en önemli durumlardan birisidir. Özellikle karında şişlik, gaz ve kabızlık şeklinde şikayetleri olan ramatoid artrit hastalarının bağırsak floralarında bozukluk olma olasılığı oldukça yüksek bir ihtimaldir. Bu durumu engellemek için ramatoid artrit hastaları gün içinde 2 litre probiyotik su tüketimine özen göstermelidir. Ramatoid artrit hastalarının dikkat edeceği diğer bir husus da 6 ay ara ile diş etlerinin kontrol ettirilmesidir. Çünkü diş ve diş etinde ortaya çıkan problemler romatizma şikayetlerinin tetiklenmesinde büyük rol oynamaktadır. Çoğunlukla hiç bir belirti göstermeyen diş sorunları, diş eti kanamaları, çürükler bağışıklık sisteminin bozulmasına neden olabildiği gibi, aynı zamanda romatizma hastalığını da tetikleyebilir. Bu durum ile karşı karşıya kalmamak için 6 ay ara ile senede iki defa diş hekimine başvurulmalıdır. Ramatoid artrit hastası D vitamini eksikliğine çok dikkat etmelidir. Kemikler için büyük bir önem taşıyan D vitamini yetersiz kaldığı zaman vücudun iskelet sistemini kuvvetsiz bir hale getirir ve sonuç olarak romatizma hastalığının oluşmasına zemin hazırlamış olmaktadır. Ramatoid artrit hastaları hem nemli hem de soğuk havalardan kendisini korumalıdır. Nemli ve soğuk havalar romatizma hastalığının türlerinde artmasına sebep olmaktadır. Bunların dışında ramatoid artrit hastalarının sigara kullanması da kas ve eklem dolaşımını oldukça fazla etkilemektedir. Sigaranın toksik etkisi olduğu için akciğer tutulumu ramatoid artrit hastalarında riskli bir durumdur. Romatizma olan hasta kesinlikle sigara kullanmamalıdır.
]]>
Osteoartrit Ve Romatoid Artrit Arasındaki Farklar https://www.romatizma.gen.tr/osteoartrit-ve-romatoid-artrit-arasindaki-farklar.html Sat, 03 Nov 2018 02:46:28 +0000 Osteoartrit ve Romatoid Artrit Arasındaki Farklar, Osteoartrit ve Romatoid Artrit klinik olarak bazı benzer özellikler gösterse de birçok farklılıkları olan, birbiri ile sık karıştırılan iki romatizmal hastalıktan oluşmak Osteoartrit ve Romatoid Artrit Arasındaki Farklar, Osteoartrit ve Romatoid Artrit klinik olarak bazı benzer özellikler gösterse de birçok farklılıkları olan, birbiri ile sık karıştırılan iki romatizmal hastalıktan oluşmaktadır. Osteoartrit eklem kıkırdağından başlayıp ve eklemlerde mekanik aşınmaya neden olan, halk arasında kireçlenme olarak bilinen bir hastalıktan meydana gelmektedir. Romatoid artrit ise eklemlerde iltihap şeklinde meydana gelmekte ve bozulmalara yol açmaktadır.

Osteoartrit, Genellikle 40 yaşından sonra  bu hastalık başlamaktadır. Genel anlamda  uzun yıllar boyunda yavaşça gelişmektedir. Birkaç eklem ve vücudun her iki tarafında oluşmaktadır. Genellikle ilk olarak kalça ve diz gibi ağırlık taşıyan eklemleri tutmaktadır. Büyük eklemlerin tutulumu fazla olmaktadır. Dejenerasyon temel nedeni ise yaşlanmaktan dolayı oluşmaktadır. Eklem kızarıklığı, sıcak olması ve şişmesi genellikle az olmaktadır. Sabah tutukluğu, katı olması yaygındır fakat genellikle kısadır ve yarın saati geçmemektedir. Hastalar sabahları dinç uyanmaktadır, semptomlar yorgunlukla birlikte artmaktadır. Genel hastalık hissine, halsiz olmaya, yorgunluğa neden olmamaktadır.

Romatoid Artrit, Genellikle 25-50 yaşları arasında Romatoid artrit başlamaktadır. Bu hastalık aniden olup, haftalar ya da aylar içinde gelişmektedir. Genellikle birkaç eklemi, öncelikle vücudun her iki bölgesindeki el ve ayak parmaklarındaki küçük eklemleri, el ve ayak bileklerini, dirsek, diz ve omuz eklemlerini etkilemektedir.  Öncelikle küçük eklemleri, sonra tüm eklemleri ve vücudu etkilemektedir. Nedeni tam bilinmeyen sistemik bir hastalıktan oluşmaktadır.  Eklemler kızarıklığa, sıcaklığa, vücut şişmesine ve sabahları uzun süren vücut tutulmasına neden olmaktadır.  Hastalar sabahları vücut tutukluğu oluşması ve yorgun uyanmaktadır. Vücut hareketliği bir miktar bu tutukluğu azaltmaktadır.  Kilo kaybı ve ateş ile beraber genel hastalık ve yorgunluk hissine sık sık neden olmaktadır.

]]>
Kalp Romatizması https://www.romatizma.gen.tr/kalp-romatizmasi.html Sat, 03 Nov 2018 09:02:50 +0000 Kalp Romatizması, üst solunum yollarında meydana gelen hastalıklardan sonra eklemlerde oluşan iltihaplanma ile gelişen romatizmanın kalbe ulaşıp kalp kapaklarında da iltihaplanmaya neden olması ve bu iltihap nedeniyle kalp kapaklar Kalp Romatizması, üst solunum yollarında meydana gelen hastalıklardan sonra eklemlerde oluşan iltihaplanma ile gelişen romatizmanın kalbe ulaşıp kalp kapaklarında da iltihaplanmaya neden olması ve bu iltihap nedeniyle kalp kapaklarının daralması ve yetersizliği durumuna denir. İyi tedavi edilmeyen romatizma zamanla kalp kapakçıklarına yerleşir. Bu kapakçıklardan en fazla mitral kapakçık etkilenir ve daralıp sertleşerek büzülür. Daha çok kadınlarda görülen kalp romatizması sonucu ortaya çıkan hastalığa mitral darlığı veya mitral stenoz adı verilir.

Kalp romatizmasının başlıca nedenleri; kalp romatizmasında en önemli ve başlıca neden bademcik ve boğaz gibi üst solunum yollarında ve eklemlerde iltihaplanmaya neden olan bakterilerden kaynaklanan romatizmanın iyi tedavi edilmemesi ile kalp kapakçıklarına kadar ulaşmasıdır. Kalp romatizması genellikle 5-15 yaş arası çocuklarda görülür.

Kalp romatizmasının başlıca belirtileri; nefes darlığı, morarma, ellerde ve ayaklarda üşüme, kuru öksürük, yorgunluk hissi ve sık sık soğuk alma olarak sıralanabilir. Bunların yanında kişi sersemlik hissi, mide bulantısı ve baş dönmesi, yüksek ya da düşük kan basıncı, göğüs ağrısı, düşük ya da yüksek nabız da kalp romatizmasının belirtileri arasındadır ve bu durumlar da kısa sürede doktora başvurulması gerekmektedir. Düzensiz kalp ritmi ve nefes almada güçlük çekme kalp romatizmasının başlıca belirtileri arasında yer almaktadır. 

Kalp Romatizması
Kalp romatizması erkeklere oranla kadınlarda daha fazla görülür ve genellikle küçük yaştaki çocuklarda görülen bir hastalıktır ancak bunun yanı sıra  akut romatizmal hastalık geçiren hastaların %50 kadarında da görülmektedir. Kalp romatizması olan hastaların bir çoğunda ilerleyen yaşlarda hastalık daha da belirginleşerek kalp kapak hasarları ortaya çıkmaktadır. Enfeksiyon genellikle çocukluk yaşlarında (5-15) görülür. Erken dönemde meydana gelen sıkıntıların sona ermesi ile hastalarda uzun süre şikayet meydana gelmez. İyi tedavi edilmemiş ise kalp harabiyetine neden olur ve buna bağlı olarak nefes darlığı, çabuk yorulma ve çarpıntı gibi şikayetler ortaya çıkmaya başlar. Kalp romatizması oldukça yavaş ilerleyen ve kendinin hemen belli etmeyen bir hastalıktır. Çocukluk döneminde başlayan kalp romatizması kendini orta yaşlarda belli eder.

Toplu halde yaşanılan okul, yurt ve askeri birlik gibi yerlerde hastalığın yayılması daha kolaydır ve bu yerlerde hastalık daha şiddetli geçmektedir. Üst solunum yolları enfeksiyonuna bağlı olarak meydana gelen bu hastalık hava yolu ile bulaşıcı özellik gösterebilir ve solunum yollarında oluşan bu enfeksiyon yaklaşık üç hafta içinde akut romatizmal kalp hastalığının oluşmasına neden olur. Sık tekrarlayan boğaz enfeksiyonları hastalığın seyrini hızlandırabilir bu nedenle toplu yaşanılan yerlerde gerekli önlemler alınmalıdır.

Kalp romatizmasında tedavi, uzman bir hekim tarafından yapılacak muayenenin ardından tahlil ve ultrason gibi tetkiklerle elde edilecek bulgulara göre yapılır. Hastalığın tedavi edilmemesi daha çok ilerlemesine ve ilerde daha kötü sonuçlara neden olabilir bu nedenle kalp romatizması teşhis ve tedavisi oldukça önemli ve ihmal edilmemesi gereken bir süreçtir. Erken tanı ve tedavi önemlidir.
]]>
Romatizma https://www.romatizma.gen.tr/romatizma.html Sun, 04 Nov 2018 06:47:05 +0000 Romatizma, vücudumuzda hareket sistemimizin çalışmasına yardımcı olan kas ve iskelet sistemimizde oluşmakta olan ağrı ve şişlik, hareket sistemimizi engelleyen ve iç organlarımızda farklı türden rahatsızlıklara yol a Romatizma, vücudumuzda hareket sistemimizin çalışmasına yardımcı olan kas ve iskelet sistemimizde oluşmakta olan ağrı ve şişlik, hareket sistemimizi engelleyen ve iç organlarımızda farklı türden rahatsızlıklara yol açmakta olan belirtilere romatizma denmektedir. Romatizma vücuttaki eklem ve dokuları kötü olarak etkileyen bir hastalık türüdür. Romatizma en çok olarak eklem yerlerinde ağrılar oluşturur. Romatizma tek başına bir rahatsızlık olarak bilinmemektedir. Buna örnek verecek olursak eğer iltihaplı romatizma vücudu daha çok olumsuz etkilemektedir. Eğilip kalkmada, oturup yürümekte, çoğu zaman güçlük çekilen bir rahatsızlıktır. Romatizmanın en çok oluşabileceği nedenler sigara içmek, alkol kullanmak ya da fazla olarak kullanılmakta olan ilaçlardan oluşmaktadır. Mesela bilgisayar başında sürekli olarak yazı yazan bir kişinin parmak dokularında hızlı bir şekilde bu hastalık oluşum gösterebilmektedir. Romatizma bir çok nedenden dolayı vücutta oluşum göstermektedir. Romatizma kilolu olan kişilerde daha fazla kendini göstermektedir. Çünkü eklemler her ne kadar hareket ederse eklemlere o kadar ağrı ve iltihaplar yerleşmektedir. 

Romatizma biz insanların en çok rahatsızlık çekmiş olduğumuz bir hastalık türüdür. Kişinin eğer romatizma belirtisi var ise bu kişide şiddetli oluşan kas ağrıları ve vücudun kemik sisteminde oluşmakta olan ağrılar ortaya çıkmaktadır. Romatizma genel olarak yaşlı olan kişilerde ya da orta yaşlı olan kişilerde kendini göstermektedir. Bu kişiler hastalık belirtisi olarak bir takım oluşmakta olan şikayetlerde doktor karşısına çıkmaktadır. Bu belirtiler sonrasında kişi oluşmakta olan bu ağrıları gidermek için ilaç ya da doktor tedavisi ile işlem görerek hastalığı gidermeye devam eder. Romatizma bayanlarda fazla olarak görülse de erkeklerde de görülmektedir. Kişilerde yaş ilerledikçe oldukça fazla görülür. Çocuklarda genel olarak 1-3 ve 9-12 yaşlarda daha çok belirmektedir. Kız çocuklarında erkek çocuklarına göre daha çok görülmektedir. 

Romatizma
Romatizma belirtileri olarak, hastalarda genel olarak vücutlarında ağrı, şişlik, hareket sınırlanması yani hareketsizlik vücutta belirli yerlerde oluşan sakatlıklar, şekil bozuklukları, kal sorunları, gözde oluşmakta olan rahatsızlıklar bu belirtilerdendir.

Bunların yanı sıra romatizma kişinin derisinde ve organlarında ortaya çıkabilmektedir. Romatizma vücutta eklem bölgesinde iltihaplanma olarak görülmektedir. Sonuç olarak romatizma derimizde ve iç organlarımızda oluşmuş ise döküntü, kızarıklık, iştah azalması, gözde kızarıklıklar, gözde kaşınma, saç dökülmesi, güneşe karşı oluşan hassasiyet karın bölgesinde oluşmakta olan ağrı, bel ağrısı, sırt ağrısı, ayaklarda ve bacaklarda oluşan ağrılar olarak görülebilmektedir.

Romatizmayı görüldüğü yere göre şu şekilde yorumlayabiliriz: 
 • Yumuşak doku romatizması : Vücutta en önemli olan ve vücutta en sık görülmekte olan romatizma tipi olarak bilinmektedir. Bu romatizmaya bağlı olarak kireçlenme, selülit bölgesinde ağrılar ve bel kemiği romatizması da oluşum göstermektedir.
 • Eklem romatizması : Vücutta oluşan eklem ağrılarından dolayı oluşmaktadır. Bu romatizmanın belirtileri ise eklemlerde oluşmakta olan ağrılardır.
 • İç organ romatizmaları : İç organlarda oluşum göstermekte olan ağrılardan kaynaklı olarak oluşum göstermektedir. 
Romatizma ağrısı olan kişiler hemen doktor kontrolüne başvurmalı ve ağrı kesici ilaçlar ya da doktorun önermiş olduğu ilaçlardan kullanmalıdır.
]]>
Artrit Romatizma https://www.romatizma.gen.tr/artrit-romatizma.html Sun, 04 Nov 2018 17:46:34 +0000 Artrit romatizma, eklemlerin iç yüzünü etkisi altına alan iltihaplı romatizma türüdür. Hastalık uzun süreli ve tekrarlayıcı bir özelliğe sahiptir. Zamanla ilerleyerek daha kötü bir durum sergileyebilir. Artrit rom Artrit romatizma, eklemlerin iç yüzünü etkisi altına alan iltihaplı romatizma türüdür. Hastalık uzun süreli ve tekrarlayıcı bir özelliğe sahiptir. Zamanla ilerleyerek daha kötü bir durum sergileyebilir. Artrit romatizma eklemler haricinde tüm vücudu da etkisi altına alabilir. Vücutta şekil bozukluğuna neden olabilen bir hastalık olduğu için farklı sakatlıklara neden olabilir. Tüm eklemleri etkileyebileceği gibi yalnızca el ve ayak bileklerinde de etkili olabilir.

Artrit Romatizma Belirtileri

Artrit romatizma hastalığında en sık karşılaşılan belirtiler, eklemlerde iltihaplanma, hareket zorluğu, eklemlerde şişme ve ağrı olarak ortaya çıkar. Hastalık sürecinde ortaya çıkabilecek diğer belirtiler;

 • Güç kaybı ve yorgunluk hissi
 • Kansızlık
 • Ateş
 • İştah kaybı
 • Deri altında şişkinlik
 • Elleri kullanamama olarak sıralanabilir.

Artrit hastalarının %70'inde hastalık ağır ilerlerken, %15'inde çok hızlı bir şekilde ilerleme görülebilir. Hastalıkta en çok eller, omuzlar, dizler ve ayaklarda bulunan eklemler etkilenir.

Artrit Romatizma İçin Kimler Risk Altındadır

Hastalık dünya nüfusunun yaklaşık %1-2'sini etkileme özelliğindedir. Özellikle 35 yaş üstü kişiler risk altında olsa da 35-55 yaş arasında daha çok görülür. 15 yaş altı nüfusta da kendini gösterebilen bir hastalıktır. Kadınlarda erkeklere nazaran daha fazla karşılaşılmaktadır.

Artrit Romatizma Nedenleri

Artrit romatizma üzerinde farklı çalışmalar yapılsa da birçok hastalıkta olduğu gibi bu romatizma türünün de neden ortaya çıktığı tam olarak bilinmemektir. Bağışıklık sistemi ile alakalı bir bozukluk nedeniyle ortaya çıkabileceği düşünülen bir hastalıktır. Vücut kendi dokularını yabancı olarak algılamakta ve sağlıklı dokulara saldırarak hastalığa yol açmaktadır. Bağışıklık sistemindeki bozukluk eklemlerde iltihaplanma ve hasar oluşumuna neden olmaktadır.

Artrit Romatizma

Artrit Romatizma Etkileri

Aniden başlayan bir hastalık olan Artrit romatizmanın erken döneminde yorgunluk, eklemlerde hassasiyet hissi, ağrı ve şişlik hissi açığa çıkar. Ağrı vücudun her iki tarafında aynı anda görülür. Hastalık uzun süre devam ettiği için eklemlerde kalıcı bozukluklara yol açabilir. Vücutta daha çok basınca maruz kalan yerlerde deri altına şişliklerin oluşmasına yol açabilir.

Artrit Romatizma Tanısı

Hastalığın tanısını koyabilmek için doktor hastanın tıbbi geçmişini sorgulayarak muayeneye başlar. Bazı tetkikler ile hastalığın tanısı rahatlıkla konulabilir. Ancak tanı koyabilmek için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır;

 • Sabahları uyanıldığında eklemlerde sertli mevcut olması tanı için önemlidir. Özellikle hasta sabah uyandığı zaman ellerini yaklaşık 1saat boyunca kullanmakta güçlük çeker.
 • En az 3 eklemde aynı anda artrit tespit edilmesi gerekir.
 • Özellikle el eklemlerinde artrit tespiti olması gerekir. Bu kriterlerin en az 1,5 ay boyunca devam etmesi teşhisin konulabilmesi için önemlidir.

Artrit Romatizma Tedavisi

Günümüzde ilerleyen tıp artrit romatizmayı etkin bir şekilde tedavi edebilecek seviyededir. Hastalıkta erken tanı ve tedavi oldukça önemlidir. Tercih edilen tedavide amaç ağrı hissini ortadan kaldırmak, iltihabı en aza indirmek, eklem hasarını durdurmak ya da ağırlaştırmak ve hastanın yaşam kalitesini arttırmaya yöneliktir. Hastalığın tedavisi için iki grup ilaç tedavisi vardır;

İlk gruptaki ilaçlar hastalığın belirtilerini azaltmaya yöneliktir. İkinci gruptaki ilaçlar ise hastalığın seyrini yavaşlatan ya da tamamen durduran ilaçları kapsar.

]]>
Ayaklarda Romatizma https://www.romatizma.gen.tr/ayaklarda-romatizma.html Sun, 04 Nov 2018 19:42:47 +0000 Ayaklarda romatizma, Romatizma vücudun her yerinde oluşabilen ve çoğu zaman aile içerisinde kişiden kişiye geçen ve çok fazla ağrı verici olan ve vücutta şekil bozukluklarına neden olan kişiyi oldukça rahatsız eden bir hastal Ayaklarda romatizma, Romatizma vücudun her yerinde oluşabilen ve çoğu zaman aile içerisinde kişiden kişiye geçen ve çok fazla ağrı verici olan ve vücutta şekil bozukluklarına neden olan kişiyi oldukça rahatsız eden bir hastalıktır. Bu hastalık vücudun her yerinde oluşabileceği gibi en fazla eklem yerlerinde görülebilmektedir. Vücudun eklem yerleri olan kol dirseği, el bileği, diz kapağı, ayak bileği hatta parmaklarda bile çok fazla oluşabilen bir hastalıktır.

Ayaklarda romatizma, vücutta romatizma hastalıklarının en çok sorun olduğu bir bölgedir.

Ayaklarda gerçekleşen romatizma, diğer romatizmaların gerçekleştiği bölgelerden çok daha fazla ağrıması bu bölgedeki romatizmanın diğer bölgelerden daha zor olduğunu ortaya koymaktadır. Bu hastalığın oluşmasında birçok neden vardır. Bunların bazıları: Topuklu ayakkabı, alkollü içecekler, sigara, kişide bulunan fazla kilolar ve bölgenin darbelerle zedelenmesidir. Mesela sürekli olarak ayakta çalışan bir işçinin ayaklarında romatizma hastalığının görülme ihtimali normale göre daha fazladır. Ayaklarda ya da vücudun başka bir yerinde meydana gelen romatizma hastalığının kesin çözümü tıbben de bulunmamaktadır. Bu nedenle bu hastalık birçok insanın korktuğu bir hastalıktır. Hastalıktaki ağrılar kremlerle ya da yüksek dozlu ağrı kesiciler ile azda olsa azaltılabilmektedir. Yüksek dozlu ağrı kesiciler mideyi de kötü yönden etkilediğinden dolayıda birde mideyi korumak amaçlı tıbbı ilaçlar beraberinde kullanılmalıdır. Bu hastalık yılın belirli dönemlerinde etkisini çok daha fazla göstermektedir. Çünkü hastalık yakalanmış kişiler diğer insanlara nazaran hava koşullarından çok fazla etkilenirler. Bu hastalık kişiyi gece uykusundan uyandıracak kadar şiddetli ağrılara neden olmaktadır. Ayakta oluşan romatizma ağrısı  hastalığın ilerleme durumuna bağlı olarak ağrı süreci değişmektedir. 

Ayaklarda Romatizma
Ayakta romatizma tedavisinde, ağrılarının azaltılmasında doktor tavsiyeli olarak ağrı kesici kremler ve kas gevşetici kremler karıştırılarak, bir bandaj ile sıkıca sarılarak ağrı şiddeti azaltılabilir. Romatizma hastalığındaki ağrı ve şişlik genellikle o bölgedeki damarlar ve kaslar nedeniyle oluşmaktadır. Ayaktaki romatizma, romatizmanın bir çeşidi olan gezici romatizmada olabilir. Yani bugün ayağınızda oluşan romatizma başka zaman vücudun başka yerlerinde kendini gösterebilmektedir. Ayakta romatizma oluşması sizleri yürümeniz de etkili olacak derecede zorlayarak sizleri mağdur bırakma ihtimali çok yüksek olmakla birlikte günlük olarak yaptığınız düzenli sporlarınızı bile aksatmanıza neden olmaktadır.

Bazı romatizma hastalarında ağrı hiç değişmeyebilir. Bu hastalığın belirtileri şişme, sertlik, yüksek şiddette ağrı, sürekli burkulmalardır. Bu hastalığın en büyük nedenlerinden biriside spor yaparken ya da topuklu ayakkabıların giyilmesi nedeniyle ayaktaki burkulmalar bu hastalığa daha çok neden olmaktadır. Bu burkulmalar ağrısı geçse bile bazen tam iyileşmeyebilir. Burkulmalarda ayak kemikleri arasındaki dokular zedelenmektedir. Bu nedenlerden dolayı iyileşmiş gibi gözüken fakat iyileşmeyen bu dokular önce romatizma hastalığının oluşmasına, eğer önlem alınmaz ise daha farklı hastalıklara da neden olabilmektedir. Ayaklarda romatizma ağrıları  sinirleri de kötü olarak etkilemesine de neden olmaktadır. Bu nedenle sizlerde de varsa bu hastalığa önlem almazsanız ve gerçekleşmesi muhtemel olan diğer aile bireylerine erken teşhiste bulunun.
]]>
Romatizma Belirtileri https://www.romatizma.gen.tr/romatizma-belirtileri.html Mon, 05 Nov 2018 09:42:50 +0000 Romatizma belirtileri, romatizma, vücudun hareketlerini sağlayan, kas ve iskelet sisteminde, ağrı, şişkinlik, hareketlerde zorlanmaya yol açan ve iç organlarda çeşitli hastalıkların oluşmasına sebep olan

Romatizma belirtileri, romatizma, vücudun hareketlerini sağlayan, kas ve iskelet sisteminde, ağrı, şişkinlik, hareketlerde zorlanmaya yol açan ve iç organlarda çeşitli hastalıkların oluşmasına sebep olan hastalıklara denmektedir. Romatizma hastalığının 300'e yakın çeşidi vardır. Romatizma hastalığı genel olarak bayanlarda bulunsa da türleri erkeklerde daha fazla görülmektedir. Bu türlerden en fazla görüleni gut isimli romatizma hastalığıdır. Romatizma hastalığı genellikle yaşlandıkça ortaya çıkar ve ilerler. Çocuklarda genel olarak 1-3 ile 9-12 yaşları arasında başlar.  

Romatizmanın niçin oluştuğu henüz bilinmemektedir. Gut hastalığı ve akut eklem romatizmasının nedenleri bilinmektedir. Bu hastalıklar genellikle aileden gelen genetik hastalıklardır. Bu hastalıklar genellikle, gut ve belkemiği romatizması hastalığıdır. Ayrıca yaş, cinsiyet, kaza sonucu oluşan zedelenmeler ve iklimden kaynaklanan sebeplerden oluşmaktadır. Romatizma hastalığının en büyük sebeplerinden biride, rutubetli ve soğuk yerlerdir. Romatizma hastalığı kaslara, iç organlara ve eklemlere zarar vermektedir. 

Romatizma Belirtileri

Romatizma hastalıklarının belirtileri, genellikle ağrı, şişlik, şekil bozukluğu, sakatlık, hareket kısıtlığı, mide bulantısı, kalpte oluşan sorunlar, gözde oluşan problemler, sinir sisteminde görülen değişikliklerdir. Bunların dışında, romatizma hastalığı deride ve iç organlarda da ortaya çıkmaktadır. İltihaplı eklem romatizmalarında ise, genellikle kızarıklık ve şişlik görülür ve hareket kısıklığı ve eklem yapısının bozulması yani, kireçleme ortaya çıkmaktadır. Bu durum daha çok diz ve kalça kısmında meydana çıkar. Romatizma hastalarına en çok nemli ve sıcak havalar rahatsızlık vermektedir. 

Deri ve iç organlarında görülen romatizmaların belirtileri ise, genellikle vücutta kızarıklık, saç dökülmesi, iştah azalması, karın ağrısı, güneşten rahatsızlık duyma, topuk, bel ve sırt kısımlarında ağrıların görülmesi şeklindedir. Romatizma hastalarının en çok şikâyet ettiği durumlar bunlardır. Bu durumlar genel olarak, eklem, kas ve iç organlarda görülmektedir. Bu belirtilerin ağrı şiddeti kişiden kişiye değişebilir. Romatizma hastalığında şişlik en çok yumuşak dokularda ve eklemlerde görülür. Bu şişliğin sebebi genellikle orada oluşan iltihaptır.  

Romatizma hastalığının oluşturduğu hareket kısıtlaması, kişinin hayatındaki aktiviteleri sınırlandırmaktadır. Bu da kişinin hayatının çok zor bir duruma düşmesine neden olmaktadır. Romatizma hastalığı ilerledikçe, hastada kalıcı etkiler bırakabilir ve sakat olarak yaşamını sürdürmesine de sebep olabilmektedir. Bu yüzden vücudunun herhangi bir yerinde saydığımız yan etkilerden birinin oluştuğunu gören kimse beklemeden hemen bir sağlık kuruluna gidip gerekli muayeneyi olmalıdır. 

]]>
Romatizma Ağrılarına Ne İyi Gelir https://www.romatizma.gen.tr/romatizma-agrilarina-ne-iyi-gelir.html Mon, 05 Nov 2018 14:10:41 +0000 Romatizma ağrılarına ne iyi gelir, romatizma dünya nüfusunda milyonlarca kişinin maruz kaldığı, yaşam kalitesini olumsuz şekilde etkileyen, bağışıklık sisteminde gerçekleşen bir bozukluk nedeniyle ortaya çıkan Romatizma ağrılarına ne iyi gelir, romatizma dünya nüfusunda milyonlarca kişinin maruz kaldığı, yaşam kalitesini olumsuz şekilde etkileyen, bağışıklık sisteminde gerçekleşen bir bozukluk nedeniyle ortaya çıkan ciddi bir hastalıktır. Eklerin iç kısmını etkisi altına alan ve kronik olarak seyreden bir hastalık türüdür. Romatizma oluşalı uzun zaman olmuş ve tedavi edilmemişse eklemlerde hareket kaybı gibi ciddi problemler yaşanabilir. Romatizma tedavisi için kullanılan tıbbi yöntemler hastalığı tamamen ortadan kaldırmak için yeterli değildir. Tıbbi tedavi hastalığın gidişini yavaşlatarak, belirtilerini hafifletmeye yöneliktir. Romatizma ağrılarını kontrol altına almak için tıbbi ilaçların yanı sıra bitkilerden de yardım alınarak hastalık nedeniyle ortaya çıkan ağrıları hafifletmek mümkündür. Bazı yiyecek türleri günlük beslenme listesine eklenerek ağrılar hafifletilebilir. Hastalık nedeniyle ortaya çıkan şişlik ve iltihap azaltılabilir.

Romatizma Ağrılarına Ne İyi Gelir

Balık: Özellikle ton ve somon balığı gibi soğuk su balıkları içeriğinde oldukça fazla omega yağ asitleri barındırmaktadır. Birçok sağlık sorununa karşı iyi gelen omega yağ asitleri romatizma ağrılarına karşı da iyi gelmektedir. Haftada 2-3 defa omega yağ asitleri bakımından zengin içeriğe sahip balıklardan tüketerek romatizma ağrıları hafifletilebilir. Omega yağ asitleri romatizma nedeniyle oluşan ve ağrıya yol açan iltihabın yayılmasını önleme özelliğine sahiptir. Şayet romatizma tedavisi için düzenli ilaç kullanılıyorsa balık yağı kapsülü gibi besin desteği almadan önce mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Keten Tohumu: Tıpkı balık gibi keten tohumu da omega yağ asitleri bakımından zengin içeriğe sahiptir. Günlük düzenli olarak tüketilen keten tohumu eklem ağrılarını hafifletmek için faydalı olur. Keten tohumu içerisinde yer alan lif bazı ilaçlar ile etkileşim yaratabileceğinden dolayı düzenli ilaç kullanan kişiler keten tohumu tüketmeden önce mutlaka doktora danışmalıdır.

Romatizma Ağrılarına Ne İyi Gelir

Nar Özü: Son yıllarda nar özü üzerinde yapılan bilimsel çalışmaların sonuçlarına göre nar özü, eklem ve kemiklerde ortaya çıkan iltihabı azaltıcı özelliğe sahiptir. Düzenli olarak nar özü tüketmek romatizma ağrılarına karşı iyi gelir.

Frenk Üzümü-Hodan Otu: Her iki bitkinin de içeriğinde omega-6 yağ asidi bulunmaktadır. Gamma-linolenik asit olarak tanımlanan yağ asidinin iltihap giderici etkisi vardır. Romatizma nedeniyle ortaya çıkan iltihap, şişlik ve ağrıya karşı düzenli kullanıldığında şikayetleri büyük oranda azaltır.

Yumurta: Sülfür bakımından zengin içeriğe sahip olan yumurta kemik, eklem ve doku sağlığı için oldukça faydalıdır. B vitamini içeriği de bulunan yumurta düzenli tüketildiğinde kas ve eklem dokusuna karşı iyi gelir.

Kiraz Sapı Kürü: 25 adet kiraz sapı 1 su bardağı kaynatılmış suyun içine eklenerek 3-4 dakika kadar kaynatılır. Kaynayan karışımın içine 1 çay kaşığı ısırgan otu eklenir ve 2-3 dakika kadar daha kaynatılır. Ardından karışım süzülerek 2 hafta boyunca tok karnına içilir. 2 hafta boyunca düzenli içildikten sonra 2 hafta ara verilir ve aynı şekilde tekrar tüketilmeye başlanır.

Beslenme Ve Egzersiz: Yukarıda sıralanan yiyeceklere ilave olarak romatizma ağrılarına karşı iyi gelen gıdaların listesi doktora danışılarak arttırılabilir. Düzenli egzersiz yapmak eklemlerin kuvvetlenmesine yardımcı olur ve eklem esnekliğini arttırarak romatizma ağrılarını hafifletir.

Sıcak Soğuk Kompres: Uzman kişiler romatizma ağrılarını hafifletmek için sıcak ve soğuk kompres önermektedir. Yaklaşık 10-15 dakika sürecek sıcak duş ve eklemlere uygulanacak soğuk kompres romatizma ağrılarına karşı iyi gelir. 

]]>
Kalp Romatizması Nedir https://www.romatizma.gen.tr/kalp-romatizmasi-nedir.html Mon, 05 Nov 2018 19:09:34 +0000 Kalp romatizması nedir, kalp romatizması kalp kapakçıkları ile kalpte romatizmanın meydana getirdiği hasarla oluşan işlevsel bir bozukluktur. Romatizma tedavi edilmediğinde ya da yeterince tedavi edilmezse kalp içindeki Kalp romatizması nedir, kalp romatizması kalp kapakçıkları ile kalpte romatizmanın meydana getirdiği hasarla oluşan işlevsel bir bozukluktur. Romatizma tedavi edilmediğinde ya da yeterince tedavi edilmezse kalp içindeki kapakçılara yerleşir. Hastalığın belirtileri boğaz enfeksiyonu sonrasındaki 2-4 hafta içinde etkili olmaya başlar. Eklemlerde ilk belirti olarak şişlik ve kızarıklık meydan gelir. Bundan sonra diğer belirtiler etkili olmaya başlar. Genellikle 5-15 yaşları arasındaki kişilerde daha fazla görülür.

Kalp romatizması oluşmasının nedenleri

Kalp romatizmasının oluşmasına neden olan romatizma, insanlarda ileri yaşlarda etkili olan romatizma gibi değildir. Bu insanlarda genç yaşta etkili olan, boğaz enfeksiyonuyla başlayan, akut romatizmal ateş olarak tanımlanan rahatsızlıktır. Boğazda yerleşen mikroplar tam olarak tedavi edilmediğinde ya da tedavi edilmezse, vücutta kalbe ve böbreklere yerleşir ve organlara zarar verir. Vücutta ilk olarak kalp kapakları bundan etkilenir. Mitral kapakçık kalp kapakçıları arasında mikroplardan daha fazla etkilenir. Önce daralır, sonra sertleşir ve büzüşür. Kalp romatizması sonucunda kadınlarda en çok etkili olan rahatsızlık mitral darlığı ya da mitral stenozdur. Daha sonra kapakçıklar içinde aort kapağı bundan etkilenir. Bazen tek kapakçıkta, bazen de iki kapakçıkta birden romatizma etkili olabilir.

Kalp Romatizması Nedir

Kalp romatizması belirtileri

 • Kişilerde nefes darlığının etkili olması
 • Kuru öksürük meydana gelmesi
 • Sıkça soğuk algınlığı geçirilmesi
 • El ve ayakların üşümesi
 • Yorgunluk ve halsizlik olması
 • Düşük nabız ya da yüksek nabız
 • Kalp ritminin düzensiz olması
 • Baş dönmesi ile mide bulantısının olması
 • Tansiyonda dengesizlik, göğüs ağrısı gibi yakınmaların olması

Kalp romatizması teşhisi

Hastalarda tanı koymak için, yapılacak tetkikler içinde boğaz kültürü, tam kan sayımı, EKG tetkiki ve ekokardiyografi bulunmaktadır. ASO testi de yapılmalıdır. Streptokok bakterisinin yüzeysel antijenine vücudun ürettiği bir antikor olan ASO, romatizma olmasa bile, enfeksiyondan dolayı yüksek çıkabilir. Yapılan ASO testi kişinin streptokok enfeksiyonu geçirdiğini gösterir. Sadece bu tetkikle eklem romatizması teşhisi konsa da, diğer tetkiklerin yapılması kesin tanı için tavsiye edilir:

Kalp romatizması tedavisi

Kalp romatizmasında erken tanı koyulduğunda, kesin tedavi uygulanabilir. Hastalarda önce istirahat tavsiye edilir ve vücutta yeni mikrobik enfeksiyonlardan koruma sağlanır. Vücutta streptokokların neden olduğu enfeksiyonun tedavi edilmesi için, antibiyotik tedavisi yapılır. Tedavide kortizon ve aspirin dışında olan antiromatizmal ilaçlar, koruyucu depo penisilin enjeksiyonu yapılır. Hastalara ayda bir defa uygulanan penisilin tedavisinden önce, penisilin testi yapılmalıdır. Nadiren hastalara kortizon tedavisi de uygulanır. Rahatsızlık ağır ve akut seyir izliyorsa, kortizon kullanımı gündeme gelir. Bu tedavinin uzman kişilerce kararı alınmalı ve uygulanmaya başlanmalıdır. Çoğu hastada uzun yıllar devam eden tedavide, hastaların yüksek moralli olması gerekir. İlaç tedavisi gören akut kalp romatizma hastalarında kalp tutulumunun özenle takip edilmesi gerekir. Gerekirse rahatsızlığın şiddetine göre, hastalara eko kardiyografi çekilmesi gerekir. İlaç tedavisi yeterli olsa da, ilerleyen yıllarda hastada doku bozulması olabilir. Bu kalpte zorlamaya neden olduğunda, mutlaka cerrahi girişim gerekir. Romatizmal ateş hastalığı geçiren, kalp tutulumu olan hastaların daha yakın takip edilmesi tavsiye edilir.

]]>
Romatizma Çeşitleri https://www.romatizma.gen.tr/romatizma-cesitleri.html Tue, 06 Nov 2018 10:21:21 +0000 Romatizma Çeşitleri, Romatizma vücudumuzun belli bölgelerinde oluşum göstermekte olan ağrılardan dolayı kaynaklanmaktadır. Bu ağrılar genel olarak kas ağrıları, iskelet sistemi ağrıları ve eklem bölgeleri ağrıları olarak Romatizma Çeşitleri, Romatizma vücudumuzun belli bölgelerinde oluşum göstermekte olan ağrılardan dolayı kaynaklanmaktadır. Bu ağrılar genel olarak kas ağrıları, iskelet sistemi ağrıları ve eklem bölgeleri ağrıları olarak bilinmektedir. Eklem bölgelerinde oluşum göstermekte olan ağrılar genel olarak parmak uçları, ayaklarda ve ayak bileklerinde kendini göstermektedir. Romatizma çeşitleri olarak bir çok türden oluşum göstermekte olan romatizma vardır. Biz insanların fazla olarak görmekte olduğumuz bu türden oluşan hastalıklar çok sıklıkla kendini yenilemektedir. Gece uyurken şiddetli olarak oluşum gösteren ağrılar oluşmaktadır ve kişide hareket siteminin çalışmasına engel olarak belirir. Kişi hareket kayıpları ile baş başa kalır ve vücudun bazı bölgelerinde romatizmadan dolayı his kaybı oluşur.

Romatizma çeşitleri olarak aşağıda gösterilenleri sıralayabiliriz

Osteoartrit romatizma : Bu romatizma çeşiti  vücutta en sık olarak görülmekte olan romatizma türlerindendir. Bu romatizma türü kemiklerin birleşim yerlerinden oluşan kıkırdak zedelenmelerinden dolayı oluşmaktadırlar. Kıkırdakların zedelenmesi sonucunda kıkırdaklarda oluşan azalmalardan dolayı kemiklerin birbirlerine sürtünmeleri ile oluşum gösteren şekil bozuklukları olarak görülmektedirler. Bu hastalık erken yaşlarda görülebilmektedir ve fazla kilolu olan kişilerde daha çok görülür.

Osteoartrit belirtileri olarak ise 
 • Eklemlerde oluşmakta olan ağrılardan 
 • Eklemlerde oluşmakta olan şişlikler
 • Eklem bölgelerinde oluşan hassasiyet eksikliği
 • Kas sistemlerinde oluşan zayıflık belirtileri
 • Yürürken oluşan ağrılar ve zorlanmalar
 • Ağırlık kaldırırken oluşan ağrılar
 • Kıyafetlerimizi giyerken de yaşanan zorlanmalar
 • Otururken ve yatarken oluşan ağrılar ve zorlanmalar olarak belirmektedir.
Eklem iltihabı romatizması: Genel olarak eklemlerde oluşum gösteren bu romatizma kadınlarda daha çok görülmektedir. Bu romatizma bağışıklık sistemimizde oluşmakta olan sıkıntılardan dolayı iltihaplanma ile oluşum göstermektedir. Eklemlerde oluşan ağrılar, şişlikler ve sertleşmeler belirebilir. Eklem iltihapları kalıcı olan hasarlara yol açabilmektedir. Eklem iltihapları belirtileri olarak ise,
Romatizma Çeşitleri
 • Eklemlerde ağrı, eklemlerde şişlik, eklemde sertleşme oluşum göstermektedir. 
 • Şiddetli olan ateşlenmeler
 • Yorgunluk hissi oluşumu
 • Halsizlik oluşması
 • Hassasiyet eksikliği olarak belirir
Lupus romatizma: Bu romatizma deride oluşum göstermektedir. Bu romatizmanın belirtileri olarak ise 
 • Eklemde oluşum gösteren ağrılar
 • Vücutta oluşan halsizlik belirtisi
 • Eklem bölgelerinde oluşan sertleşmeler
 • Güneşe karşı oluşan hassasiyet
 • Saç dökülmesi
 • Ayak ağrıları
 • Kol ağrıları
 • Göğüs ağrıları ve geçirilmekte olan nöbetler olarak belirmektedir.
Ankilozan spandilit romatizma: Genel olarak oluşum gösteren bu romatizma da omurganın sertleşmesi ile ve bu bölgede oluşan ağrı ile belirir. Bir çok kişide oluşum gösteren bu romatizma türleri genel olarak ağrılar, hassasiyet eksiklikleri ve buna benzer bir çok belirti ile kendini göstermektedir. Sizlerde bu şekilde ağrılar aile karşı karşıya gelir iseniz hemen doktor kontrolüme başvurmalı ve gerekiyor ise ilaç tedavisi ile devam etmelisiniz.
]]>
İltihaplı Romatizma Nedir https://www.romatizma.gen.tr/iltihapli-romatizma-nedir.html Tue, 06 Nov 2018 18:11:05 +0000 İltihaplı Romatizma Nedir, Romatizma, vücudumuzun hareketini sağlayan kas sisteminde meydana gelen şişlik, ağrı ve hareket sınırlamasına neden olan, iç organlarda çeşitli rahatsızlıklar oluşmasına neden olan bir hastalıktır İltihaplı Romatizma Nedir, Romatizma, vücudumuzun hareketini sağlayan kas sisteminde meydana gelen şişlik, ağrı ve hareket sınırlamasına neden olan, iç organlarda çeşitli rahatsızlıklar oluşmasına neden olan bir hastalıktır. Romatizmanın birçok çeşidi vardır ancak genellikle iki ana başlık altında incelenir. Bunlar iltihaplı ve iltihaplı olmayan romatizmalardır. İltihaplı Romatizma; mikropların neden olduğu bağışıklık sisteminin bozulması sonucu ve ürik asit gibi maddelerin yaptığı hasar sonucu oluşan iltihap tipleri şeklinde görülen hastalıktır. 

Hastada kansızlık varsa şiddetli ağrı ve ateşe neden olan bu hastalık bağışıklık sisteminin de zayıf olmasıyla birlikte kişinin yaşamını oldukça etkilemektedir. Bu hastalıktan korunmak için kansızlık olmamasına dikkat edilmesi gerekmektedir. İltihaplı romatizma genellikle vücuttaki deri, kan damarları, kalp ve kaslar gibi birçok eklem dışı dokuyu da etkilediği için sistemiktir. Genel olarak belirli bir nedeni bulunmayan iltihaplı romatizma bağışıklık sisteminin iyi olması ile önlenebilir. Kesin bir tedavisi olmayan bu hastalığın iyileşmesi için en etkili çözüm bağışıklık sistemini güçlendirmek ve buna yönelik bir yaşam tarzı seçmektir.

İltihaplı Romatizma Nedir
İltihaplı romatizma veya romatizmal hastalıklar genellikle kadınlarda görülür. İltihap normal şartlarda vücudun dış etkenlere karşı geliştirdiği bir savunma mekanizmasıdır. İltihap gelişmesinin amacı dokulara zarar verebilecek mikropları ve diğer yabancı maddeleri veya zarar görmüş dokuyu tahrip etmek, yok etmek, sınırlamak ve yoğunluğunu azaltmaktır. İltihap olan bölgede ağrı, sıcaklık artışı, kızarma, şişme ve hareket etmekte güçlük gibi durumlar ortaya çıkar.

Eklem kemikler arasındaki birleşme noktasıdır. Vücudumuzda çok hareket eden eklemlerle birlikte görevi sadece kemiklerin birleşmesini sağlamak olan eklemlerde vardır. İltihap bu eklemlerde ortaya çıkmışsa bu duruma Artrit adı verilir. Eklem içinde oluşan iltihap genellikle eklem zarında meydana gelmeye başlar. İltihabın oluşmaya başlamasıyla birlikte eklem bölgelerinde ağrı, şişlik ve kızarıklık yanında sıcaklık artışı ve hareket güçlüğü meydana gelir. 

İltihaplı romatizmaların çoğunda iltihabın oluşmasına neden olan mekanizmalar tam olarak bilinmeyen nedenlerle bozularak iltihaplanmaya neden olmaktadır. İltihaplı romatizmalar genellikle eklem çevresinde bulunan yumuşak dokularda ve bağlarda, kaslarda, kıkırdakta ve damarlarda görülür.
Uzun süren ve tedavi edilmeyen iltihaplı romatizmalarda artritler eklemlerde şekil bozukluklarına ve eklemin hiç hareket edememesine neden olmaktadır.
]]>
Romatizma İlaçları https://www.romatizma.gen.tr/romatizma-ilaclari.html Wed, 07 Nov 2018 11:17:25 +0000 Romatizma ilaçları, yapılan çalışmalara göre dünyada sıklıkla rastlanan bir hastalıktır. Bu sebeple en çok ilaç tüketimi bu hastalıkta gerçekleşmektedir. Bu hastalığın tedavisinde en çok kullanılan ilaçl Romatizma ilaçları, yapılan çalışmalara göre dünyada sıklıkla rastlanan bir hastalıktır. Bu sebeple en çok ilaç tüketimi bu hastalıkta gerçekleşmektedir. Bu hastalığın tedavisinde en çok kullanılan ilaçlar anti-romatizmal ilaçlarıdır. Araştırmacıların yaptıkları araştırmalara göre her gün daha etkin bir ilaç bulmak için çaba sarf etmektedirler. Bu ilaçlar gen teknolojisi kullanılarak hazırlanan ilaçlardır. Bu ilaçların en önemli sorunu, kullanılma sürelerinin çok uzun olmasıdır ve bu ilaçlar maddi anlamda da çok külfetlidir. Romatizma ilaçlarının fiyatları pahalı olduğu için yaygınlığı henüz başlamamıştır. Genelde doktorlar kliniklerinde kontrol ettikleri hastalardan maddi durumu iyi olan hastalarda bu tip pahalı ilaçları öneriyorlar ve tedaviye cevap alacakları hastalarda da uyguluyorlar.  

Romatizma ilaçları, analjezik adı verilen ağrı kesiciler, nonsteroid anti-enflamatuvar adı verilen ve kortizon içermeyen romatizma gidericiler, kortizon, adale gevşeticiler, mide koruyucuları, metotreksat-kinin-salazoprin-penisilamin-azatiopurin gibi romatizmal hastalığın gidişini değiştiren etkili ilaçlar ve TNF alfa karşıtları-lenflunamid gibi gen teknolojisi kullanılarak hazırlanan ilaçlardır. Bu ilaçlar romatizmal hastalıklarda tedavi olarak kullanılmalarına karşın, bir de yan etkileri vardır. Bu ilaçların yan etkileri şunlardır: Bu ilaçlar vücutta sıvı tutulmasına yani ödem oluşmasına sebep olurlar. Bu durumda ellerde, kollar ve bacaklarda şişmeler görülebilir. Nefes darlığına sebep olabilirler, anlam verilemeyen halsizlik halleri ortaya çıkabilir. Bu tür yan etkiler ortaya çıkabilir. Yan etkiler baş göstermeye başladığı andan itibaren beklemeden ilaçlar kesilmeli ve hemen bu ilaçları tavsiye eden ve tedavide kullanılmasına onay veren doktora başvurulmalıdır. Romatizmal ilaçların bir başka yan etkisi de mide koruyucu dokuyu yani mukoza adı verilen zarı tahriş edebilir. Bu tahribat sonrası midede kanamaya meyilli küçük yaralar oluşur. Bunun diğer bir adı da mide ülseridir. Mide ülserinin oluşmasıyla hastada kanlı kusma, kanlı tükürük ve koyu renkte dışkılama meydana gelir. Bu nedenle ilaçlar bırakılmalı ve hemen doktorla bu durum paylaşılmalıdır. Eğer bırakılmaz ise bu ilaçlar, mide kanaması riskiyle baş başa kalabilirler. Diğer bir yan etkisi de ilaçlar alındıktan sonra meydana gelebilecek baygınlıklardır. Bu baygınlığa bağlı olarak oluşabilecek kalp çarpıntısı ve nefes darlığı oluşabilir. Bu durumda da hasta acil servise götürülmeli ve gereken müdahale yapılmalıdır. Bunların yanı sıra bazı romatizmal ilaçların yan etkileri kaşıntı ve deri de döküntüye sebep olabilir. Her zaman olduğu gibi bu durumda da ilaçlar hemen kesilmeli ve doktor ile bu durum konuşulmalı. Doktor bazen bu tip ilaçları tamamen keser bazen de bu ilaçların dozunu azaltarak alerji giderici ilaçları da tedaviye ekleyebilir.  

Romatizma İlaçları

Romatizma ilaçları arasında kortizon diğer adıyla steroid, yüzyılı aşkındır kullanılan, inanılmaz derecede güçlü ve klasik ilaçlar arasında yerini almış hayati bir ilaçtır ve bu ilacın yerinin hiç bir ilaç alamamıştır. Bu ilaç için iki ucu keskin bıçak tabiri kullanılmaktadır. Bu tabirin anlamı şudur, ilaç iyi kullanılırsa hastalığı keser, kötü kullanılırsa hastayı keser. Romatizma ağrılarının önünü kesmek için kortizon şarttır. Kortizonsuz bir çözün neredeyse yoktur. Tabi bunun yanında, fibromiyalji, adale romatizmaları ve kireçlenmede kortizon ilaçları önerilmez ve bu hastalıkların tedavilerinde kullanılması uygun görülmez. O nedenle sıvılı vakalarda, doktor kontrolünde kortizon, olmazsa olmaz ilaçların içerisinde yer almaktadır.

]]>
Romatizma Nasıl Anlaşılır https://www.romatizma.gen.tr/romatizma-nasil-anlasilir.html Wed, 07 Nov 2018 21:11:48 +0000 Romatizma nasıl anlaşılır, romatizmanın anlaşılmasında en önemli nokta bu hastalığın eklemlerde aynı belirtileri görülen diğer hastalıklardan ayrılmasıdır.  Romatizmada hastada genellikle ağrılar, şişlik, hareketlerin Romatizma nasıl anlaşılır, romatizmanın anlaşılmasında en önemli nokta bu hastalığın eklemlerde aynı belirtileri görülen diğer hastalıklardan ayrılmasıdır.  Romatizmada hastada genellikle ağrılar, şişlik, hareketlerin kısıtlanması, sakatlıklar, eklemlerde şekil bozuklukları, kalp sorunları, gözde oluşan problemler ve sinir sisteminde bir takım deşikliklerle birlikte kendini göstermektedir. Bunların dışında romatizma, deride ve iç organlarda da kendini göstermektedir. 

Romatizma eklemlerde görülürse iltihapla beraber kızarıklık ve şişlik gibi belirtilerde ortaya çıkar.

Bununla birlikte hareket kısıtlılığı, eklem yapısında bozulmalar yani kireçlenme meydana gelir. Bu durum daha çok kalça ve dizlerde ortaya çıkar. Nemli ve sıcak havalar hastayı oldukça rahatsız etmektedir. Bütün bu şikayetlerin dışında derimizi ve iç organlarımızı kaplayan romatizmada döküntü, iştah azalması, gözlerde kaşınma, kızarıklık, saç dökülmesi, güneşe karşı hassasiyet, karın ağrısı, bel, sırt ve topuklarda ağrı gibi bir takım şikayetler görülebilir. Hastanın romatizma l durumlarda en çok şikayetçi olduğu durum ağrılardır. Bu ağrılar daha çok eklem, kas ve iç organlarda görülmektedir. Bu ağrıların şiddeti kişiden kişiye değişmektedir. Şişlikler daha çok eklem ve yumuşak dokularda görülen şikayetler dendir. 

Romatizma Nasıl Anlaşılır
İltihaba bağlı da şişlik oluşabilir. Hareket kısıtlanması kişinin aktivitelerini kısıtlayan bir durumdur. Hareket bozukluğu da görülebilir. Bu belirtiler sürekli hale gelirse sakatlık ve şekil bozuklukları meydana gelebilir. Romatizmanın çocuklarda görülen en önemli belirtileri ise eklem ağrıları ve şişmeler inin yanı sıra zatürre, kalp bozuklukları, bademcik iltihabı, köre hastalığı ve deri altı tanecikleridir. Bu hastalık küçük yaşlarda oldukça tehlikelidir. 
]]>
Bitkisel Romatizma İlaçları https://www.romatizma.gen.tr/bitkisel-romatizma-ilaclari.html Thu, 08 Nov 2018 07:02:19 +0000 Bitkisel romatizma ilaçları, romatizma, halk arasında eklem iltihabı olarak bilinen bir rahatsızlıktır. Romatizma hastalıklarının geleneksel tıbba göre çeşitleri, kas romatizması, kemik romatizması, kan romatizm Bitkisel romatizma ilaçları, romatizma, halk arasında eklem iltihabı olarak bilinen bir rahatsızlıktır. Romatizma hastalıklarının geleneksel tıbba göre çeşitleri, kas romatizması, kemik romatizması, kan romatizması, damar romatizması, zar romatizması ve kıkırdak romatizmasıdır. Kas romatizması tıp da fibromiyalji olarak adlandırılan bir hastalıktır. Genelde sinir ve stres ile kendini göstermektedir. Kemik romatizması, kemiklerde şekil bozukluklarıyla kendini gösterir. Kan romatizması, tutulum yapan eklemlerde kendini gösterir. Damar romatizması, diğer adıyla siyatik olarak adlandırılan romatizma türünün genellikle teşhis edilmesi zordur. Bu romatizma türü en çok ağrı yapan ve sızısı en çok olan bir hastalıktır. Zar romatizması, tıp dilinde FMF yani ailevi ak deniz ateşi olarak adlandırılan bir romatizma türüdür. Bağırsak zarı ve diğer zarlarda tutulum yapar. Son olarak kıkırdak romatizması, eklemlerde hasar yapan bir romatizma türüdür.  

Bu romatizmal hastalıkların temelinde genetik kaynaklı faktörler, psikolojik faktörler ve çevresel faktörler vardır. Genetik faktörler, atalarımızdan gelen genlerdeki tahribattır. Psikolojik faktörler, bağ dokusu zayıf olan insanları etkileyen bir faktördür. Genellikle stres ciddi bir etken olarak karşımıza çıkmaktadır. Son olarak çevresel faktörler, romatizmal hastalıkların en belirleyici unsurudur. Soğuğa maruz kalan, rutubetli ortamlarda bulunan, hava ve ısı değişimleri sık olan yerler bu hastalığı etkileyen faktörlerin başında gösterilmektedir.  

Bitkisel Romatizma İlaçları

Romatizmal hastalıklarda bitkisel tedavi şekli, son zamanlarda bilimin ve bilim adamlarının dikkatini cezbeden, anlamlı ve başarılı çalışmalar olarak kabul görmüştür. Bu tedavide kullanılanların başında, çobançantası, ısırgan otu, ardıç, çuha çiçeği, kibrit otu, atkuyruğu ve kuşburnu gelmektedir. Bu gibi bitkiler yapılan ciddi araştırmalar sonucunda tespit edilebilmiştir. Bunların yanı sıra romatizmal hastalıkların tedavisinde, tüketilmesi tavsiye edilen gıdalar da mevcuttur. Bunlar: kuşburnu çayı, üzüm ve üzüm pekmezi, keçiboynuzu ve keçiboynuzu pekmezi, zencefil, havlıcan ve günlük taze sebze tüketimidir. Bunların kullanılmasının yanında kaçınılması gereken şeyler de vardır. Bunlar çiğ soğan, yumurta sarısı, kırmızı et, tuz, keçi eti, keçi sütü ve süt ürünleridir.

]]>
Sedefli Romatizma https://www.romatizma.gen.tr/sedefli-romatizma.html Thu, 08 Nov 2018 22:33:24 +0000 Sedefli romatizma, sedef, ciltte döküntüleri oluşan, uzaktan bakıldığı zaman kırmızı bir zemin üzerinde beyaz renk ile şekiller verilen, sedefe benzeyen bir cilt hastalığıdır. Bu hastalık en çok, d

Sedefli romatizma, sedef, ciltte döküntüleri oluşan, uzaktan bakıldığı zaman kırmızı bir zemin üzerinde beyaz renk ile şekiller verilen, sedefe benzeyen bir cilt hastalığıdır. Bu hastalık en çok, dirsek, diz üstü, alın, yüz ve saçlı deri de görülmektedir. Nadir olarak da, genital bölge, göbek çukuru, kulak arkası gibi yerlerde küçük plaklar şeklinde görülebilir. Bazen de bu hastalık, bütün vücutta cilt üzerinde döküntüleri neden olabilir. 

Sedefli romatizma ise, genellikle sedef hastalığını taşıyan kişilerde görülür.

Bu romatizma kişide, ağrı, hareket kısıtlılığı, eklemlerde şişkinlik, omurga, bel ağrısı ve parmaklarda şişkinliği neden olmaktadır. Sedefli romatizma, sedef hastalarında % 20 ile % 40 oranında görülmektedir. Uzun yıllardır sedef hastalığına yakalanmış hastalarda, bu hastaların % 80 inde sedefli romatizma hastalığı sonradan oluşmaktadır. Bazen de sedef hastalığıyla aynı anda geliştiği gibi, yıllar öncesinde de bu hastalık oluşabilmektedir. Bu genellikle genç kadınlarda ve genç erkeklerde görülür, fakat ilerleyen yaşlarda da görülebilmektedir. 

Sedefli Romatizma

Sedefli romatizma hastalığı, kadınlarda aynı anda 5' ten fazla eylemde tutulma olması nedeni ile bu hastalığın 20 yaşından önce başlaması, ilerleyici ve sakat bırakıcı olaylara yol alacağının belirtisidir. Bu hastalıkta en çok diz ve ellerin küçük kemiklerinden kızarıklık, şiddetli ağrı ile beraber oluşan şişmeler, hareketlerde kırıklıkları ve ayak parmaklarında şişme ve aşırı kızarıklık görülmektedir. Bazen ise sadece el parmakların birinde görülür ve iltihabi bağlı olarak o kemiğin yıkımına, kısalması ve hareket ettirilmemesine, aynı zamanda ellerin tırnaklara yakın olan kısımlarda eklemlerin şişip kızarmasına neden olmaktadır. 

Bu romatizma hastalığı, bazen vücuttaki birçok büyük ve küçük eklemlerde aynı anda şişme ve kızarıklık yapabilmektedir. Özellikle sabahları uyanıklığı zaman bu eklemlerde şiddetli bir tutulma ve ağrı görülebilir. Bu durumda kişinin kendi işlerini yapamayacak duruma geldiği başkalarına ihtiyaç duyacak duruma geldiği görülür. Kemiklerde hızla çökme ve erimeye neden olabilen bu hastalık omurgalı da etkileyip kalıcı şekil bozukluğu oluşmasına neden olabilir.  

Sedefli romatizma hastalığının tedavi sürecinde, başlangıçta birkaç ilacın aynı anda kullanılması şarttır. Özellikle bağışıklık sistemini düzenleyici ilaçlar kullanılır. Tedaviden olumlu sonuçlar alına bilinmesi için, erken tanı ve tedaviye erken başlanılması şarttır. Bu yönde bir rahatsız duyan kişinin hemen gerekli muayene görmesi ve tedavi alması gerekmektedir.

]]>
Gizli Romatizma https://www.romatizma.gen.tr/gizli-romatizma.html Fri, 09 Nov 2018 02:27:52 +0000 Gizli romatizma, Romatizma vücudumuzu taşiyan kaslar ve kemiklerin soğuntan ve başka şeylerden etkilenerek oluşan bir hastalık türüdür. Romatizma genç ve yaşlı olarak birçok kişiyi etkilemektedir. Birçok romatizma Gizli romatizma, Romatizma vücudumuzu taşiyan kaslar ve kemiklerin soğuntan ve başka şeylerden etkilenerek oluşan bir hastalık türüdür. Romatizma genç ve yaşlı olarak birçok kişiyi etkilemektedir. Birçok romatizma türü vardır. Romatizma adı altında 200' aşkın hastalık türü vardır. Bu hastalıkları iki başlık altında ele alabiliriz. Bunlardan biri iltihaplı romatizmadır. Bu romatizmanın etkileri sabahları ve gün içerisinde görülmektedir. Gizli romatizma tek başına bir hastalık olmamakla birlikte genel olarak bir isimdir. Gİzli romatizma eklem, doku, kemik, kas ve sinirleri etkileyen birçok hastalık türüdür. Gizli romatizmanın da, normal romatizma hastalığındaki gibi birçok nedeni vardır. Bu nedenler asitli içecekler, sigara ve alkol tüketimi bağışıklık sistemi bozuklukları, eklem bölgelerindeki hassasiyet eksiklikleri ve kişinin yaşadığı bölgedeki hava koşulları da etkilemektedir. Gizli romatizma gezicide olmaktadır. Gizli romatizmaya müdahale edilmezse önemli sorunlara neden olabilmektedir. Gizli romatizmanın ağrılar sancıları ve şişlikleri fazla ya da az olabilir.

Gizli romatizma bazı belirtilerle karşımıza çıkabilir. Bunlar; parmakların ya da belin anlamsızca kitlenmesidir. Gizli romatizma iltihaplı olmadığı için diğer romatizmalardan daha iyidir. Şişlikleri ve ağrıları sık görülmez ve nadiren kendini gösteren bir hastalıktır. Gizli romatizma hastalığının tam olarak bir tedavisi bulunmamaktadır ama bu hastalığın azaltılması ağrıların dindirilmesi, şişliklerin azaltılması için bazı tedaviler  uygulanmaktadır. Bu tedavilerin yapılması kişinin gizli romatizmasının hangi organında olduğuna bağlı olarak değişmektedir. Bu tedaviler son derece klasiktir. Yani düzenli spor yapmak, beslenme düzenine dikkat etmek, alkol içki ve sigarayı kullanılıyorsa bırakmak hastalıkla ilgili bazı ilaçların kullanılması ve bazı kremlerin kullanılmasıhastalar için son derece faydalı olabilmektedir. Hasta kişi herhangi bir bölgesinde hastalığı farkettiği zamn biraz dinlendikten sonra kendisini iyi hissettiğinde spor ve egzersizlerle hastalığın ağrılarından ve zararlarından daha az etkilenir.

Gizli Romatizma

 Kişideki fazla kilolar kullandığı bazı ilaçlar, tükettiği alkol miktarı, tükettiği sebze ve meyve tüketimi, aynı zamanda yediği lifli gıdalarfaydalı olacaktır. Bu hastalıktakı ağrılar ve sızılar bazen o kadar artabilmektedir ki kişinin psikolojisine bile etki etmektedir. Gizli romatizma iltihaplı romatizmayla pek fazla ilgisi bulunmamaktadır. Gizli romatizma tamamen mekanik romatizma ile aynıdır. Gizli romatizmadan tam tersi olarak tanımlanmıştır. Gizli romatizmanın etkisi kişi yorulduğunda eklem yerlerinin  çok zedelendiğinde ve bu böygelerini çok fazla yorduğunda o bölgede etkisini göstermektedir. Bu rpmatizma genel olarak fazla kilolu insanlarda  ve aynı eklemlerin iş icabi olarak sürekli kullanmasıyla ağrısını gösterebilir.

Gizli romatizmanın belirtileri şunlardır:

 • Yüksek tansiyon,
 • Yapılan tahlillerde protein miktarının fazla çıkması,
 • Nefes alıp verirken güçlük çekilmesi,
 • Görmede ani kayıpların oluşması ve halsizlik ile birlikte yorgunluğun görülmesi.

Kişi bu hastalıkta hasta bölgelerdeki uyuşmalardan, şişmelerden ve bunlara benzer rahatsızlıklardan şikayetçi olabilmektedir. Bazı kaplıcalar romatizma hastalıklarının azalmasına oldukça etkili olmaktadır. Tıbben kesin olarak bir tedavisinin bulunmadığı bu hastalığın bitkisel ve kaplıcalar gibi farklı tedavi yöntemleri bulunmaktadır bu tedavi yöntemleri hastalığı tam olarak geçirmese de ağrıların ve sorunların azalmasında oldukça etkili olmaktadır.

]]>
Eklem Romatizması Nedir https://www.romatizma.gen.tr/eklem-romatizmasi-nedir.html Fri, 09 Nov 2018 06:18:54 +0000 Eklem Romatizması Nedir, Eklem Romatizması ya da medikal ismiyle Romatoid Artrit, eklem ve diğer vücut parçalarına olan saldırıları çok ciddi sonuçları doğuran otoimmün bir hastalıktır. Otoimmün, bir canlının savunma sistemi Eklem Romatizması Nedir, Eklem Romatizması ya da medikal ismiyle Romatoid Artrit, eklem ve diğer vücut parçalarına olan saldırıları çok ciddi sonuçları doğuran otoimmün bir hastalıktır. Otoimmün, bir canlının savunma sisteminin asıl amacı olan hastalıklarla savaşmak yerine, kendi vücut hücrelerine saldırması olarak tanımlanabilir. Yani bağışıklık sisteminin bakteri, virüs gibi yabancı hücreler yerine, normal vücut hücrelerini yok etmek üzere çalışması olarak tanımlanır. Eklem romatizmasında enflamasyon, beyaz kan hücrelerine (akyuvar) oradan da eklem dokularına doğru ilerler. Eklem sıvısında artış gözlenir ve bunun sonucu olarak da eklemde şişlik oluşur. Eklem dokusunda oluşan enflamasyonlu hücreler, eklemde hasar meydana gelmesine sebep olur. Eklem içindeki kıkırdak ve kemik dokularına zarar verir. Kronik bir hastalık olup, uzun yıllarca devam eder. 

Eklem Romatizması Belirtileri Nelerdir

Sıklıkla karşılaşılan belirtiler, hastanın vücudundaki eklem hattında kalınlaşma, eklemlerde şişme, eklem üzerinde sıcaklık artışı, kişinin hareket etme sınırlılığı ve romatoid nodül gibi bulguların varlığıdır. Bu şikayetlere ek olarak, hasta tarafından belirtilen genel halsizlik hali, özellikle sabahları uyanıldığında hissedilen hareket etmede zorluk ve vücutta tutukluk hissi gibi veriler de bu hastalığın belirtilerindendir. Yalnız tutulan eklemlerin özelliği, hastalığı diğer romatizmal hastalıklardan ayırmada kullanılan esas bulgulardan biridir. Başlangıç dönemindeki güçsüzlük, çabuk yorulma, bilek ve ellerdeki uyuşma ya da karıncalanma hissi, özellikle geceleri hastayı uykusundan uyandıracak şiddetteki ağrı gibi bazı durumlarda "karpal tünel sendromu" adlı bir hastalığın belirtileri ile karıştırılabilir. El bileğinde median sinir yine el bileğinin iç kısmındaki 9 adet tendonla birlikte karpal tünel adı verilen bir boşluktan geçerek parmak hareketlerinin yapılmasını sağlar. Karpal tünel sendromu ise, median sinirin bu tünel içinde uzun süreli bir basınca maruz kalması ile oluşur. Bu hastalığın belirtileri sıklıkla romatoid artrit belirtileri ile karıştırılır ve tanı koymada güçlüğe neden olur.

Eklem Romatizması Nedir
Eklem Romatizması Tanısı Nasıl Konur

Sebebi tam olarak bilinmeyen, genellikle 40 yaş üzerinde ortaya çıktığı bilinse de, çocuk ve yaşlıları da kapsayan çok geniş bir yaş yelpazesinde görülebilen bir hastalıktır. Bu rahatsızlığa sahip kişilerin 1/3'ü erkek ve 2/3'ü ise kadındır. Tanı için öncelikle hasta şikayetleri doktor tarafından dinlenip genel muayene yapılır. Eklem romatizmasının tanısı çok zor olabilir.  Çünkü semptomları yukarıda belirtildiği gibi diğer bazı hastalıkları taklit edebilmektedir. Laboratuvar testleri ile romatoid artrit faktörleri negatif olarak test edilebilir olduğundan bu yöntem net sonuç vermeyebilir. Çünkü kan testlerinde romatoid faktör denilen bir romatizma testinin pozitif (olumlu) sonuç verdiğinin görülmesi hastalığın var olduğunu desteklemekte, ancak tek başına bu sonuç tanı koymak için yeterli olmamaktadır. Teşhis için ASO (antistreptolizin-O) testi çoklukla yapılan bir testtir ancak bir romatizma testi değildir. Bu test romatoizmal şikayetlerde kullanılmaması gerekir. Normalde ASO ölçütü, geçirilmiş mikrobik boğaz enfeksiyonunun bir göstergesi olup sadece akut eklem romatizması teşhisi konulmasında yardımcı olur. Yani laboratuvarlarda ASO testi, yalnızca akut romatoid artrit varlığı şüphesiyle yapılır. Hastalığın seyri, şiddeti, alevlenme derecesine bağlı olarak  bunları gözlemleyebilmek ve doğru sonuca ulaşabilmek için sedimantasyon (alyuvar çökme hızının ölçümü), ESR (eritrosit sedimantasyon hızı) ve CPR (Kardiyopulmoner Resüsitasyon) testleri sonuçları da incelenmektedir. Çünkü bu testlerde iltihabın varlığı durumlarında yükselme gösterir. Bu nedenle söz konusu testlerde hastalığa bağlı iltihabi durumun takibinde çok yararlı olup, uygulanacak]]> Siyatik Romatizma https://www.romatizma.gen.tr/siyatik-romatizma.html Fri, 09 Nov 2018 12:59:37 +0000 Siyatik romatizma, vücutta olan en büyük sinir siyatik sinirini bacakta neden olduğu ağrıyla birlikte ortaya çıkan rahatsızlıktır. Ağrının şiddetlenmesi hastanın yürümesine bile engel olur. Bacaklarda çekme, kal Siyatik romatizma, vücutta olan en büyük sinir siyatik sinirini bacakta neden olduğu ağrıyla birlikte ortaya çıkan rahatsızlıktır. Ağrının şiddetlenmesi hastanın yürümesine bile engel olur. Bacaklarda çekme, kalçada uyuşma, ağrı, kas güçsüzlüğü gibi etkilerle kendini gösterir. Siyatik genellikle  tek başına ortaya çıkmaz. Omurga hastalıkları, disk kayması, bel fıtığı, diz kapağı iltihaplanmaları gibi sinirlerin sıkışmasına neden olan rahatsızlıklarla birlikte görülebilir. Siyatik halk arasında aynı zamanda sinir romatizması olarak tanımlanmaktadır.

Siyatik siniri leğen kemiğinden başlamakta, kalçanın içinden geçip, bacakların arka tarafından dize kadar inmektedir. Dize geldiğinde ikiye ayrılır ve baldırlara doğru iner. Yani dördüncü ve beşinci bel omurlarının arsından çıkar, topuklara kadar inen sinir siyatiktir. Neden olduğu ağrı belirli bir bölgede değil, ağrı olduğunda tüm organı etkiler. Siyatik vücuttaki en büyük sinirdir. Sinire ait olan bozukluklarla ortaya çıkan, kalçadan ve kaba etlerden başlayarak, bacaktan topuğa kadar yayılan ağrı, siyatalji olarak tanımlanır. Çoğunlukla bel ağrısı buna eşlik eder. Fıtıklaşmış olan bir diskin siyatik sinirinin dalını basıya uğratmasıyla siyatalji ortaya çıkar. Siyatik romatizma diye de bilinen bu sorunun teşhisinde, sinir kökünün basıyla birlikte ağrı yapması ve kas iskelet sistemindeki gerilme ve burkulma ile yansıyan ağrının ayırt edilmesi önemlidir.

Siyatik Romatizma

Siyatik romatizma belirtileri nelerdir

 • Kalçadan topuğa inen ağrı ve çekilme
 • Belden ayağa kadar uzanan ağrı
 • Etilenmiş bacaktaki karıncalanma, hissizlik ve kas güçsüzlüğü
 • Kramp, sertleşme ve kalçadaki uyuşma
 • Gerinme ve öksürme sırasında oluşan ağrılar
 • Üst bacakta sürekli ağrı olması
 • Aynı pozisyonda tüm bacakta ağrı olması

Siyatik romatizma nedenleri

Siyatik sinirinde bu şekilde ağrı olmasının en önemli nedeni sinirlerdeki yıpranmadır. Çünkü sinirler adeta pamuk ipliği kadar hassas olur. En küçük kaza ya da bası sinirlerin hasarlanmasına neden olabilir. Bu hasara neden olan etkenler ise;

 • Omurlar tarafından sinirin sıkıştırılması
 • Şeker hastalığı, omurga hastalığı gibi rahatsızlıkların etkileri
 • İltihaplanan bölgenin siyatik siniri etkilemesi, disk kaymasının siniri sıkıştırması
 • Omurga eğrilikleri (Skolyoz)
 • Omurga kireçlenmesi ve tümörleri
 • Bel fıtığı
 • Doğuştan olan kemik bozuklukları
 • Değişik travmalar
 • Yanlış enjeksiyonlar
 • Zor doğum, ağır sportif faaliyetler

Siyatik romatizma nasıl anlaşılır

Bunu anlamanız için basit bir egzersiz testi yapılması yeterlidir. Yere düz yatarak dizlerinizi kırmadan ayağınızı düz şekilde kaldırın. Bunu yaparken ağrı hissediliyorsa, ağrı ayağın yukarıya kaldırılması sırasında artıyorsa, bu genellikle siyatik ağrısıdır. Bazen spor yapmayan kişilerde de bu ağrı ortaya çıkabilir. Bu durumda yapılacak tetkiklerle siyatik romatizma teşhis edilebilir.

Siyatik romatizmadan nasıl korunabilirsiniz

 • Öncelikle dik duruş pozisyonunu kullanmalısınız
 • Karın kaslarınızı çalıştırın ve kuvvetlenmesini sağlayın.
 • Dengesiz şekilde yük kaldırmayın, yerden eğilerek yükü alın
 • Uzun süre oturulmamalı ve ayakta durulmamalıdır
 • Bir sandalyede oturduğunuzda yere doğru eğilin. Bunu yaparken ağrı hissederseniz 30 saniye kadar pozisyonda bekleyin.
 • Yüksek topuklu ayakkabılardan kaçının

Siyatik romatizma tedavisi nasıl yapılır

Rahatsızlığın temel tedavisinde yatak istirahati yapılması gerekir. Yatağın altına kalın bir tahta konulması faydalı olur. Uygulanacak tedaviler arasında, akupunktur, AHT terapisi, B1 ve B2 vitamin enjeksiyonu, epidural steroid enjektesi, ultrason, kas gevşeticiler kullanılması, ışın terapi, impulse İQ t]]> Çocuk Romatizması https://www.romatizma.gen.tr/cocuk-romatizmasi.html Fri, 09 Nov 2018 22:37:36 +0000 Çocuk romatizması, çocuklarda eklem bölgelerindeki acılar, adalelerdeki yorgunluk hissi, ateşin yükselmesi ve ağız bölgesinden aft adı verilen yaraların oluşması ile kendini gösteren bir rahatsızlık türüdür. Çoğu kez Çocuk romatizması, çocuklarda eklem bölgelerindeki acılar, adalelerdeki yorgunluk hissi, ateşin yükselmesi ve ağız bölgesinden aft adı verilen yaraların oluşması ile kendini gösteren bir rahatsızlık türüdür. Çoğu kez büyüme aşamasındaki çekilen ağrılar romatizma ağrısı ile karıştırılmaktadır. Bu çekilen ağrıların büyüme ağrısı mı yoksa romatizma ağrısı mı olduğunu anlamak için ağrının ne kadar süre kendini hissettirdiğine ve ağrının görülme şiddetine bakılmalıdır. Eğer ağrı uzun sürüyor ve şiddetli bir şekilde seyrediyorsa bu romatizma ağrısıdır diye teşhis koyabiliriz. Kimi aileler romatizmaya bağlı ağrıları boy uzamasından dolayı bacaklarda ağrı hissi olduğu şeklinde teşhis edip erken teşhisin önemini yitirmesine ve rahatsızlığın daha çok ilerlemesine neden olmaktadırlar. 3-12 yaş aralığındaki çocuklarda genellikle kol, kalça ve bacak bölgesinde uzun süreli olmayan ağrılar olmaktadır fakat çok şiddetli ağrılar ise bu ağrılar kayda alınmalı ve hemen bir çocuk romatoloji uzmanına başvurulmalıdır. Çünkü iltihaplı romatizma denilen romatizma çeşidi çocuk hastalarda 3-4 yaşlarından itibaren kendini göstermektedir. Bu sebeple Romatizma ağrılarını büyüme ağrısından ayırmanın diğer bir yöntemi de büyüme ağrıları masaj yapılarak ya da istirahatle geçmektedir fakat romatizma ağrıları masajla geçmeyecek kadar şiddetli ağrılardır.


Çocuklarda romatizma belirtileri
 • En temel belirti dizde, kollarda ve eklem bölgelerinde kendini gösteren ağrıdır. Eğer çocuk ağrıyan bölgeye dokunulmasına izin vermeyecek kadar ağrı çekiyorsa durumun ciddi olduğu anlaşılmalıdır.
 • Eklem bölgesinde görülen şişme durumu.
 • Eklem bölgesinde ısı artışlarının tespit edilmesi.
 • Eklem bölgesi üstündeki deride renk değişimleri.
Çocuklarda romatizmanın eklem dışı belirtiler ise şunlardır
 • Göz bölgesinde iltihap oluşması
 • Ağız içerisinde çıkan yaralar
 • Cilt yüzeyinde dökülmeler
 • Devam eden ateş
Romatizmada erken teşhis çok önemlidir

Çocuk Romatizması
Romatizma rahatsızlığı erken teşhis edilemezse köklü gelişim sıkıntılarına neden olmaktadır. Çocuk hastalarda da erişkinlerdeki gibi iltihaplı romatizma çeşitleri görülmektedir. Çocuklardaki romatizma oranını yüzdeye vuracak olursak ülkemizde her bin çocuktan neredeyse 64'ü küçük yaşlarda romatizma sıkıntısı çekmektedir. Eğer bu ağrı hissi 6 haftadan daha uzun sürüyorsa kesinlikle laboratuvar testi uygulanmalıdır.

Doğru tedavi ile sakatlıkların önüne geçilmektedir

Çocuk hastalarda yetişkinlere oranla daha nadir görülse de, çocuk hastalara özel bir kısım romatizmalar mevcuttur. Genel olarak bu rahatsızlıkta ilaç uygulaması ve romatizma sebepli kalp tutulması mevcut ise kortizon tedavisi yapılmaktadır. Hastalığın tedavisinde en önemli aşamalardan biri de aynı enfeksiyonun vücuda tekrar yerleşmesini engellemektir. Eğer çocukta romatizmaya bağlı kalp tutulması mevcut değilse daha kısa süreli, kalp tutulması mevcut ise de uzun zamanlı aylık olarak penisilin adlı iğnelerle kişi muhafaza altına alınmalıdır. Çocuk için çok erken diyebileceğimiz yaşlardan itibaren bu rahatsızlık görülebilmektedir. Bu sebeple bağışıklık sistemi çok güçlü olmadığından dolayı küçük çocuklarda erken teşhis çok önemlidir. Tabi bu erken teşhisle beraber en uygun tedavi yöntemi ile tedavi gerçekleştirilmez ise çocuklarda, istenmeyen  kalıcı denilen sakatlıklara ve gelişim aşamasındaki bazı sorunlara neden olmaktadır. Ülkemiz açısından değerlendirecek olursak bu rahatsızlığın teşhis ve tedavi merkezleri yalnızca Ankara Hacettepe Üniversitesi, İzmir'de bulunan Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) ve İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesidir.İltihapsız romatizmalardan çok korkmamak gerekir. İltihapsız romatizmalar genellikle egzersizler yardımı ile tedavi edilmeye çalışılmaktadır.
Yumuşak Doku Romatizması Neden Olur https://www.romatizma.gen.tr/yumusak-doku-romatizmasi-neden-olur.html Sat, 10 Nov 2018 22:08:33 +0000 Yumuşak doku romatizması  neden olur, öncelikle bir çeşit kas ve iskelet sistemi hastalığıdır ve tıpta fibromiyalji olarak adlandırılmaktadır. Bu sağlık problemi ile karşı karşıya kalan hastaların yüzde 80-90 g
Yumuşak doku romatizması  neden olur, öncelikle bir çeşit kas ve iskelet sistemi hastalığıdır ve tıpta fibromiyalji olarak adlandırılmaktadır. Bu sağlık problemi ile karşı karşıya kalan hastaların yüzde 80-90 gibi bir çoğunluğu kadın hastalardır. Bu neden ile daha çok kadınlarda görülen bir sağlık sorunudur. 

Daha çok kadınlarda oluştuğu bilinen ‘fibromiyalji’ hastalığı olanlarda sıklık ile görülen şikayetler yaygınlığı olan kas ağrıları, çarpıntı hissi, migren, ellerde uyuşma olması, barsaklarda spazm ve gaz şikayetleri en fazla rastlanan şikayetlerdir. Fibromiyalji tam olarak neden oluştuğu bilinemeyen bir hastalıktır. ABD’de 4 ile 5 milyon kişinin fibromiyaljiden hastalığından şikayetçi olduğu biliniyor. Bu hastalığın kesin bir tedavisi yoktur bu nedenle  hasta kişiye hayata bakışını değiştirmesi, fazla strese neden olacak durumlardan uzaklaşması öneriliyor. Fibromiyaljiye kaslarda görülen romatizma denilse de, iltihaplı bir hastalık yada romatizmal bir rahatsızlık değildir. Birden fazla belirtisi vardır ve vücuttaki  tüm fonksiyonları etkilemektedir. Bu sağlık sorununun tam olarak neden oluştuğu bilinmemektedir ama uyku düzeni sağlıklı olmayan kişilerde sıkça rastlanılmaktadır. Normalde uyku düzeni dört bölümde incelenmektedir. Uykunun son bölümü olan evreye geçiş sağlayamayan kişilerde vücutta oluşan stres sonraki günde ortaya çıkmaktadır ve bunun sonucunda fibromiyalji hastalığı ortaya çıkmaktadır. Uyku düzeninin bozulması ile ortaya bazı kimyasal maddeler çıkar. Bu kimyasal maddeler kaslarda birikirler. Biriken kimyasallar vücudun bazı bölgelerinde ağrıya neden olan kısımların oluşmasına neden olur. Bu hastalığı olan kişiler doktorlara "hiç uyumamışım gibi bitkinim ve her tarafım acıyor" gibisinden şikayetlerde bulunurlar. En ağır romatizmada bile hasta her yerim ağrıyor demez ama bu hastalar her yerlerinin ağrıdığını ifade ederler. Bu türden yakınmalar yumuşak doku romatizması (fibromiyalji) olan hastaların en sık dile getirdiği yakınmalardır.
Fibromiyalji yaygın kas, iskelet sistemi ağrısı, yorgunluk, uyku bozukluğu bulguları olan kronik, karmaşık bir ağrı sendromudur.
Fibromiyalji yalnız başına bir hastalık olabilir ama başka sağlık sorunları ile birlikte de görülebilmektedir. İnsanların tümü düşünüldüğü zaman % 5' oranında görülebilmektedir. Ama orta yaşa yakın ve orta yaş üzeri kadınlarda sıklıkla görülür.

Yumuşak Doku Romatizması Neden Olur
Fibromiyalji sorununun nedeni

Bu hastalığın kesin oluşum nedeni bilinmemektedir. Ancak genetik anlamda yatkınlık görülme riskini arttırmaktadır.

Belirtileri

Ağrı: Sıkça görülen bir şikayettir. Hasta kişiler ağrı tarifini tam yapamazlar ve genel ifadeler kullanırlar.
Yorgunluk: Hastanın günlük aktivitelerini engelleyecek derecede olabilir. Hasta genelde bitkin ve uykusuzluk şikayetlerinde bulunur.
Uyku bozuklukları: Kişinin uyku düzeni bozuk olduğundan uyku sonrası dinlemediğinden şikayet eder.

Yukarıda sayılan ana şikayetler dışında el ve ayak uyuşması, huzursuzluk, baş ağrısı, ellerde ve ağızda kuruma gibi şikayetler de olabilmektedir. Hastalar şikayetlerinin havadaki değişimlere bağlı olarak yada psikolojik olarak oluşan stres ile arttığını belirtir. Havaların soğumasına karşı fazla hassas olurlar ayrıca uzun süreler aynı şekilde çalışmayı gerektiren bilgisayar işi gibi çalışanlarda daha sık görülür. Çalışma koşulları dışında aile içinde hasta birinin olması gibi stresi arttıran faktörler fibromiyaljide belirtilerini arttırabilmektedir.
Kadınlarda adet döneminde de belirtilerde artma olabilir. Sıcak duş ve banyo, ılık ve kuru hava, tatil, dinlendirici uyku ile belirtiler genellikle hafifler.
]]>
Kronik Romatizma https://www.romatizma.gen.tr/kronik-romatizma.html Sun, 11 Nov 2018 20:54:30 +0000 Kronik romatizma, Romatizma birçok insanın şikayetçi olduğu kesin bir tedavisi bulunmayan ve bitkisel ilaçlarla ve bitkilerle ağrısının ve şişliğinin azaltılabileceği bir hastalıktır. Bu hastalık kişinin hareket sistemind Kronik romatizma, Romatizma birçok insanın şikayetçi olduğu kesin bir tedavisi bulunmayan ve bitkisel ilaçlarla ve bitkilerle ağrısının ve şişliğinin azaltılabileceği bir hastalıktır. Bu hastalık kişinin hareket sisteminden, yaşında, kilosundan dolayı farklılıklar gösterebilir. Romatizmanın birçok çeşidi bulunmaktadır. Romatizma hastalıklarının tedavisi erken teşhis ile birlikte  yol olacak dereceye kadar düşürülebilmektedir. Romatizma hastalıklarının fazla ilerlemesiyle bu hastalık kronikleşmektedir. Bu hastalık kronikleştikten sonra kontrol edilemeyen haller almaktadır. Böyle durumlarda bölgenin çok fazla zarar görmesi, sinirlerin zarar görmesi,  kemik dokularının zedelenmesi ve zarar görmesi nedeniyle bölgede his kaybı görülebilmektedir. Romatizma hastalıkları kronikleştikten sonrada vücut şeklinde çok fazla şekil bozukluğuna ve dayanılamayacak derecede ağrılara neden olmaktadır.
Kronik romatizma diğer nezle, soğuk algınlığı ya da o bölgenin soğuktan etkilenmesi ile oluşan akut kronik romatizmalardan ayırt edilmesi oldukça önemlidir. Gut hastalığı ile kronik romatizma hastalığı birbiriyle oldukça benzerdir. Bu hastalıkların ikisinin de  ortaya çıkma nedeni aynıdır. Her ikisi de ürik asit tortularının bir bölgede toplanması ile ortaya çıkmaktadır.


Kronik romatizma yaşlılarda daha fazla görülen normal romatizmadan daha farklı olarak genç insanlarda oluşma ihtimali çok daha fazladır. Kronik romatizma ağrılarının şiddetinin çok fazla olması kişiyi birçok aktivitelerin de alıkoymaktadır. Ağrısı o kadar şiddetlidir ki kişide tansiyon düşmesine ve kişinin yerinde duramayacak kadar büyük ağrılar oluşturmaktadır. Bu ağrılar bitkisel yollarla oldukça azaltılabilir ama bazı hastalar bu ağrıyı çekmek zorundadır. Çünkü ağrı şiddeti çok fazla ise tıbbi ya da bitkisel ilaçlarda bu şiddetli ağrıları azaltmaya yetersiz kalmaktadır. Kronik romatizma aile geninden de kişiye geçmiş olabilir ya da bu hastalık kişiye sonradan da oluşmuş olabilir. Bu hastalığın oluşmasında sağlıksız hava koşulları da oldukça etkilidir. Kronik romatizma hastaları hayatları boyunca yedikleri fazla yemeklerin bedelini bu şekilde geri öderler. İnsanlar o ağrının şiddetinin fazlalığını bilselerdi daha fazla spor yaparak yemek düzenlerine şüphesiz daha dikkat ederlerdi. Kronik romatizma kişinin bağışıklık sistemi ile tamamen bağlantılıdır. Bu hastalığın oluşmasında bağışıklık sisteminin oldukça etkisi vardır. Kişinin bağışıklık sisteminin düşük ve bozuk olması bu hastalığın oluşmasında bire bir etkili olmaktadır. Kişinin bağışıklık sisteminin artırılması bu hastalığın ortadan çıkmamasına ya da var olan bu hastalığın ağrı şiddetinin oldukça azalacağına yardımcı olacaktır. Bu bağışıklık sisteminin artırılmasında tıbbı ilaçlardan çok bitkisel ilaçlar etkili olmaktadır. Bitkisel otların kullanılması bağışıklık sistemine hissedilir şekilde etki edecektir.

Kronik Romatizma İle Gut Hastalığının Benzerliği

Kronik romatizma kişinin kötü beslenme alışkanlıklarında dolayıda ortaya çıkabilmektedir. Kronik romatizma gut hastalığıyla hemen hemen aynıdır. Fakat romatizma hastalığındaki ağrılar gut hastalığındaki ağrılardan oldukça fazladır.Gut hastalığındaki ağrılar kronik romatizma ağrıları ile onun kadar çok olmasa da aynıdır. Vücuttaki ürik asidin bir yerde toplanarak bu tür hastalıkları oluşturmasıyla kişinin büyük sıkıntılar çekmesine neden olmaktadır. Bu ürik asidin azalması yediğimiz gıdalar ya da içtiğimiz içecekler  ürik asit miktarına bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir.

Kronik Romatizma Hastalığını Tetikleyen İçecekler ve Bu Hastalığın Oluştuğu Bölgeler

Alkollü içecekler, çay, kahve, sigara içmek çok fazla şeker içeren besinler gibi şeylerdir.Kronik romatizma belde, bacakta, ayakta, kolda ve vücudun diğer yerlerinde görülmektedir. Bölgenin fazla soğuk alması bu durumun oluşmasına neden olduğu gibi, kronik olmayan romatizmalar için önle]]> Romatizma Ağrısı https://www.romatizma.gen.tr/romatizma-agrisi.html Mon, 12 Nov 2018 04:07:54 +0000 Romatizma Ağrısı, Romatizma vücutta bulunan eklemlerin, kas sisteminin ve sinir sistemini etkileyen ağrılara sebep olan ve özellikle soğuk ve nemli ortamlarda büyük rol aldığı bir hastalık çeşididir. Romatizma ağrısı genel o Romatizma Ağrısı, Romatizma vücutta bulunan eklemlerin, kas sisteminin ve sinir sistemini etkileyen ağrılara sebep olan ve özellikle soğuk ve nemli ortamlarda büyük rol aldığı bir hastalık çeşididir. Romatizma ağrısı genel olarak tüm kişilerde görülme olasılığı çok yüksektir ve hastaların bir çoğunun şikayet etmiş olduğu bir konu olmaktadır. Çok sık olarak kendini yenileyen bir hastalık türüdür. Romatizma ağrısı bağışıklık sisteminin etkilenmesi ile eklemlerde oluşmakta olan iltihaplar ile birlikte kıkırdak dokularının zedelenmesi ile birlikte ortaya çıkabilen bir hastalık olarak bilinmektedir. Romatizma ağrısı kronik bir hastalık olarak ortaya çıkmaktadır.

Romatizma ağrıları daha çok soğuk havalarda kendini gösterir. Romatizma oluşumu hala belirlenememiş olup her yaşta görülebilmekte olan bir hastalık olup sıklıkla kişilerde ağrılar oluşum gösterebilir. Romatizma ağrısı genetik olup aile bireylerinden gelen bir hastalık türüdür. Genel olarak mikroplardan kapılan bir hastalık belirtisi olup ve vücutta şiddetli olan ağrıların belirmesi ile kendini gösterir. Hastaların en çok şikayetçi olduğu hastalık türüdür. Mesela şişlik, kızarıklık, saç dökülmesi, sırt ve boyun ağrısı, topukta ya da ayakta sancı gibi bunlara benzer ağrılar ile belirir. Romatizma ağrıları kişiye göre değişim gösterebilir. Vücutta her ne kadar iltihaplanma oluyorsa bir o kadar da şişlik oluşum gösterebilir. Romatizmanın oluşturmuş olduğu ağrılardan kurtulmanın yolları olarak aşağıda sıralananları söyleyebiliriz : 
Romatizma Ağrısı
Mesela yenilmekte olan yiyecek ve içeceğe dikkat edilmeli, aşırı kilo eklemlere yük oldukça romatizma ağrıları kendini daha da belirtir, sıcak ve soğuk havalardan korunmalı, yatmış olunan yere ve zemine dikkat edilmeli ve çok sıklıklar ile yürüyüş yapmaya özen gösterilmelidir. Söylenen bu yollar ile romatizma ağrılarının önüne geçilebilmektedir. Romatizmanın önüne geçebilmek için fizik tedavi almak bu ağrıların oluşumunu engellemek için iyi bir yoldur. Romatizma da tıpkı diğer hastalıklar gibi erken tedavi edilirse bu hastalıktan kurtulma olasılığı oldukça yüksek olmaktadır. Romatizma ağrısı orta yaş bayanlarda daha fazla görüldüğü gibi bel ve kasıkta ağrılar meydana getirir. Mesela sabah sırtımızda oluşan ağrılar romatizma ağrılarına örnek olarak verilebilmektedir. Romatizma ağrısı olan bir insan vücudunda bazı ağrı belirtileri hisseder ve bu ağrı belirtilerinin de sürekli olarak ilerleme göstermesi ile kişileri rahatsız etmektedir.

Romatizma ağrısı için kullanılan ve bu ağrılara iyi gelmekte olan yiyecekler ve doğal olan bitkiler şu şekilde sıralanmaktadır  
 • Enginar bitkisi : Vücutta oluşmakta olan ve sürekli olarak da yenilenen zehri vücuttan atmak için kullanılır. Bunların yanı sıra da eklem ve kas ağrılarına da iyi gelir.
 • Domates romatizma ağrısı için c vitamini kaynağıdır. Kemik ve kas sistemini kuvvetlendirici bir özelliğe sahiptir.
 • Fasulye : Romatizma ağrısı ve böbrek hastalıklarına iyi gelir. 
Romatizma ağrısı olan kişilerin kesinlikle yukarıda belirtilmekte olan bitkilerden kullanması önerilmektedir. Romatizma ağrısı bulunan kişilerde ve bu ağrıların ilerleme gösterdiği kişilerde eklem ve kas ağrıları şiddetli olarak oluşur. Gece kişiyi uykusundan uyandırır ve kişiye rahatsızlık vermektedir.
Romatizma ağrıları genel olarak kas, eklem ağrıları, ayak, parmaklarda oluşan ağrılar olarak görülmektedir. Romatizma ağrısı olan kişilerde bazı belirtiler görülmektedir.

Bu belirtiler ise şu şekilde sıralanmaktadır: 
 • Romatizma ağrısı olan hastalarda oluşan ağrılar
 • Vücutta oluşan şişlikler
 • Vücutta oluşan hareket azalması 
 • Vücudun bazı bölgelerinde oluşan sakatlıklar
 • Ayaklarda, kollarda oluşum gösteren şekil bozuklukları
 • Oluşan bazı kalp sorunları belirtileri
 • Gözde oluşan ağrılar ve gö]]> Kas Romatizması https://www.romatizma.gen.tr/kas-romatizmasi.html Mon, 12 Nov 2018 13:17:59 +0000 Kas romatizması, Tıp dilinde Fibromyalgia, Fibromasküler doku iltihaplanması olan kas romatizmasının diğer adı lif dokusu iltihabıdır. Yumuşak doku romatizmaları arasında yer alan eklem dışı romatizmalardır. Vü
Kas romatizması, Tıp dilinde Fibromyalgia, Fibromasküler doku iltihaplanması olan kas romatizmasının diğer adı lif dokusu iltihabıdır. Yumuşak doku romatizmaları arasında yer alan eklem dışı romatizmalardır. Vücudun hareketini sağlayan kas ve iskelet sisteminde meydana gelen şişlik, ağrı ve hareket sınırlamasına neden olan, iç organlarımızda da rahatsızlıklara neden olan hastalıklara kas romatizması adı verilir. 

İltihaplı kas romatizmaları (miyozit), çizgili kaslarda hasar oluşması ve buna bağlı olarak kaslarda zayıflama meydana gelmesiyle oluşan bir hastalıktır. Uzun yıllar içinde oluşabilir ve özellikle yorucu aktiviteler sonrasında kaslarda güçsüzlük, kramp ve ağrı gibi yakınmalar ortaya çıkabilir. Bu hastalığın en belirgin özelliği kaslarda oluşan güçsüzlük hissidir. Hastalık eğer çok hızlı ortaya çıkmışsa kas ağrıları oluşabilir. Kas güçsüzlüğü özellikle kol ve bacakların gövdeye yakın kas gruplarında olur. Hastanın kollarını havaya kaldırması, merdiven çıkması ve çömeldiği yerden kalkması zorlaşır.

En sık görülen kas ağrıları, fibromiyalji ve miyofasiyaldir.

Fibromiyalji, yaygın kas iskelet sistemi ağrılarıdır ve genellikle kadınlar ile genç erişkinlerde görülür. Bu ağrılar uyku bozukluğu ve yorgunluk hissini de beraberinde getirir. Nedeni kesin olarak bilinmeyen bu rahatsızlık stres, kaygı ve romatizmal hastalıklara bağlı olarak ortaya çıkabilir. Özellikle sırt, boyun, omuzlar ve kalçada belirgin olarak görülür.
Miyofasiyal; eklem hasarı ve şekil bozukluklarına neden olmayan ancak her yaşta ortaya çıkabilen ve şiddetli ağrılara neden olan kas ağrılarıdır. Sırt, boyun, kalça, kollar ve bacaklarda sıklıkla görülür. Bu kas ağrıları vücutta kas bulunan her yerde meydana gelebilir.

Kas romatizmasında belirtiler kişiden kişiye farklılık göstermekle birlikte genellikle boyun, göğsün üst kısmı, dirsek, sırt, diz ve bel gibi bölgelerde üç ay ve uzun sürelerde hassasiyet, ağrı ve bu kaslarda sertleşme olarak ortaya çıkmaktadır.

Vücudun hassas sayılan on sekiz noktasından yaklaşık on birinde kas romatizması meydana gelmektedir. Bu bölgelerde bulunan kaslar ve dokular iltihap sonucu kas romatizmasına maruz kalabilir.

Kas romatizması genellikle boyun, göğsün üst kısmı, sırtın üst bölgesi, diz ve dirsekler, bel bölgesi, kalça ve baldır bölgelerinde oluşur. Bu bölgelerde meydana gelen kas romatizmaları keskin ağrı şeklindedir ve zonklama, uyuşma ve yanma hissine neden olur.

Aşırı yorgunluk, uyuşukluk, düzensiz uyku ve uyku bozuklukları kas romatizmasında başlıca belirtiler arasında yer alır. Bunların yanı sıra baş ağrısı, depresyon, sindirim sistemi sorunları gibi rahatsızlıklarda kas romatizması belirtilerindendir ve sindirim sistemi sorunları kas romatizması şikayeti olan kişilerde sıkça görülür.

Kas romatizması tedavisi rahatsızlığın fark edilmesiyle birlikte başlamazsa ağrılar ve semptomlar günlük hayatı etkileyecek duruma gelebilir. Kas romatizması tedavisinde birçok farklı yöntem mevcuttur. Bunlardan başlıcaları;
 • İlaçlar
 • Sıcak banyo
 • Antidepresan ilaçlar
 • Uyku ilaçları
 • Lokal anestezi
 • Lidokain
 • Fizik tedavi
 • Hafif egzersiz programları
 • Kasları sıcak tutma
 • Masaj
]]>
Omurga Romatizması https://www.romatizma.gen.tr/omurga-romatizmasi.html Mon, 12 Nov 2018 20:23:54 +0000 Omurga romatizması, genellikle omurgayı etkileyen ağrı hissi veren, ilerleme eğilimi bulunan ve sürekliliği olan yani kronik olarak tabir ettiğimiz romatizmal bir rahatsızlık diye tanımlamak mümkündür. Omurga romatizması, genellikle omurgayı etkileyen ağrı hissi veren, ilerleme eğilimi bulunan ve sürekliliği olan yani kronik olarak tabir ettiğimiz romatizmal bir rahatsızlık diye tanımlamak mümkündür.

Omurga Romatizması (ankilozan spondilit) Nasıl Oluşmaktadır

Eklemlerde ve etrafındaki adalelerin kemiklere bağlandıkları uç kesimlerde, yani tendon olarak bilinen kısımda ve kirişlerde iltihaplanma etkisinin başlaması, omurga romatizmasının başlama hareketini oluşturur.

Omurga romatizması Kimlerde Görülmektedir

Bayanlara nazaran erkek hastalarda daha fazla görülmektedir. Genel olarak bu hastalığın hissedilme yaşı 20-25 diyebiliriz. Bu kesin bir yaş sınırı değildir bu yaştan çok önce ve çok sonrada hissedilmeye başlanabilir.

Omurga Romatizmasının Nedenleri Nelerdir

Bu rahatsızlığın nedeni tam olarak saptanamamaktadır. Klinik bulgulara göre ankilozan spondilit rahatsızlığı çeken kişilerin %96 lık bir kesiminde HLA-B27 diye nitelendirilen genin bulunduğu açıklanmıştır. HLA-B27 olarak biline gen ile ankilozan spondilit arasında bir ilginin olduğu düşünülmekte ama tam olarak  kanıtlanmış bir bilgi değildir. Bu genin bağışıklık sistemi yapısının omurga ve eklemleri tahrip etmesine neden olduğu bir fikir olarak orta atılmıştır. Alerjik bünyelerde vücudun dış merkezden aldığı bir takım gıdalara yönelik tepki vermesi; ankilozan spondilitte de aynen bağışıklık sistemi, belirlenmiş bölgedeki dokuları ve organları vücuda kabul etmez ve o alanda buluna kendi dokusuna zarar verdiği bir rahatsızlık türüdür. Aynı zamanda HLA-B27 geni bulunan tüm insanlar ankilozan spondilit olacak diye bir genelleme yapmak mümkün değildir. Bazı hallerde ishal olmak ve idrar yolu enfeksiyonlarına yakalanmak bu rahatsızlığı etkilediği şeklinde bir bilgi mevcuttur.

Omurga Romatizması

Ankilozan Spondilit İle İlişkili Rahatsızlıklar Şunlardır

 • Sedef rahatsızlığı ile birlikte süren eklem romatizması,
 • Bağırsak iltihabı ile birlikte süren eklem romatizması,
 • Viral ya da bakteriyel enfeksiyon çeşitlerinin ardından hissedilen eklem romatizması,
 • Tüm bu rahatsızlıklar ankilozan spondilit ile birlikte, veya öncesinde seyredebilmektedir.

Omurga Romatizması Belirtileri nelerdir

 • Belirli bir zaman sonra küçük küçük artma eğilimi gösteren bel ağrıları,
 • Sabah kalktığında hissedilen sertlik ve ağrı, günün ilerleyen saatlerinde etkisi azalmaktadır,
 • Bu sıkıntıların üç aya gibi bir zamandan daha fazla sürmesi,
 • Egzersiz ile sorunların ortadan kalkmış hissi vermesi, dinlenme ile tekrar şikayetlerin gözlemlenmesi,
 • Geceleri yatağa girildiğinde ve sabah yataktan kalkıldığında ağrı şikayetlerinin daha belirgin bir şekilde hissedilmesi,
 • İlk aşamalarda yani ağrı hissinin baş gösterdiği ilk evrede kilo kaybetme,
 • Daimi halsizlik ve yorgunluk,
 • Gece yatarken terleme olması ve ateş yükselmesi
 • Bazı zamanlarda ise baldır kısmında sürekli yer değiştiren ağrı,
 • Kimi insanda topuk ağrısı kimisinde de göğüste ağrı olarak kendini göstermektedir,
 • Ağrı hissi bel fıtığının tersine hareket yoğunluğu arttıkça hafifler.
Omurga Romatizması Ameliyat İle Düzelebilir mi

Çok sık olmamakla beraber deformasyonları eski haline getirmek için cerrahi müdahale uygulanabilir. Hastaların bir kesiminde omurga yapısının ve boyunun dik durabilmesini kolaylaştırmak için operasyon yapılabilir.

Omurga Romatizması İle İlgili Genel Bilgiler

Hastalığın tedavisinde geçmişe yönelik düzeltici bir tedavi şekli henüz mevcut değildir. En çok tavsiye edilen tedavi uygulaması şekli egzersiz yaparak vücudu esnetmeye çalışmaktır. Bu rahatsızlık tedavisi tam olarak geliştirilen bir rahatsızlık türü değildir.Ama bu ölümcül olduğu anlamına da gelmemektedir. Bu hastalığı]]> Yumuşak Doku Romatizması Nedir https://www.romatizma.gen.tr/yumusak-doku-romatizmasi-nedir.html Mon, 12 Nov 2018 21:29:38 +0000 Yumuşak doku romatizması nedir, yaygın kas iskelet sistemi ağrısı, yorgunluk, uyku bozukluğu bulguları olan kronikleşmiş bir ağrı hastalığıdır. Diğer bir adı fibromiyaljidir. Yumuşak doku romatizması tek başına ortaya ç Yumuşak doku romatizması nedir, yaygın kas iskelet sistemi ağrısı, yorgunluk, uyku bozukluğu bulguları olan kronikleşmiş bir ağrı hastalığıdır. Diğer bir adı fibromiyaljidir. Yumuşak doku romatizması tek başına ortaya çıkan bir hastalık olabileceği gibi başka hastalıklar ile birliktede ortaya çıkar. Yumuşak doku romatizması sık görülen bir ağrı türüdür. İnsanların yüzde beşinde bu ağrılar görülmektedir. Yumuşak doku romatizması genellikle yirmi ile otuz yaşları arasında görülen bir hastalıktır. Daha çok bayanlarda görülen bir hastalıktır. Yumuşak doku hastalığının sebepleri tam olarak bilinmemektedir. Fakat merkezi sinir sisteminden kaynaklandığı üzerine çalışmalar yapılmaktadır. Yumuşak doku romatizmasında genetik faktörler oldukça önemlidir. Ailede anne baba da varsa ya da akrabalarda çocuklarda görülme olasılığı da artar.

Yumuşak doku romatizması hastalığının en önemli belirtisi şiddetli ve tarif edilemeyen ağrılarıdır.

Daha çok boyunda, sırtta, bel ve eklem bölgelerinde, kol ve bacaklarda ağrılar görülür. Ayrıca ellerde şişmeler meydana gelir. Bir an da eklemlerde tutulmalar olur. Yumuşak doku romatizması yorgunluğa ve halsizliğe sebep olur. Sürekli olarak vücut dinlenmeye ihtiyaç duyar. Sabahları uyanmada güçlük çekilir yataktan kalkmakta sıkıntı yaşanır. Ayrıca karın ağrısı, ishal, sık sık idrara çıkma, çene kemiğinde ağrı, şiddetli baş ağrısı, gözlerde ve ağızda kuruluk, el ve ayaklarda uyuşma, aşırı terleme de görülür. Hastalarda zaman ile psikolojik stres, hava koşullarına karşı hassasiyet, belli pozisyonda uzun süre çalışamama, kollar ve omuzlarda uzun süre kullanım ile şiddetli ağrılar oluşur. Bilgisayar başında çalışanların, uzun süreli oturur pozisyonda kalanlarda, ayakta duranlarda, uzun süre yazı yazanlarda, çok fazla araba kullananlarda, soğukta kalanlarda, ağır işlerde çalışanlarda hastalığın belirtileri iyice artar. Kadınlar da regl dönemlerde de ağrılar şiddetlenir. Sıcak duş, banyo, ılık hava ve dinlenme uykuları biraz olsun ağrıları hafifletebilir.

Yumuşak Doku Romatizması Nedir
Teşhis edilmesi için fiziki muayene yapılır. Hassas noktalar belirlenir, kastaki sertlikler belirlenir. Laboratuvar ortamında yapılan bir testi yoktur fiziki incelemeler ile belirlenir. Laboratuvar testleri başka bir hastalığın beraberinde varsa yapılabilir. Tedavi aşamasında her hastalıkta olduğu gibi hasta iyice bilgilendirilmelidir. Tedavinin uzun bir süreç olabileceği konusunda bilgilendirme yapılmalıdır. Bulgular tamamen düzelene kadar hekim kontrolünde olunmalıdır. Yumuşak doku romatizması tedavisinde ağrı kesiciler, antidepresan ilaçları, uyku ilaçları, kas gevşeticiler kullanılabilir. Hassas noktalara uzman doktor tarafından enjeksiyon da uygulanabilir en iyi yöntemdir. Egzersiz yapmak tedavide en önemli yöntemdir ve hastalığın ilerlemesine karşı korur. Özellikle gevşeme, germe egzersizleri, yüzme, yürüyüş, bisiklete binme kişiye göre ayarlanan en iyi yöntemlerdendir. Hastaların ayrıca kendilerine dikkat etmesi uzun iş tempoları arasında dinlenme zamanları ayırması işleri basite indirgeyerek yapması gerekir.
]]>
İltihaplı Kas Romatizması https://www.romatizma.gen.tr/iltihapli-kas-romatizmasi.html Tue, 13 Nov 2018 04:19:17 +0000 İltihaplı kas romatizması, çizgili kaslarda oluşan hasarla, kasların zayıflamasına kadar giden bir grup kas hastalığıdır. Bu hastalıklar çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Kas proteinlerindeki ya da kas yapısınd İltihaplı kas romatizması, çizgili kaslarda oluşan hasarla, kasların zayıflamasına kadar giden bir grup kas hastalığıdır. Bu hastalıklar çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Kas proteinlerindeki ya da kas yapısındaki genetik anomaliler bu nedenler arasında olabilir. Bazı kişilerde ise, uzun dönem yapılan yorucu faaliyetler sonucunda ortaya çıkabilir. İltihaplı kas romatizması hastalıkları inflamatuar miyozitlerdir. Bu kas hastalıkları arasında dermatomiyozit, polimiyozit gibi kas hastalıkları yer alır.

İltihaplı kas romatizması belirtileri nelerdir

Dermatomiyozit ile polimiyozit hastalığının en önemli bulgusu kaslardaki güçsüzlüktür. Eğer hastalık hızlı bir şekilde ortaya çıkarsa, hastalarda kas ağrısı olabilir. Ancak her zaman kas güçsüzlüğü çekilir. Özellikle kol ve bacaklarda gövdeye yakın olan kas gruplarında bu güçsüzlük daha bariz olur. Hastalarda kolların havaya kaldırılması, merdiven çıkma, eğildiği yerden kalkma gibi eylemlerde zorlanma olur. Bu etkiler zamanla yürümeye de etki eder. İlerleyen aşamalarda boynu hareket ettiren kaslarda etkilenme olacağından, hastalar başını bile dik tutmakta zorlanır.

Eğer yutmayla ilgili çizgili yutak kasları hastalıktan etkilenirse, hastada yutma zorluğu, solunum kaslarının etkilenmesi halinde ise nefes darlığı belirtilere eşlik eder. Bazen akciğerler de bundan etkilenebilir. Dermatomiyozit hastalarında cilt bulguları da olur. Göz kapakları, yüzde kızarıklık, el parmaklarında kızarma, pullanma, kol ve bacak cildinde şişlik ve sertlik oluşabilir. Bazı iltihaplı kas romatizmalarında uç kaslarda güçsüzlük ile sinir ucu iltihabı oluşabilir.

İltihaplı Kas Romatizması

İltihaplı kas romatizması neden oluşur

İltihaplı kas romatizması hastalık grubu oldukça geniştir. Rahatsızlık genetik yatkınlığı bulunan kişilerde, çevresel etkenlerin bağışıklık sistemini bozması ile çizgili kaslara zarar vermesi yüzünden oluşur. Bağışıklık sistemi normalde vücudu çeşitli enfeksiyonlardan, zararlı etkenlerden korur. Fakat sistemin yanlış çalışması vücudun kendi dokularına zarar verir.  Bu zararlı etki ilk önce çizgili kaslarda olur. Kaslardaki hasar, güçsüzlük, zayıflama gibi belirtiler görülmeye başlar. Bağışıklık sisteminin hatalı ve fazla çalışmasıyla dokulara ve organlara zarar vermesi otoimmünite, bundan sonraki süreçte ortaya çıkan hastalıklar da, otoimmün hastalıklar olarak tanımlanır. Bağ dokusu hastalıklarının alt grubu olan iltihaplı kas romatizması hastalıklarının sebebi otoimmünitedir. Bu rahatsızlıklar otoimmün hastalıklar arasındadır. 

Nadir görülen iltihaplı kas romatizması hastalıkları için kişilerde genetik yatkınlık olması gerekir. Fakat bu etkende tek başına yeterli olmaz. Bunun için bazı çevresel etkenlerin de bulunması gerekir. Bu hastalıkların oluşmasında genetik yatkınlık kilit, çevresel etkenlerde anahtar konumunda etkili olurlar. Çevresel etkenler arasında enfeksiyonlar, üzüntü, fazla stres, yorgunluk, uykusuzluk, ilaçların kullanımı, güneş ışınları gibi faktörler yer alır.

İltihaplı kas romatizması teşhisi nasıl konur
    
Hastada kas güçsüzlüğü yakınması olursa, yapılan tetkiklerde kas enzimleri olan kreatinin fosfokinaz, aldolaz gibi enzimlerin serum düzeyi yüksek çıkarsa hastalığın olma olasılığı yüksektir. Bu enzimler normalde kas hücrelerinin içinde yer alır. Eğer kas hücresi hasarlı olursa, bu enzimler kana karışır. Kesin tanı için elektromiyografi EMG yapılır. Bu testte kasa batırılan iğne yardımıyla elektrik akımı verilir ve kas kontrol edilir. Kesin tanı için en önemli tetkik kas biyopsisi yapılmasıdır. Bunda etkilenen kaslardan parça alınır ve mikroskop altında inceleme yapılır. Bazen nadiren kanserle iltihaplı kas romatizması birlikte olabilir. Bu yüzden hastalara kanser taramasının yapılması gerekebilir.

İltihaplı kas romatizması tedavisi nasıl yapılır

Rahatsızlığın tedavisinde çoğu otoimmün]]> Yumuşak Doku Romatizması https://www.romatizma.gen.tr/yumusak-doku-romatizmasi.html Tue, 13 Nov 2018 23:29:41 +0000 Yumuşak Doku Romatizması, Diğer adı Fibromiyalji olan bu hastalık birçok insanda görülen ve şikayetlere neden olan yaygın kas ve iskelet sistemi ağrılarıdır. Genellikle yirmi ile elli yaşlar arasında görülür. Şikaye Yumuşak Doku Romatizması, Diğer adı Fibromiyalji olan bu hastalık birçok insanda görülen ve şikayetlere neden olan yaygın kas ve iskelet sistemi ağrılarıdır. Genellikle yirmi ile elli yaşlar arasında görülür. Şikayetler daha çok kadınlarda görülür ve hastaların çoğu kadınlardan oluşur.


Yumuşak doku romatizmalarında kas ağrılarına ek olarak uyku bozuklukları ve yorgunluk meydana gelmektedir. Bu romatizmal hastalığın tam olarak nedeni belirlenememekle birlikte merkezi sinir sistemine bağlı olarak geliştiği bilinmektedir. Sırt bölgesinde ağrı, karıncalanma, hassasiyet veya yanma, acıma gibi birçok şikayete neden olmaktadır. Eklem hastalığı değildir bu nedenle şekil bozukluklarına neden olmaz ve eklemi tutmaz. Genellikle kasları ve kasların kemikle birleştiği bölgeleri etkiler.

Yumuşak Doku Romatizmasının Başlıca Belirtileri
 • Sabah tutukluğu ve sabahları yorgun uyanma
 • Konsantrasyon bozuklukları
 • Bellek bozuklukları
 • İshal, kabızlık gibi bağırsak problemleri
 • Sık idrara çıkma
 • Uyku bozuklukları
 • Yorgunluk
 • Baş ağrısı
 • Ağızda kuruma
 • El ve ayaklarda uyuşma
 • Aşırı terleme, göz kuruluğu
 • Ağrı
 • Bel, baş ve sırtta eklem ağrıları
 • Uyuşma, karıncalanma ve kramplar
 • Karında gaz ve geğirme ihtiyacı
 • Uykuda diş gıcırdatma
Bu belirtiler arasında en çok öne çıkan ve en yaygın bulgular ağrı, yorgunluk ve uyku bozukluklarıdır. Genellikle ağrılar boyun, sırt ve bel bölgesinde meydana gelir ancak hasta çoğu zaman ağrının yerini tarif edemez. Genellikle sabahları yataktan kalkmada zorlanan hasta tüm enerjisini kaybettiğini düşünür ve bu durum hastanın günlük hayatın oldukça fazla etkiler. Yumuşak doku romatizmalarına bağlı olarak hastalarda uyku bozuklukları sıklıkla görülür. Uykuya dalamama ya da yeteri kadar uyuduğu halde hiç uyumamış hissi ile uyanma hastalarda sıklıkla görülür.

Yumuşak Doku Romatizması
Uzun süreli oturma ve hareket azlığı, ayakta durma, stres, uzun yolculuklarda araba kullanma, uzun süreli yazı yazma, soğuk, ağır kaldırma, yüksek çalışma temposu, gribal enfeksiyonlar, gürültü, psikolojik gerginlik, eğilerek çalışma ve kolların sürekli gergin pozisyonda olması yumuşak doku romatizmasına neden olan belirtilerin ve bu belirtilerin şiddetinin artmasına neden olmaktadır.

Bu hastalık ile doktora başvuran kişilerde genel şikayet 'Her yerim ağrıyor'  veya 'dayak yemiş gibiyim' şeklindedir ve bu şikayetler genellikle kadınlar tarafından dile getirilir. Fibromiyalji genellikle kadın hastalığı olarak bilinir. Bu hastalık şekil bozukluklarına veya kalıcı hasarlara neden olmamaktadır.

Yumuşak doku romatizmasında tedavi olarak genellikle ilaçlar kullanılmaktadır. Ağrı kesiciler, kas gevşeticiler ve uyku düzenleyici ilaçlar bunların başlıcalarıdır. Bunların yanında egzersiz, uzun süre aynı pozisyonda kalmama, ağır işler görmeme, uyku düzeni ve fiziksel tedavi yöntemleri oldukça etkilidir. 

Egzersiz yumuşak doku romatizmalarında tedavi ve korunmada oldukça etkili bir yöntemdir. Özellikle germe ve gevşetme egzersizleri, yavaş tempoda yürüyüş yüzme, bisiklet sürme gibi aktiviteler tedavide oldukça etkilidir. Fizik tedavi uygulamasında ise sıcak uygulama, derin ısıtıcı kullanma ve masaj hasta için oldukça rahatlatıcı ve faydalıdır.
]]>
Palindromik Romatizma https://www.romatizma.gen.tr/palindromik-romatizma.html Wed, 14 Nov 2018 01:58:02 +0000 Palindromik Romatizma, Aralıklı olarak tekrarlayan artrit ataklarına verilen addır. Artrit vücudun ürettiği iltihaptır ancak bu iltihap mikrobik değildir ve vücut tarafından savunma mekanizması oluşturmak için üretilir. Enfek Palindromik Romatizma, Aralıklı olarak tekrarlayan artrit ataklarına verilen addır. Artrit vücudun ürettiği iltihaptır ancak bu iltihap mikrobik değildir ve vücut tarafından savunma mekanizması oluşturmak için üretilir. Enfeksiyonlara bağlı olarak eklem bölgelerinde bulunan artritlerde  meydana gelen mikrobik faaliyetlerle palindromik romatizma hastalığı meydana gelir. Palindromik romatizma ilk kez 1944 yılında tanımlanmış ve tıp literatürüne girmiştir. Tipik olarak tekrarlayan artrit atakları ve birtakım eklem çevresi bulgularıyla karakterizedir. Bu ataklar birkaç saat ile birkaç gün sürebilir. Genellikle hastada kalıcılığa neden olmaz.

Artrit atakları tetikleyen neden çoğu zaman bulunamaz. Bazen solunum yolu enfeksiyonları, stres ve aşırı egzersiz  bu ataklara neden olabilir. İlerleyen yıllarda bu tip eklem yakınması bulunan hastaların %30'unda romatoid artrit gelişmektedir. Palindromik romatizma romatoid artritin (RA) başlangıcı olarak sayılabilmektedir. Hastaların yarısına yakınında şikayetler uzun yıllar sürebilir ancak hastalık aynı seyirde devam eder ve RA 'ya dönüşüm olmaz.

Palindromik romatizma da genellikle tek eklem tutulur ancak nadiren çoklu eklem tutulması da meydana gelebilir. Özellikle diz, el parmakları, el bilekleri ve omuz eklemleri en sık tutulan bölgelerdir. Artrit ataklar aniden başlar ve eklem bölgesi şişer, şişen bölgede hafif kızarıklık görülebilir. Bu ataklar oldukça ağrılıdır. Bir iki saat ile iki gün arasında sürer ve kendiliğinden iyileşir. Ataklar değişken özellik gösterebilir ve her gün olabileceği gibi belirli aralıklarla veya yılda birkaç kez de olabilir.

Palindromik Romatizma
Daha çok iki veya üç daketlarda belli aralıklarla ortaya çıkar ve genellikle büyük eklemleri tutan bir artropatidir. Genel olarak kısa sürede düzelme eğilimi gösterir ancak kronikleşebilen periyodik bir artrittir. Hastalığın ilerlemesine bağlı olarak ataklar sıklaşır, süreleri uzar ve hastada hasarlara neden olabilir. Tedavi edilmeyen palindormik romatizma zamanla ramotoid artrit adı verilen, eklemlerde meydana gelen ve hastanın yaşantısını ömür boyu etkileyen, şiddetli ağrı ve yakınmalara neden olan kronik bir hastalığa dönüşür ve bu hastalığın tedavisi oldukça zordur.

Ra' ya dönüşen vak'alarda klasik RA tedavisi uygulanır. Kısa süreli ve aralıklı olarak meydana gelen vak'alarda ise ilaç tedavisi uygulanır.
]]>
Romatizmaya Ne İyi Gelir https://www.romatizma.gen.tr/romatizmaya-ne-iyi-gelir.html Wed, 14 Nov 2018 04:22:06 +0000 Romatizmaya ne iyi gelir, romatizma, vücudun hareket etmesini sağlayan, kas ve iskelet sisteminde ağrı, iltihap ve şişlik gibi semptomlara neden olan oldukça ciddi bir hastalık türüdür. Romatizmanın birçok çeşidi va Romatizmaya ne iyi gelir, romatizma, vücudun hareket etmesini sağlayan, kas ve iskelet sisteminde ağrı, iltihap ve şişlik gibi semptomlara neden olan oldukça ciddi bir hastalık türüdür. Romatizmanın birçok çeşidi vardır. Erkeklere oranla kadınlarda daha fazla görülür. Vücutta bulunan tüm eklemler romatizmal hastalıklardan etkilenerek hasar görebilir.

Romatizmanın tedavisini yapabilmek için ilk olarak romatizmaya neden olan faktörlerin tespit edilmesi ve nedene yönelik tedavi başlatılması gerekir. Tıbbi tedavinin yanı sıra bazı doğal yöntemlerden yararlanılarak romatizma şikayetleri azaltılabilir.

Romatizmaya Ne İyi Gelir

Balık Yağı: Balık yağının içinde barındırdığı omega-3 yağ asitleri romatizma hastalığına karşı iyi gelmektedir. Özellikle sabah tutulmalarına ve eklem sertliğini hafifletici etkiye sahiptir. Romatizma ile beraber kalp hastalığı bulunan kişilerin balık yağını dikkatli tüketmesi gerekir.

Çoban Çantası: Çoban çantası doğal bir kas gevşeticidir. Aynı zamanda kas erimelerine karşı da iyi gelen bir bitkidir. Romatizma nedeniyle oluşan ağrı ve şişliğe karşı faydalı olduğu bilinmektedir.

Isırgan Otu: Isırgan otu iltihaplı romatizmaya karşı toplumda yaygın bir şekilde kullanılan bitkiler arasında yer almaktadır. Isırgan otu birçok şekilde kullanılabilir. Ancak romatizmaya karşı Karadeniz yöresinde yapılan ısırgan otu çorbası f-daha çok fayda sağlamaktadır.

Romatizmaya Ne İyi Gelir

Kuşburnu: Kuşburnu da tıpkı ısırgan otu gibi birçok şekilde tüketilebilir. Ancak romatizma ağrılarına karşı fayda sağlamak için düzenli olarak kuşburnu çayı içilmelidir. Günde 2-3 defa kuşburnu çayı romatizma tedavisine katkıda bulunur.

Bal: Bal bilindiği gibi doğal bir antibiyotiktir. Daha çok iltihaplı romatizmaya karşı faydalıdır. Ayrıca eklem ağrılarını da hafifletici etkisi vardır. Bal kuşburnu çayına ilave edilerek tüketilebilir. Ayrıca ısırgan otu yaprakları ile birlikte bir taşım kaynatılarak, ağrılı ve şiş olan bölgeye dışarıdan sürülerek bekletilebilir.

Ardıç Yağı: Ardıç yağı romatizma ağrılarına karşı oldukça faydalı bitkisel bir yağ türüdür. Romatizmal ağrıların bulunduğu yere dışarıdan hafif masaj yapılarak uygulanabilir. Bölgede toplanan suyu dışarı atıcı, kas ve eklem ağrılarını hafifletici etki sağlar.

Çuha Çiçeği: Çuha çiçeği çay şeklinde hazırlanarak romatizmaya karşı kullanılabilir. Aynı zamanda çuha çiçeği yağı romatizma bulunan bölgeye dışarıdan masaj yapılarak sürüldüğünde de şikayetleri azaltabilir.

Lavanta Çayı: 1 su bardağı suyun içine 1 kahve kaşığı lavanta eklenerek kısık ateşte 8-10 dakika kadar demlenir. Demleme süresi tamamlanınca ocaktan alınır ve ılıdıktan sonra içilmeye başlanır. Çay günlük olarak taze hazırlanıp içilmelidir. Kür 15 gün boyunca akşam yemeğinden 2 saat sonra içilmelidir. 15 gün düzenli uygulandıktan sonra haftada 2-3 defa içilmeye devam edilebilir.

Kiraz Sapı-Isırgan Otu Kürü: 2,5 su bardağı su ocağa alınarak kaynatılır. Kaynayan suya 25 adet kiraz sapı eklenerek kısık ocakta 2-3 dakika daha kaynatılır. Ardından 1 tatlı kaşığı ısırgan otu eklenerek ocağın altı kapatılıp, 3 dakika demlenmeye bırakılır. Kür süzülerek aç karnına günde 2 defa içilir. Kür 15 gün düzenli uygulandıktan sonra, 15 günlük ara verilir ve aradan sonra tekrar aynı şekilde uygulanmaya başlanır.

]]>
Gezici Romatizma https://www.romatizma.gen.tr/gezici-romatizma.html Wed, 14 Nov 2018 18:10:22 +0000 Gezici romatizma, Öncelikle makalemize başlamadan önce romatizma ile ilgili biraz bilgi edinelim. Romatizma genelde vücudun eklem yerlerinde meydana gelen ve vücutta hareket sınırlamalarına yol açarak kişide büyük so Gezici romatizma, Öncelikle makalemize başlamadan önce romatizma ile ilgili biraz bilgi edinelim. Romatizma genelde vücudun eklem yerlerinde meydana gelen ve vücutta hareket sınırlamalarına yol açarak kişide büyük sorunlara neden olmaktadır. Romatizma bölgede şekil bozukluğuna ve aşırı ağrılara neden olan bir hastalıktır. Bu hastalık gençlere nazaran yaşlılarda daha çok görülmektedir. Romatizma hastalığının birçok nedeni vardır. Bunlar dan bazıları topuklu ayakkabı giyilmesi, gerçekleşen burkulmalar, vücudun herhangi bir bölgesinin sürekli darbe alması, egzersizlerin yapılmaması ve aşırı kilo almakta bu hastalığa neden olabilir.

Gezici Romatizma Nedir

Gezici romatizma vücudun herhangi bir bölgesinde belirerek o bölgede oluşan ağrılar, şişlikler, hareket zorlukları ile kişide bu tür sorunlara neden olan ve yılın başka dönemlerinde aynı sorunların vücudun başka bir bölgesine geçmesiyle oluşur. Gezici romatizmanın normal bir romatizmadan çok fazla bir farkı bulunmamaktadır. Tek fark ağrıların vücudun özellikle eklem bölgeleri olmak üzere gezmesidir. Gezici romatizmanın da normal romatizma gibi kesin bir tedavisi bulunmamaktadır. Böyle durumlarda doğada bulunan şifalı bitkiler ve bu şifalı bitkilerden yapılmış olan tıbbi ilaçlar ile ağrıların şiddeti ve vücutta oluşan şişmelerin azaltılmasına son derece etkilidir. Romatizma hastalığı kireçlenme nedeniyle çok daha kolay bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Düzenli egzersizler sizleri bu hastalıktan korunmanız da yardımcı olacaktır.

Gezici Romatizma
Gezici romatizma vücudun hangi bölgelerinde görülür

Gezici romatizma kollarda, bacaklarda, dirseklerde, diz kapaklarında, parmaklarda ve el bileklerinde oluşması muhtemeldir. Gezici romatizmayı sadece eklem bölgeleriyle sınırlandırmak son derece yanlış bir kanıttır. Gezici romatizma en çok ayak bölgesinde oluşmasıyla eklem bölgesi olmayan dizede geçebilir. Bazı romatizma hastalarının romatizma ağrıları bel bölgesinde, kol bileğinin üzerinde ve bunlara benzer bölgelerde gerçekleşmektedir. Gezici romatizmaya iyi gelen sıcak sular, bazı göletler ve kaplıcalar insanlar tarafından sık sık ziyaret edilerek romatizma ağrılarına şifalı geldiği söylenmektedir. Gizli romatizma ağrısına müdahale edilmez ise kronikleşerek büyük ağrılara neden olabilmektedir. Bu hastalık biraz ilerlediğinde vücudun oluştuğu bölgesinde gözle rahatlıkla görülür şekilde şişmelere ve ağrılara neden olur. Bu ağrılara derecesi kadar yüksektir ki bazen kişiyi uykusundan  eder ve hatta kişinin psikolojisine etki edebilmektedir.

Gezici romatizma vücudun her bölgesinde görülebilirse bu hastalık özellikle soğuk hava koşullarında kendisini gösterebilmektedir. Nemli ve soğuk bölgeler romatizma hastalığının ağrı ve şişliklerin oluşmasına ortam hazırlar. Gezici romatizma genellikle aşırı kilolu ve bağışıklık sistemi düşük olan insanlarda görülmektedir. Gezici romatizma en fazla ruhsal ve stresli durumlarda daha fazla görülmektedir. Bu hastalığın etkilerinin daha az görülebilmesi için kişinin ağrı ve şişlik sırasında moralinin oldukça yüksek tutulması şarttır ve hastanın stresten tam olarak uzak tutulmaya çalışması sorunları daha aza indirebilmektedir. Ayrıca gezici romatizma için faydalı olan " et, süt, balık, peynir ve bunlara benzer " besinlerin tüketilmesi hastalıktan kisinin bağışıklık sistemini yükselterek korur. Gezici romatizma eklemler arasında sürekli yer değiştirerek farklı yerlerde  ağrılar izlenmektedir. Tedavisi olan bir hastalık gibi görülen romatizma hastalığı stresli durumlarda baş göstermektedir.

Gezici romatizma ve diğer romatizma hastalıkları için hangi doktora görünmeli

Eğer sizlerde romatizma hastalığından şüpheleniyorsanız hemen bir ortopedi uzmanına görünmezde fayda vardır. Romati]]> İltihaplı Romatizma Çeşitleri https://www.romatizma.gen.tr/iltihapli-romatizma-cesitleri.html Wed, 14 Nov 2018 18:32:59 +0000 İltihaplı Romatizma Çeşitleri, Kaslarda ve kemiklerde, eklem bölgelerinde iltihaplanmaya neden olan ve şiddetli ağrılara şişliklere yol açan romatizmanın yüzden fazla çeşidi vardır. İltihaba bağlı olarak gelişen romatizmala İltihaplı Romatizma Çeşitleri, Kaslarda ve kemiklerde, eklem bölgelerinde iltihaplanmaya neden olan ve şiddetli ağrılara şişliklere yol açan romatizmanın yüzden fazla çeşidi vardır. İltihaba bağlı olarak gelişen romatizmalar genellikle Romatoid Artrit olarak adlandırılır. Bağışıklık sisteminde yaşanan düzensizlikler sonucu sistemin eklem bölgelerinde bulunan dokulara zarar vermesiyle ağrıların oluşması ve şişliklerin meydana gelmesine iltihaplı romatizma ya da Romatoid adı verilir.

İltihaplı romatizma çeşitleri içinde başlıcaları şunlardır; Osteoartrit, Romatoid (eklem iltihabı), Lupus ve Ankilozan Spondilit.

Romatoid (eklem iltihabı); birçok insanın yaşadığı bu hastalık %75 gibi büyük bir oranla kadınlarda görülür. Bağışıklık sisteminde meydana gelen sorunlar sistemin kendi dokularına ataklar yapmasına neden olamakta ve eklemlerde iltihaplanmaya yol açarak bu bölgelerde ağrı oluşmasına neden olmaktadır. İleri vak'alarda kalıcı hasarlara ve şekil bozukluklarına neden olabilen bu romatizma çeşidi eklemlerde ağrı, şişlik ve sertleşmelere neden olmaktadır. Eklem ağrıları, yorgunluk, halsizlik, ateş, eklemlerde meydana gelen şişlikler başlıca belirtileri arasında yer almaktadır.

İltihaplı Romatizma Çeşitleri
Osteoartrit; en sık görülen iltihaplı romatizma çeşitlerinden biri olan bu rahatsızlık kemiklerin birleştiği yerlerde basıncı azaltma görevi bulunan kıkırdakların hasarı sonucu oluşmaktadır. Kıkırdaklarda meydana gelen hasara bağlı olarak kemikler birbirine sürtünmeye başlar ve kemiklerde zamanla şekil bozuklukları ve iltihaplar meydana gelir. Genellikle ileri yaşlardaki insanlarda görülür. Daha çok boyun, dizler, kalça kemikleri, bel ve parmaklarda görülür. Eklemlerde ağrı ve şişlikler, kaslarda zayıflama, yürümede sıkıntı çekme, oturma ve uzanma gibi hareketlerde zorlanma ve giyinirken zorlanma gibi belirtiler ile kendini gösterir.

Lupus; nedeni kesin olarak bilinmeyen bu rahatsızlık deri tüberkülozu olarak da adlandırılmaktadır. Bağışıklık sistemine bağlı olarak ortaya çıkar ve teşhisi için kan testi gerekmektedir. Eklemlerde oluşan ağrılar, saç dökülmesi, halsizlik, eklemlerde ve bu bölgelerde oluşan sertlik, güneşe karşı hassasiyet, soğuğa maruz kalınınca parmaklarda renk değişiminin oluşması, göğüs ağrısı, anemi ve kan pıhtılaşması, nöbetler ve iç felç gibi birçok şiddetli ve hasara neden olabilecek belirti ile kendini göstermektedir.

Ankilozan Spondilit; omurgada meydana gelen sertleşme veya sabitlenme sonucunda genellikle kalça, bel ve leğen kemiğinde oluşan iltihaplanma sonucu ortaya çıkan romatizma çeşididir. Kalıcı hasar veya hayatı etkileyecek şiddete sahip değildir ancak günlük hayattaki yapılan aktiviteleri ve eğilmeyi zorlaştırır. Kalça da ve bel bölgesinde artarak oluşan ağrılar, kürek kemikleri ve boyun arasında kalan bölgede yaşanan ağrılar, dinlenme sonrasında kalkarken sırtın tutulması, sırtın alt bölgelerinde oluşan ağrıların zamanla omurganın üst kesimlerine çıkması gibi birçok belirtisi vardır.
]]>
İltihaplı Romatizma Bitkisel Tedavi https://www.romatizma.gen.tr/iltihapli-romatizma-bitkisel-tedavi.html Thu, 15 Nov 2018 10:46:41 +0000 İltihaplı Romatizma Bitkisel Tedavi, bu hastalığın bitkilerle tedavisi mümkündür bitkisel tedavi yöntemleri sayesinde ise kalıcı neticeler sağlanabilir. İltihaplı romatizma rahatsızlığının tedavisinin iyi sonuç İltihaplı Romatizma Bitkisel Tedavi, bu hastalığın bitkilerle tedavisi mümkündür bitkisel tedavi yöntemleri sayesinde ise kalıcı neticeler sağlanabilir. İltihaplı romatizma rahatsızlığının tedavisinin iyi sonuçlar vermesi için teşhisinin bir an önce konulması oldukça önemlidir. Bu durum içinde hastanın hekim kontrolü altında uygulanacak tahlillerle takip edilmesi oldukça önem taşımaktadır. Çünkü iltihaplı romatizma hastalığının da belirtiler hastalarda şikayetin en aza indiği veya arttığı zamanlarda değişiklik gösterir.

Bu hastalıkta tedavi şekilleri kişiden kişiye farklılıklar gösterebilir ve bu nedenle her bir hastaya değişik tedavi şekilleri uygulanmalıdır. Bazı kronikleşmiş rahatsızlıklar nedeni ile uzun süre devam eden tedavi şekilleri uygulanabilir. Hekim kontrolünde uygulanan fizik ve ilaç tedavisi sonrasında bu rahatsızlık tamamen iyileşme sağlanmaz. Ancak bu hastalığın ilerlemesi engellenerek ağrı en aza indirilerek hastanın daha kaliteli bir yaşam sağlamasına yardımcı olur. Özellikle ilaç tedavisi uygulanan hastalarda ağrı kesilerek hastalığın dondurulmasına yardımcı olacak veya meydana gelen şişlik ve acıyı dindirecek farklı ilaçlar kullanılır. Kullanılan bu ilaçlar var olan romatizma neticesinde meydana gelen iltihaba etki ederler. İltihaplı romatizma hastalığında fizik tedavi yöntemi ilaç tedavisine göre oldukça etkilidir. Bu yöntem ile eklemlerin hareketi düzene girer ve bu sayede kaslar güçlendirilerek ağrı ve şişlikler azaltılır. Bu sayede hastanın günlük işlerini yapması ve yaşantısı kolaylaştırılmış olur.  

İltihaplı Romatizma Bitkisel Tedavi

İltihaplı Romatizma Bitkisel Tedavisi

İltihaplı romatizma diğer adı ile romatoid artrit belli sürelerde kaybolarak yeniden meydana gelebilen bir rahatsızlıktır. Bu hastalığı hafifletmek için bitkisel tedavi yöntemleri.

 • Yarım su bardağı sirke ve yarım su bardağı hakiki zeytinyağı cam bir kavanozun içine alınarak iyice karıştırılır. Ardından karışımın üzerine 4 yemek kaşığı ezilmiş kafur ilave edilerek eriyinceye kadar bırakılır. Ardından yünlü temiz bir bezin üzerine yeteri kadar karışımdan konularak ağrıyan bölgeye sarılır. Bu işlem düzenli olarak akşam ve sabah tekrarlanarak uygulanır.
 • Yarım çay bardağı kına ve 1 yemek kaşığı hardal uygun bir kabın içine alınarak iyice karıştırılır ve üzerine yavaş yavaş su ilave edilerek karışım yoğrularak ağrıyan bölgeye sürülür.
 • Bir tutam ince kıyılmış tere otu ve 1 tutam yaban pazısı karıştırılır ve bir havan yardımıyla iyice ezildikten sonra elde edilen karışım ağrıyan bölgeye sürülerek 30 dakika kadar bekletildikten sonra ılık su yardımıyla sürülen bölge yıkanarak temizlenir.  
 • Bir adet lahanadan ağrıyan bölgelere göre lahana yaprağı çıkartılarak cam bir şişe yardımıyla üzerinden geçilerek tıpkı yufka şeklinde inceltilir. İnceltilen lahana yapraklarının üzerine zeytinyağı sürülerek ağrıyan yerlere sarılır. Bu işleme 3 saat arayla devam edebilirsiniz.
 • 4 su bardağı suyun içine 1 tutam kadar ayrık otu, 1 tutam kadar lavanta çiçeği ve 4-5 adet ince dilim limon ilave edilerek 15-20 dakika kadar kanatılarak ılımaya bırakılır. Ardından ılıyan karışımı tel bir süzgeç yardımıyla süzdükten sonra akşam ve sabah düzenli olarak her gün yarım çay bardağı içilir.
 • Dört su bardağı kaynatılmış suyun üzerine 10 yemek kaşığı önceden ufalanarak ezilmiş söğüt yaprağı ilave edilerek 20 dakika kadar demlenmesi için belletilerek süzülür. Elde edilen karışım sabah ve akşam olmak üzere günde 2 su bardağı içilir.
]]>
İltihaplı Romatizma Neden Olur https://www.romatizma.gen.tr/iltihapli-romatizma-neden-olur.html Fri, 16 Nov 2018 10:45:50 +0000 İltihaplı romatizma neden olur, tıpta romatoid artrit denilen iltihaplı romatizma, en fazla görülen sistemik bağ dokusu hastalığıdır. Vücutta en fazla tuttuğu bölgeler ellerdeki ve dizlerdeki eklemlerdir. Rahatsızl İltihaplı romatizma neden olur, tıpta romatoid artrit denilen iltihaplı romatizma, en fazla görülen sistemik bağ dokusu hastalığıdır. Vücutta en fazla tuttuğu bölgeler ellerdeki ve dizlerdeki eklemlerdir. Rahatsızlığın kalıtsal yatkınlığı vardır. Ailesinde iltihaplı romatizma olan kişiler bu hastalığa daha yatkın olurlar. Romatizma vücutta yaşayan ikinci varlıktır. Bu bir immünolojik durumdur. Her bireyde romatoid etken bulunmaktadır. Bunlar ilaçlarla, farklı tedavi yollarıyla yok edilmez. Romatizma vücutta karaciğer, kalp, böbrek gibi ayrılmaz bir parçadır. Çoğunlukla 25-50 yaş arası kadınları etkiler. 40 yaşını geçenlerde daha fazla görülür. Her 100 kişiden 2 tanesinde etkili olur.

İltihaplı romatizma herkeste neden görülmez

Kişinin bağışıklık sistemi güçlü olduğunda, vücutta olan romatizma etkeni ortaya çıkmaz. Buna kişinin vücut direncinin iyi olması ve bağışıklık sisteminin güçlü olması, doğal şekilde beslenmesi, katkı maddesi içeren besinleri tüketmemesi, kanserojen maddeleri almaması, stresli bir ortamda bulunmaması gibi faktörler etki edebilir. Vücudunu ve immün sistemini iyi korumuş olan kişilerde romatizma oluşmaz. Vücutta olmasına rağmen, herhangi bir belirti vermez. Ancak her zaman fırsat kollar, yaşam tarzı zayıfladığında gecikmeden ortaya çıkar.

İltihaplı Romatizma Neden Olur

İltihaplı romatizma iki dönemde görülür

Bu rahatsızlığın aktif ve inaktif olan iki dönemi bulunmaktadır. Aktif dönemde hareketlilik başlar, hareket durulunca inaktif döneme geçer.

Aktif dönem: Vücutta genel bir ısı artışı meydana gelir. Bu eklemlerde şişliklere yani ödeme neden olur. Bunlar belli bir sürede yavaşça kaybolur ve aktif dönem sona erer. Bu dönem vücuttaki hasarın, şekil bozukluklarının meydana gelmesi için hareketliliğin yaşandığı dönemdir.

İnaktif dönem: Bu dönem vücuttaki bozuklukların görüldüğü, şekil bozukluklarının olduğu dönemdir. Bu dönem vücut şekillenmeye başlamıştır.

 • El bileklerinde ve parmaklarda olan büyüme iliği deformitesi
 • Kuğu boyun deformitesi
 • El bileğindeki çarpıklık deformitesi oluşumu
 • Dizin tam olarak açılmaması ya da kapanmaması
 • Dizde kalıcı şişliklerin olması, kalıp gibi kireçlenme dokusunun ortaya çıkması gibi etkiler meydana gelir.

İltihaplı romatizma nedenleri

Bu rahatsızlığın nedenleri hakkında kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Ancak genetik etkenlerin bunda rolü olduğu düşünülür. Tek başına genetik yatkınlık bile hastalığın ortaya çıkmasına yeterli değildir. Bunun yanında çevresel etkenlerin bunu desteklemesi gerekir. Stres, kullanılan bazı ilaçlar, yoğun bir iş yaşamı, güneş ışınları gibi etkenler buna dahildir.

İltihaplı romatizma nasıl belirti verir

Öncelikle halsizlik, iştahsızlık ve kilo kaybı gibi belirtiler ortaya çıkar. Bu belli bir süreçte sabah uyuşukluğu, diz ve ayak bileği arasında baldırda sızlamaya neden olur. Bağırsaklarda gaz, midede şişkinlik ve sırtta ağır bir yük hissedilir. Sabahları zor uyanma, dinlenememe hissi olur. Hastada yıllarca süren kronik yorgunluk etkili olur. Küçük parmak eklemleri gibi yerlerde şişme ağrı ve hareket kısıtlılığı oluşur. Bir süre sonra kalıcı şekil bozukluğu olmaya başlar. Bu etkiler giderek eklemlerde kalıcı şekil bozukluğuna neden olur. Çoğunlukla tek taraflı diz ve omuz ekleminde şişmeye, ağrıya ve hareket kısıtlılığa neden olur. Bu belirtiler iltihaplı romatizmanın öncesinde ve ilerleme döneminde oluşur.

İltihaplı romatizmadan kurtulmak yerine, iltihaplı romatizma olmamaya bakın

Bunun sağlanması için, vücut direncinin ve bağışıklık sisteminin kontrol altında tutulması ve bozulmamasına çalışılmalıdır. Bunun için;

 • Gıdalarda doğal ve ekolojik olanlar tercih edilmeli
 • Abur cuburdan kaçınılmalı, acele yemek yenmemeli
 • Ayakları z]]> Romatizma Artrit https://www.romatizma.gen.tr/romatizma-artrit.html Fri, 16 Nov 2018 13:19:01 +0000 Romatizma artrit, iltihaplı romatizma adı verilen bu romatizma bir sistemik bağ dokusu hastalığıdır. Hastalığın en sık görüldüğü yerler, el ve dizdeki eklemlerdir. Genellikle anne babadan geçen bir hastalık ol Romatizma artrit, iltihaplı romatizma adı verilen bu romatizma bir sistemik bağ dokusu hastalığıdır. Hastalığın en sık görüldüğü yerler, el ve dizdeki eklemlerdir. Genellikle anne babadan geçen bir hastalık olan bu hastalık anne babada romatoid artrit olanlarda, olmayanlara nazaran daha sık görülmektedir. Anne ve baba evlenmeden önce bu hastalığın tedavisini görürler ise çocuğa bulaşma riski ortadan kalkabilir.  

  Romatizma insan vücudunun içinde yaşayan immünolojik bir varlıktır. Hemen hemen her insanda romatoid etken bulunmaktadır. Bu etkenler ne ilaç kullanarak ne de akupunktur  ve değişik tedavi yöntemleri ile yok olabilmektedir. Kullanılan ilaçlar ve tedavi yöntemleri bu etkenleri asla tamamen yok etmezler. Romatizma adı verilen faktör vücutta, kalp, böbrek, ciğer, mide gibi bir organ olarak kabullenilmiştir ve vücudun ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir. 

  Romatizma artrit, genellikle bayanlarda, 25-50 yaşları arasında görülmektedir. Her yüz kişinin beşinde görülen bu hastalık genellikle 40 yaşından sonra ilerlemeye başlar. Geriye kalan kişilerde ise kireçlenme adı verilen hastalık olarak görülmektedir ve bu hastalığın tedavisi artrit hastalığına göre daha kolay yapılmaktadır. 

  Romatizma Artrit

  Bu hastalığın herkeste çıkmama sebebi, bağışıklık sistemi ile alakalıdır. Bağışıklık sistemi güçlü olan kişilerde bu hastalığa pek rastlanılmamaktadır. Gençlerde vücut direnci yüksek olduğu için, bağışıklık sistemi kuvvetli olur. Bu neden ile hastalığın gençlerde görülme oranı daha azdır. Herhangi bir hastalığın tedavisi niyeti ile aşırı ilaç kullanmamış kişilerin bağışıklık sistemi güçlü olduğundan onlarda bu hastalık görülmemektedir. Yediğine ve içtiğine dikkat eden, doğal beslenip kimyasallardan uzak durmaya çalışan kişilerde, aldığı gıdalarda kanserojen madde bulunmamasına dikkat eden, çok stresli ve yorucu olmayan işlerde çalışan kişilerde de bu hastalığa pek rastlanılmamaktadır. Romatizma o kişilerin vücudunda bulunur fakat bağışıklık sistemleri güçlü oldukları için belirti vermezler. Ama fırsat kollayan bir hastalık. Vücut ne zaman direncini kaybetmeye ve yaşlanmaya başlar ise hemen ortaya çıkmaya başlar. 

  Artrit romatizma hastalığının iki dönemi vardır.

  Bu dönemlere aktif ve inaktif isimleri verilmektedir. Aktif dönem vücuda hasar verirken ki döneme denir. İnaktif dönem ise hasar sonrası ortaya çıkan duruma denmektedir. Aktif dönemde, hastanın vücudunda genel bir ısı artışı meydana gelir. Eklemlerde oluşan şişkinliğin sebebi de bu ısı artışıdır. Eklemlerde oluşan şişkinlikler bir süre sonra yavaş yavaş ortadan kalkar. Bununla birlikte aktif dönem sona erer ve inaktif dönem başlar. Aktif dönem vücutta harabiyet ve şekil bozukluklarının ortaya çıkması için harekete geçen dönemdir. İnaktif dönem ise hasar sonrası bozuklukların ortaya çıktığı dönemdir. İnaktif dönemde, eklemlerde bazı şekil bozukluklarının ortaya çıktığı görülmektedir.  

  El bileklerinde, parmaklarda büyüme ve eğrilme, kuğu boyun deformitesi, el bileğinde çarpıklık oluşması, diz kısmının tam açılamaması, ya da tam kapanamaması, dizde oluşan şişkinliğin kalıcı olması, kalıp şeklinde bir kireçleme dokusunun meydana gelmesi gibi kalıcı etkiler bırakmaktadırlar. 

  ]]>
  Sjögren Romatizma https://www.romatizma.gen.tr/sjogren-romatizma.html Sat, 17 Nov 2018 02:07:47 +0000 Sjögren Romatizma, Gözyaşı bezi salgılanmasının azalması ve eklem tutulması ile seyreden bir romatizmal hastalıktır. Genellikle kadınlarda ve daha çok kırk yaş üzeri insanlarda görülen bu hastalık yaşın ilerlemesine bağl Sjögren Romatizma, Gözyaşı bezi salgılanmasının azalması ve eklem tutulması ile seyreden bir romatizmal hastalıktır. Genellikle kadınlarda ve daha çok kırk yaş üzeri insanlarda görülen bu hastalık yaşın ilerlemesine bağlı olarak artmaktadır. Kuru göz ve kuru ağza neden olan ve bağışıklık sisteminin kendi kendine yaptığı otoimmun bir hastalıktır. Bağışıklık sisteminin mikrop ve alerjenlere karşı savunma geliştirmediği durumlarda ortaya çıkar. Sjögren romatizma primer ve sekonder olmak üzere iki grupta incelenir. Primer sjögren diğer hastalılardan bağımsız olarak kendi başına oluşur ancak sekonder sjögren lupus, polimyozit ve romatoid artrit gibi iltihaplı romatizmalara bağlı olarak gelişir.

  Sjögren Romatizma lenfosit adı verilen beyaz kan hücrelerinin göz yaşı ve tükürük bezleri gibi bezleri ve vajinadaki bezleri işgal etmesiyle, bu bezlerin zarar görmesine ve salgı üretimini engellemesine neden olması sonucu oluşur. Salgı üretiminin engellenmesiyle birlikte gözlerde, ağızda ve vajina da kuruluk oluşur. Ayrıca akciğer, böbrekler, pankreas, sinir sistemi, mide ve bağırsak sistemi, karaciğer, troid bezleri, eklem ve beyinde iltihaba neden olabilir.

  Sjögren Romatizma
  Nedeni tam olarak bilinmemektedir ve uzun süreli bir hastalıktır. Gözlerde ve ağızda meydana gelen kuruluk ile belirti gösteren bu hastalık gözde kuruluk testi ' Schirmer Testi' ile tespit edilir. Kesin nedeni bilinmediği için kesin bir tedavi yöntemi de yoktur ancak doktor hastada bulunan bulgulara yönelik ilaç tedavisi uygulayabilir. Kullanılan ilaçlar tedavi edici özellikten çok hastanın şikayetlerini gidermeye yönelik ilaçlardır. Bunların yanın da düzenli kas egzersizleri, yüzme, spor gibi aktiviteler kasların ve eklemlerin elastikiyeti için oldukça önemli ve faydalıdır.

  Sjögren Romatizma da Başlıca Belirtiler
  • Ağızda kuruluk
  • Kuru gözler
  • Şişmiş tükürük bezleri
  • Diş çürükleri
  • Ağız içinde oluşan mantarlar
  • Vajina kuruluğu
  • Kuru burun, akciğer ve boğaz
  Sjögren Romatizma genel olarak hayatı tehdit edecek bir hastalık değildir. Ancak ağız ve gözlerde meydana gelen kuruluk uzun sürelidir ve hayatın geri kalanında devam edebilir. Yapay nemlendiriciler ve diş temizliğine özen gösterme hastalığın engellenmesinde ve ilerlemesini önlemede oldukça etkilidir.
  ]]>
  İltihaplı Eklem Romatizması https://www.romatizma.gen.tr/iltihapli-eklem-romatizmasi.html Sat, 17 Nov 2018 07:59:03 +0000 İltihaplı eklem romatizması, bu hastalığın en büyük belirtilerinden bazıları, sabah uykudan kalkıldığı zaman el parmaklarının tutulmuş olması, yumruk yapılamaması, herhangi bir şeyi tutmakta zorluk çekme, İltihaplı eklem romatizması, bu hastalığın en büyük belirtilerinden bazıları, sabah uykudan kalkıldığı zaman el parmaklarının tutulmuş olması, yumruk yapılamaması, herhangi bir şeyi tutmakta zorluk çekme, diz ve ayak bileğinde şiddetli ağrı ve şişkinlik olmasıdır. Bu belirtiler görüldüğü zaman önlem alınmaz ise, akciğer, kalp ve sinir sisteminde bozuklukların oluşmasına sebep olur. Romatoid artrit adı verilen iltihaplı eklem romatizması, vücudun hareket sistemi olan eklemleri, kemikleri, kasları ve bağ dokusunu tutan hastalıklar olarak dünyada en sık görülen romatizma hastalığıdır.  

  Bazı romatizmal hastalıklar, iç organları ve damarları da kaplayarak çeşitli rahatsızlıklara neden olmaktadır.

  İç organlarına en çok sıçrayan romatizma artrit yani iltihaplı eklem romatizmasıdır. Ve bu romatizma eklemlerde ağrı, şişlik, ısı artışı ve fonksiyon kaybı ile ortaya çıkar. Bu hastalık kadınlarda daha sık  görülmektedir. İltihaplı eklem romatizmasının kesin sebebi bilinmemektedir. Genetik olarak bu hastalığa yatkın olan kişilerde araya çevresel sebeplerin girmesi sonucu ile iltihaplı eklem romatizması hastalığı ortaya çıkabilmektedir. Bu hastalığın ortaya  çıkış nedenleri, yüzde 60 oranında genetik faktörlere, yüzde 40 oranında ise, çevresel faktörlere bağlanmıştır. İltihaplı Eklem RomatizmasıÇevresel faktörlerden en başta geleni kullanılan sigaradır. İltihaplı romatizma hastalığı kadınlarda her yaşta görüle ileceği gibi genellikle en fazla 30 ile 50 yaşları arasında görülmektedir. Bu romatizma hastalığı erken teşhis edilip, hastalık ilerlemeden tedavi edilmez ise, kalıcı hasarlara, eklemde şekil bozukluğuna, fonksiyon kayıplarına, sakatlığa, hatta ölüme sebep olabilmektedir. Kişide bu hastalık başladıktan sonra 5 yıl içerisinde hastaların yüzde 20'sinde iş görememe durumu oluşmaktadır. İş hayatı olan kişilerde, hasta ilerleyen zamanlarda çalışmakta zorluk çekeceği için ve iş veriminin azalacağı için işi bırakmak ya da iş değiştirmek zorunda kalacağı doktorlar tarafından söylenmektedir. İltihaplı eklem romatizması hastalarının işlerinde ayrılma veya iş değiştirme sorunu yaşamaları ve sakat kalabilme problemlerinin yanı sıra, yaşam sürelerinin azaldığı da görülmektedir. Bu hastalığa yakalanan hastalar, sağlıklı insanlara göre 10- 15 yıl hayata daha erken veda ederler. Erken ölüm sebeplerinin en başında da iltihaplı eklem romatizması hastalığının kalp ve damarlarına hasar vermiş olmasıdır.

  Bu hastalıktan kurtulmanın en önemli yolu ise erken teşhistir.

  Hastalığa yakalandıktan sonra ilk 3 ay içerisinde teşhis konulup tedaviye başlanılır ise daha net ve kesin sonuçlar elde edilebilir. Bu sebep ile sabah uyanıldığında ellerin parmak kaslarında tutulmalar ve bu tutulmaların bir saat boyunca geçmediğini, diz ve ayak bileklerinde şişkinlik ve ağrı gibi problemlerin olduğunu görenler, beklemeden hemen bir hastaneye başvurmalıdırlar. İltihaplı romatizma hastalığı aynı zamanda, sistemik bir hastalık olduğu için vücudun çeşitli yerlerine de zarar verebilmektedir. Bu hastalık ağızda ve gözlerde kuruluk yapabilir akciğer, kalp ve sinir sistemlerinde de bozukluklara neden olduğu görülebilmektedir. Erken teşhis ve tedavi iltihaplı eklem romatizması hastalığının vücuda kalıcı hasarlar vermesine engel olacaktır.

  ]]>
  Romatizma Neden Olur https://www.romatizma.gen.tr/romatizma-neden-olur.html Sun, 18 Nov 2018 07:30:15 +0000 Romatizma Neden Olur, Romatizma, vücuttaki hareket sisteminin çalışmasına ve işlerlik kazanmasına yardımcı olan iskelet sisteminin kireçlenmesi ile ya da omurilik veya omurgaların hasar görmesi ile oluşmakta olan sıkıntılar Romatizma Neden Olur, Romatizma, vücuttaki hareket sisteminin çalışmasına ve işlerlik kazanmasına yardımcı olan iskelet sisteminin kireçlenmesi ile ya da omurilik veya omurgaların hasar görmesi ile oluşmakta olan sıkıntılar şeklinde belirtiler gösterir. Romatizma kişilerin çok sık olarak rastlamakta olduğu bir  iskelet ve kas sistemi ağrısı belirtisi olan hastalık türüdür. Romatizma denildiği zaman çoğu kişinin aklına boyun ağrısı, bel ağrısı ve bacak ağrısı gelir. Ya da romatizma denilince soğuktan uzak durmak gelir aklımıza. Romatizmanın nedenleri aslında kişilerin elinde olmayan bir hastalık türüdür. Bu hastalık ya genetik olarak aileden gelmektedir ya da aşırı olan kilolardan oluşma göstermektedir. Yeni doğmuş olan bir bebeğin kalça çıkıklığı olduğunda o bebeğin ileri yaşantısında romatizma görülmesi kaçınılmaz olmaktadır. Zamanla eklemlerdeki kıkırdaklar azaldıkça ağrılar meydana gelir. Romatizmanın en çok görüldüğü yer bel, boyun, bacak, parmak, dirsekler, kollar ve bunlara benzer yerlerde en çok kullanılmakta olan ya da darbe alan yerlerde en fazla olarak görülmektedir.

  Romatizma nedenleri ne yazık ki bugüne kadar tam olarak bulunamamış olup tedavisi ve çözümüne ulaşılamamış ve kendisini tekrarlayan bir hastalık türü olarak kendini gösterir. Romatizmaların en fazla oluşma nedenleri olarak ise, mikroplu olan ortamlar, soğuk ve nemli havalar, stres ya da travmalar ya da aşırı oluşan baskılardan daha fazla olarak meydana gelmektedir. Romatizma çoğunluk ile bulaşıcı değildir. Sadece evli olan çiftlerde genetik olarak bulaşma riski yüksek olmaktadır. Romatizmanın oluşması yaşa, cinsiyete göre farklılıklar gösterebilmektedir. Romatizmanın oluşması vücutta şekil bozuklukları ve hareketsiz eklemlerden meydana gelmektedir. Eklemlerin etrafında oluşan iltihaplar ile kıkırdaklar ve kemikleri etkilediği gibi parmak göz ve kalbi de olumsuz etkilemektedir. 


  Romatizma Neden Olur
  Romatizma genel olarak oluşan ağrılar ve bazı sıkıntılar şeklinde belirmektedir.

  Romatizma genel olarak bayanlarda daha fazla görülmektedir. Fakat erkeklerde de bu rahatsızlık görülmektedir. Kişilerde yaş ilerledikçe bu rahatsızlığın belirtileri daha fazla ortaya çıkar ve daha fazla olumsuz olarak etkiler. Vücudumuzda ağrıların oluşmasını tetikler ya da his kayıplarını oluşturur. Bunların önüne geçebilmek için ise bazı önlemler almalıyız. Bu önlemlerin en başında sıcak ve soğuk havalardan korunmalı, sıcak ve soğuk olan yerlerde fazla olarak kalmamalıyız ve yatmakta olduğumuz yerlere ve yatmış olduğumuz zeminlere çok dikkat etmeliyiz. 

  Romatizmaya neden olarak bir çok şeyden söz edebiliriz.

  Bunların başında gelen sebeplerden olan kişinin genç yaşlarda kendisine dikkat etmemesi, sürekli olarak soğuk yerler de ve cereyan oluşan yerlerde olmasıdır. Kişinin soğuk havalarda ince giymesi bunlara neden olan sebepler arasındadır. Romatizma vücutta romatizmal belirtiler ile eklemlerde kaslarda, omurilik ve omurgalarda, vücudumuzda bulunan kemik hareket sisteminde oluşan aksaklıklar ile oluşum göstermektedir. Romatizma şekil bozukluğuna ve vücutta oluşmakta olan hasarlara neden olur.

  Romatizma eklemlerde sıklıkla rastlanmakta olan ve omurgaların zorlanması ile zarar gören kıkırdak kemiklerinin zedelenmesinden dolayı ortaya çıkan nedenlerden kaynaklı olmaktadır. Genellikle şiddetli derecede oluşmakta olan ağrılara ve bu ağrıların beraberinde gelen şikayetlere sebep vermektedir, kas ve eklemlerde, omurgalarda kısa süreli olarak oluşan ve bir müddet ağrılar belirdikten sonra ağrıların dinmesi ile ortaya çıkmakta olan rahatsızlıklar romatizmal rahatsızlıklar olarak bilinmektedir.

  Eklemler ve vücudun hareket sisteminde oluşum göstermekte olan bu ağrılar ve istem dışı belirtiler şu şekilde belirtilmektedir: 
  • Güneş ışıklarına mar]]> Romatizma Ağrıları İçin Ne Yapmalı https://www.romatizma.gen.tr/romatizma-agrilari-icin-ne-yapmali.html Mon, 19 Nov 2018 00:11:13 +0000 Romatizma ağrıları için ne yapmalı, Romatizma tüm dünyada tüm insanları etkileyen bağışıklık sistemindeki sorunlar neden ile eklemlerin iç yüzeyinde meydana gelen iltihaplanmaların neden olduğu kronik bir rahatsızlıktır. R Romatizma ağrıları için ne yapmalı, Romatizma tüm dünyada tüm insanları etkileyen bağışıklık sistemindeki sorunlar neden ile eklemlerin iç yüzeyinde meydana gelen iltihaplanmaların neden olduğu kronik bir rahatsızlıktır. Romatizma tedavisi kesin olarak hastalığı ortadan kaldırmaz fakat daha rahat bir yaşam sürmeye ve daha rahat hareket etme kabiliyeti sağlar. Romatizmanın meydana getirdiği belirtileri en aza indirmek amaçlanır. Romatizma ağrıları için öncelikle doktora başvurulmalı ve doktorun önerdiği şekilde tedaviye başlanmalıdır. Bu tedavi sırasında ortopedi ve psikiyatri bölümlerinden de destek alınmalıdır. Fizik tedavi ve rehabilitasyona da ihtiyaç vardır tedavi aşamasında. Fizik tedavi yapılarak ve kortizon yapılarak hastanın yaşam koşullarını en üst seviyeye çıkarmak amaçlanır. En yaygın tedavi yöntemi ilaçla tedavidir. Ayrıca hastalığın alevlenme döneminde soğuk uygulama yapmak gerekir. Kaplıca tedavileride yapılabilir fakat doktora danışılmadan yapılmamalıdır. Bir romatizmaya iyi gelen tedavi başkasına iyi gelmeyebilir. 

   Romatizma ağrıları için ne yapılmalı, Romatizma tedavisi doktor kontrolünde yapıldıktan sonra romatizma ağrılarına iyi gelen yiyecekler de günlük beslenme listemize eklenmeli ve tüketilmelidir. Böylelikle romatizma ağrılarını en aza indirebiliriz. Romatizma ağrısına iyi gelen yiyeceklerden biri nar özüdür. Nar özü hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalar sonucu kemik ve kıkırdaklar da oluşan iltihabı azalttığı yönünde olumlu sonuçlar gözlemlenmiştir. Bu kesin olarak kanıtlanmamış fakat faydaları da görülmüştür. Bu nedenle her gün düzenli olarak nar suyu ya da nar özü tüketmek romatizma ağrılarını ve şişliklerini ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Balıkta romatizma ağrıları için iyi bir besin kaynağıdır. Özellikle omega üç bakımından zengin olan somon ve ton balığı haftada en az üç defa tüketilmelidir.Romatizma Ağrıları İçin Ne Yapmalı Omega üç yağ asitleri iltihaplı hastalıklarda ağrıları azaltır ve iltihabın yayılmasını engeller. Keten tohumu da yine omega üç ve omega altı yağ asidi ile besin liflerine benzeyen lignan adı verilen bir madde içerir. Bunlar da düzenli kullanım ile eklem ağrılarını azaltır ve eklemler de meydana gelen sertleşmenin önüne geçer. Hodan otu ve frenk üzümü de tüketilmesi gereken yiyecekler arasındadır. İçerisindeki gamma linolenik asit doğal bir iltihap kurutucudur. Dolayısıyla eklem ağrılarını ve şişliklerini azaltır. Romatizma hastalarının tüketmesi gereken en önemli besinlerden biride yumurtadır. Sağlıklı doku, kemik ve eklemler için vücudun sülfüre ihtiyacı vardır. Yumurtada sülfür bol miktar da bulunur. Ayrıca b vitamini bakımında zengin olan yumurta kas ve eklem dokusunun gelişmesini sağlar. Ayrıca romatizma ağrılarını azaltmak için günde en az yarım saat yürüyüş yapılmalıdır bu şekilde kaslar çalışarak güçlenir. Sıcak duşlar alınabilir bu da ağrıların hafiflemesine yardımcı olacaktır.
   ]]>
   Yumuşak Doku Romatizması Fibromiyalji https://www.romatizma.gen.tr/yumusak-doku-romatizmasi-fibromiyalji.html Mon, 19 Nov 2018 05:37:54 +0000 Yumuşak doku romatizması fibromiyalji, ağrı anlamına gelen miyalji, kas fibrillerinin ağrılı rahatsızlığıdır. Kaslar fibril demetlerinden meydana gelir. Bunun dışında kalojen lifler, bağ dokusu, elastiki lifler i Yumuşak doku romatizması fibromiyalji, ağrı anlamına gelen miyalji, kas fibrillerinin ağrılı rahatsızlığıdır. Kaslar fibril demetlerinden meydana gelir. Bunun dışında kalojen lifler, bağ dokusu, elastiki lifler ile arada yumuşak doku bulunmaktadır. Kas denildiğinde bir bütün düşünülmelidir. Yumuşak doku romatizması fibromiyalji bazı durumda omuzda, bazı durumlarda boyunda, bazen de sırtta ağrıya neden olur. Bazen de ağrı bu bölgelerde gezini durur. Vücutta eklem yerlerinde etkili olur. Fakat ağırlıklı olarak sırtı etkisi altına alır. Vücutta eklem yerlerinde ve bileklerde ağrı oluyorsa, ileride ortaya çıkacak immünolojik bağışıklık sistemiyle alakalı iltihaplı romatizmanın habercisi bile olabilir. Bu ağrılar 3-4 yıl belki de 5 yıl etkili olabilir. Bu ağrı dönemlerinde yapılan tetkiklerde, MR çekimlerinde herhangi bir sonuç alınamaz. Yapılan romatizma testleri de normal çıkar. Fakat sürecin sonunda ağrıların etkisiyle yapılacak tetkikte sonuç alınır. Artık kan değeri yükselmiş, romatizmal bulgular ortaya çıkmıştır.

   Yumuşak doku romatizması fibromiyalji kimlerde görülür

   Bu rahatsızlık en fazla 25-40 yaş arsındaki kadınları etkilemektedir. Ağrı yakınmasıyla doktora giden hastalarda bulgu görülmezse, bu kişiler genellikle hastalık hastası olarak tanımlanabilir. Ancak bir süre sonra kronik ağrıların fibromiyalji sendromu nedeniyle oluştuğu tespit edilir. Bu rahatsızlığı olan kişiler % 5-20 oranında romatizmal hastalığa adaydır.

   Yumuşak Doku Romatizması Fibromiyalji

   Yumuşak doku romatizması fibromiyalji belirtileri nelerdir

   Rahatsızlığın belirtileri oldukça çeşitlidir. Bunlar arasında;

   • Boyun ve sırt ağrıları
   • Ev işinde ya da masa başında çalışırken hissedilen ağrılar
   • Uyku düzensizliği
   • Vücut yorgunluğu, halsizlik
   • Vücutta tutukluk
   • Kadınlarda ağrılı adet görme
   • Eller ve ayaklarda karıncalanma, şişme
   • Kabızlık

   Hastalar bu tür belirtilerde doktora gitmelerine rağmen, genellikle herhangi bir neden tespit edilemez. Bu rahatsızlığa bütüncül yaklaşılması gerekir. Vücuttaki herhangi bir yerde aksaklık olursa, bundan tüm vücut etkilenir. Yani, stres kabızlığa neden olur, kabızlığa stresin neden olduğu belirlenmezse tedavide sonuç alınamaz. Bu yüzden hastanın yaşam tarzı sorgulanmalı ve yumuşak doku romatizması fibromiyalji nedeni olacak etkenler belirlenebilir.

   Yumuşak doku romatizması fibromiyalji teşhisi koymak için neler dikkate alınmalıdır

   Bu teşhisin zamanında yapılabilmesi için hastanın bazı sorulara yanıt vermesi gerekir. Bu soruların arasında; 

   • İş yaşamından uzaklaşıldığında ağrılarda azalma oluyorsa
   • Tatile çıkıldığı zaman ağrılarda azalma oluyorsa
   • Boyunda düzleşme varsa
   • Kabızlık sonrası rahatlama oluyorsa
   • Yüzme sırasında ağrılar azalıyorsa
   • Sırtında ter soğuduğunda ağrılar artıyorsa
   • Yazın güneşten etkileniliyorsa
   • Yaz döneminde bile ayaklarda, ellerde üşüme oluyorsa
   • Soğuk ortamdan sıcak ortama geçildiğinde geçici rahatlama oluyorsa
   • Ayakkabının topuğundan rahatsızlık duyuluyorsa
   • Belde eğrilik varsa yumuşak doku romatizması fibromiyalji tanısı daha rahat konulabilir

   Yumuşak doku romatizması fibromiyalji tedavisi nasıl yapılır

   Hastalığın tedavisinde erken teşhisin önemi büyüktür. Bu yüzden nedensiz ağrılar mutlaka dikkate alınmalıdır. Özellikle son zamanlarda akupunktur yöntemiyle uygulanan tedavi hastalarda etkin şekilde sonuç vermektedir. Tedavide önemli olan vücutta bağışıklık sisteminin güçlendirilmesidir. Bu sebep yaratılmadıkça, uygulanan tedavilerde yüzeysel iyileşme sağlayacaktır.

   ]]>
   Romatizma Nasıl Geçer https://www.romatizma.gen.tr/romatizma-nasil-gecer.html Tue, 20 Nov 2018 03:29:42 +0000 Romatizma nasıl geçer, Kaslar, kemikler ve eklemler ve bu yapıları birbiri ile birleştiren bağlarda zamanla ağrı ve hareket bozukluğu hatta şişmelerin meydana gelmesi ve zamanla şekil bozukluklarının oluşmasına neden olan hasta Romatizma nasıl geçer, Kaslar, kemikler ve eklemler ve bu yapıları birbiri ile birleştiren bağlarda zamanla ağrı ve hareket bozukluğu hatta şişmelerin meydana gelmesi ve zamanla şekil bozukluklarının oluşmasına neden olan hastalığa romatizma denir. Romatizma hastalıkları genel olarak iki gruba ayrılır. İltihaplı olarak beliren ve iltihapsız olarak beliren diye. İltihap sebepli olmayanlar, en sık karşılaşılan romatizma hastalıklarıdır. Halk arasında bu hastalık kireçlenme olarak da bilinmektedir. Yumuşak dokularda ağrı ile kendini belli eder ve boyun, sırt, bacak bölgelerinde görülür. İltihap sebepli olan romatizmalar ise genellikle bağışıklık sistemindeki bozukluklar sonucu oluşur. Genetik olarak kendini belli eder. Ayrıca vücudu kapmış olduğu herhangi bir enfeksiyon sonrası kendisini belli edebilir. 

   Romatizma nasıl geçer

   Romatizma hastalıkları vücut da iyice yerleşmiş ve artık hastalık çok ileri boyutlar kazanmış ise ameliyattan başka çare yok demektir. Eğer ki hastalık vücut da daha yeni cereyan ediyor ve ilk aşamalarında ise hastalığın ilerlememesi için belli başlı bazı önlemler alınabilir. İltihabi olmayan romatizmal hastalıklarda daha çok steroid türü ilaçlar kullanılarak tedavi edilmeye çalışılır. Bu tür romatizmal hastalıklarda fizik tedavinin yeri çok önemlidir. Ayrıca nörolog uzmanlarından ve psikiyatri uzmanlarından destek alınması da gerekebilir.

   Romatizma Nasıl Geçer
   İltihaplı romatizmaların büyük bir kısmı iyileşmekle birlikte büyük bir kısmı da iyileşip alevlenmeler ile kendini belli edebilmektedir. Hasta ve hekimin uyumu çok önem teşkil etmektedir. Tedavideki asıl amaç ağrıların ve yakınmaların giderilmesi ve olası organ kayıplarını önlemek, hastanın sosyal yaşamına devam edebilmesi ve işine kaldığı yerden devam edebilmesidir. Erken teşhisler ile hastanın uzuvlarını kaybetmemesi adına çok önemlidir. Aksi takdirde hastanın hastalıklı uzvu bacak veya kollar ise kollarını veya bacaklarının kesilme riski çok yüksektir. Aynı şekilde hastalık devam eder ve tedavi geciktirilir ise ölüm ile sonuçlanma görülebilir. Eğer romatizma vücuda yayılmış ve damarlar bile kendisini çok belli edecek düzeyde ise, ameliyat kaçınılmaz olmuştur. Bacaklarınızdaki pis kan dolu olan damarların ve eklem bölgelerinizde oluşan ödemlerin alınması şart olmuştur. Yapılacak ameliyat ile pis kanlı damarlar kesilir ve damarın zarar görmemiş bölümüne kadar kesilir ve o damar vücut tarafından tam anlamıyla kullanılmaz olur. Ameliyat ise günümüz şartları ile artık çok kolay bir hal almıştır. Fakat ameliyat kısa sürüp ameliyat sonrası tedavi süreci biraz uzun olmaktadır. Bu süre 4-6 hafta arasında devam etmektedir. Ameliyat edilmesine gerek olmayan hastalarda ise kan akışını hızlandıran ilaçlar ve pıhtılaşmayı engelleyen ilaçlar kullanılır. Romatizma buna rağmen devam ediyorsa ameliyat tercih edilir. 

   Eğer hastalığın daha başlarında iseniz, termal ve sıcak su kaynakları size çok iyi gelecektir. Özellikle eklemlerinden yakınan hastalar için gayet dinlendirici ve ağrıları için birebir çözüm olmaktadır. Aynı zamanda fizik tedavi şeklinde, eklemlerinizi harekete geçirecek egzersizler de hastalığınızın ilerlememesi adına çok iyi gelecektir. Ayrıca bunlar ile birlikte dengeli beslenmeye çok özen göstermelisiniz. Vitamin ve mineral alımı da çok önem kazanacaktır. Bunlar ile birlikte düzenli spor yapmanızda, yani vücuttaki kan dolaşımını hızlı tutmanızda hastalığınızın ilerlememesi için çok önemlidir. Ayrıca Anadolu'da daha çok bilinen bir yöntem olan sülük tedavisi de iyi geldiği bilinmektedir. Belli başlı yerlerde bu tedaviyi yapan yerler bulunmaktadır. Ayrıca akupunktur tedavisi de daha başlangıç evrelerinde olan romatizmal hastalıklar için gayet etkili bir tedavi yöntemidir. Ayrıca fazla kilolu olmakta hastalığın başlıca etmenlerinden birisidir, mümkün olduğunca daha dikkatli beslenmeye ve kilo vermeye çalışın. 
   ]]>
   Kas Romatizması Bitkisel Tedavi https://www.romatizma.gen.tr/kas-romatizmasi-bitkisel-tedavi.html Wed, 21 Nov 2018 03:09:40 +0000 Kas Romatizması Bitkisel Tedavi, Kas romatizması; yumuşak doku romatizmaları arasında yer alan eklem dışı romatizmalardır. Tıp dilinde adı Fibromiyaljidir. Yaptıkları işler ve maruz kaldıkları ağırlıklar, mekanik şiddetler Kas Romatizması Bitkisel Tedavi, Kas romatizması; yumuşak doku romatizmaları arasında yer alan eklem dışı romatizmalardır. Tıp dilinde adı Fibromiyaljidir. Yaptıkları işler ve maruz kaldıkları ağırlıklar, mekanik şiddetler nedeniyle kaslarda meydana gelen ağrılı bir rahatsızlıktır. Belirtileri kişiden kişiye farklılık göstermekle birlikte genel belirtiler boyun, göğsün üst kısmı, dirsek, sırt ve bel gibi bölgelerde görülür. Bu bölgelerde uzun süreli ağrı, hassasiyet ve kaslarda sertleşme meydana gelebilir. İki çeşittir, Fibromiyalji ve miyofasyal ağrı.

   Romatizmalar genellikle bağışıklık sistemiyle ilgilidir ancak kesin nedenleri bilinmemektedir bu nedenle doktor tedavisi yanında birçok bitkisel ürün de tedavi amaçlı kullanılmaktadır.

   Kas romatizmasında kullanılan başlıca bitkisel ürünler;

   Enginar; vücuttaki zehri atma özelliği ile başta romatizmal hastalıklar olmak üzere birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. İçeriğinde bulunan folik asit ve potasyum ile kemiklerin güçlenmesini sağlamaktadır.

   Kekik; birçok romatizmal kremin içeriğinde bulunan kekik bir çeşit doğal yağdır ve vücutta bulunan diğer yağların parçalanmasını sağlar. Kekik yağı kas romatizması olan bölgelere sürüldüğünde ağrıları büyük oranda azaltmaktadır.

   Kas Romatizması Bitkisel Tedavi
   Zencefil; uyarıcı etkiye sahip bu bitki kan damarlarının genişlemesini sağlayarak kan dolaşımını hızlandırmakta ve romatizmal ağrıların azalmasına yardımcı olmaktadır.

   Domates; C vitamini deposu olan bu sebze romatizmal hastalıkların tedavisinde ve ağrıların giderilmesinde oldukça yapıcı bir etkiye sahiptir.

   Menekşe yağı; kas romatizmasına bağlı olarak ortaya çıkan ağrılarda ağrılı bölgeye masaj yaparak sürülmesi ağrıyı dindirmek için oldukça faydalıdır.

   Zeytin Yağı; kolaylıkla temin edilebilen bu yağ ile kas ağrılarının olduğu bölgeyi masaj yaparak ovmak ağrıları azaltmaktadır.

   Hindistan Cevizi Yağı; eklem ve kas ağrılarını giderici etkiye sahiptir.

   Lahana; lahana yaprakları kaynatılarak püre halime getirilir ve kas ve eklem ağrılarının olduğu bölgeye sürülür. 

   Lavanta yağı; eklemler ve kaslar için oldukça faydalı bir yağdır. Ağrı olan bölgeye hafif masajlarla ovarak sürmek ağrılarının giderilmesinde oldukça etkili bir yöntemdir.

   Bunların yanı sıra Çobançantası, ısırgan otu, ardıç, çuha çiçeği, kibrit otu, at kuyruğu ve kuşburnu gibi bitkilerde doğal tedavide oldukça etkilidir. Ayrıca günlük tüketilen taze sebze ve meyveler, üzüm ve üzüm pekmezi, zencefil, kuşburnu çayı gibi besinlerde kas romatizmalarında tüketilmesi tavsiye edilen doğal besinlerdir.
   ]]>
   Romatizma Testi https://www.romatizma.gen.tr/romatizma-testi.html Wed, 21 Nov 2018 17:18:04 +0000 Romatizma testi, romatizma hastalıklarının tanısında kullanılmaktadır. Bunun için genellikle biyokimyasal testlerle iltihap göstergelerinden faydalanılır. Bazı durumlarda özel testlerin yapılması gerekebilir. Romatizma testi, romatizma hastalıklarının tanısında kullanılmaktadır. Bunun için genellikle biyokimyasal testlerle iltihap göstergelerinden faydalanılır. Bazı durumlarda özel testlerin yapılması gerekebilir.

   Romatizma tanısında en fazla yapılan testler

   Kan sayımı: Bu testle lökopeni, anemi, trombositopeni bozuklukları araştırılır. SLE gibi çoğu romatizmal hastalık seyrinde ya da kullanılan ilaçların yan etkisi olarak belirlenebilirler.

   Eritrosit sedimantasyon hızı (ESH, Sedimantasyon): Bu test kanda olan kırmızı kan kürelerin yani eritrositlerin tüp içinde dik şekilde yerçekimine maruz kalmasıyla, bir saat sonundaki çökme hızı belirlenir. Vücuttaki herhangi bir etkenle ortaya çıkan iltihabik durumların  belirlenmesini sağlar. Sedimantasyon hızı sadece romatizma halinde değil, zatürre, apse, idrar yolu enfeksiyonu gibi tüm inflamasyon durumlarında artar.

   CRP (C-Reaktif Protein): Bu akut inflamasyon olduğu zaman karaciğerden salgılan bir proteindir. ESH gibi her türde inflamasyon durumunda artış gösterir. Bu test iltihabın seviyesine göre ani düşmesi ya da çıkması nedeniyle tercih edilir.

   ASO Anti streptolizin O: Bu A grubu beta Hemolitik streptokoklar ile geçirilen üst solunum yolu enfeksiyonlarında serumda seviyesi artan antikordur. Bu tek başına sadece beta mikrobuyla enfeksiyon geçirildiğini belirtir. Boğaz enfeksiyonunu bu mikropla geçiren hastaların % 1-3 oranında en erken 1 hafta sonra, en geçte 5 hafta sonra görülen kalp, cilt, cilt altı, eklem, MSS de hastalık meydana gelmesine neden olan post streptokoksik reaksiyon akut romatizmal ateş gelişebilir. ASO yüksekliği tek başına akut romatizmal ateşi göstermez. Diğer klinik bulguların ve laboratuvar belirtileri değerlendirilerek, ASO yüksekliği hastalığın tanısında kullanılır.

   Romatizma Testi

   Romatoid Faktör (RF): Bu romatoid artrit başta olmak üzere çok sayıda iltihaplı romatizma sırasında yükselen oto antikordur. Fakat bu sağlıklı olan sigara kullanan kişilerde, kronik enfeksiyonlarda, malignanssilerin olması halinde de yükselebilir.

   Anti CCP (Cylic Citrulinated Polypeptides): Bu oto antikor başta romatoid artrit seyrinde yükselmektedir. Tanı sırasında RF Romatoid Faktörden daha önemlidir.

   Anti Nükleer Antikor (ANA, FANA): Bu oto antikorlar insan hücresinin çekirdeğinde olan bazı yapılara karşı oluşur. Bunun bakıldığı yönteme göre, FANA olarak ta tanımlanır. Uygun klinik yakınması olan hastalarda SLE tanısında yararlı olur. Bunun dışında romatoid artrit, sjögren sendromu, skleroderma gibi bazı sistemik romatizma seyrinde kullanılabilir. Herhangi bir hastalığı olmayan sağlıklı kişilerde düşük seviyede pozitif tespit edilebilir. FANA pozitif çıkan kişilerde ENA profil denilen başka bir testin yapılması gerekir.

   ANCA (Antinötrofil sitoplazma antikoru): Testler özellikle vaskülit adı verilen damar iltihaplanmasıyla olan hastalıkların tanısında kullanılır. C ve P olarak iki türü bulunmaktadır.

   HLA B27: Bu bir gendir. Sağlıklı olan kişilerde % 6-8 oranında pozitif tespit edilirken, hastalığı olanlarda % 80-90 oranında pozitif tespit edilir. Özellikle sabahları bel ağrısı olan kişilerde, testlerde sakroitilis belirlenen kişilerde, artrit, üveit gibi olgularda buna bakılması faydalı olabilir.

   ]]>
   Kol Romatizması Belirtileri https://www.romatizma.gen.tr/kol-romatizmasi-belirtileri.html Thu, 22 Nov 2018 13:05:29 +0000 Kolda Romatizma Belirtileri, Vücudun her yerinde meydana gelebilen romatizma, birçok insanın büyük sorunlarındandır. Romatizmanın 200'den fazla çeşidi bulunmaktadır ve romatizma tek başına bir hastalık değildir. Romatizma kem Kolda Romatizma Belirtileri, Vücudun her yerinde meydana gelebilen romatizma, birçok insanın büyük sorunlarındandır. Romatizmanın 200'den fazla çeşidi bulunmaktadır ve romatizma tek başına bir hastalık değildir. Romatizma kemiklerin arasındaki dokuların darbelerle zedelenmesi ile oluşmaktadır.Sadece bu nedenle oluşmayan romatizmanın birçok nedeni vardır.Kolda romatizma genellikle kol dirseğinde görülmektedir. Kol dirseğinin zedelenmesi ile kemik dokuları ve zayıf sinirler kaza aldığında iyileşmiş gibi dursa da zamanla romatizmayı oluşturmaktadır.

   Kolda romatizma nedenleri şu şekilde sıralayabiliriz :

   • Spor  yaparken bilinçsiz bir harekette bulunarak kolun hasar görmesi,
   • Fazla ağır eşyalar kaldırarak kola zarar verilmesi bu hastalığı tetikler,
   • Kolda bulunan kaslar sürekli olarak yorulduğunda kolda romatizma hastalığı oluşturmaktadır,
   • kolun sürekli olarak soğuk hava etkisinde kalması  bu sorunu ortaya çıkarmaktadır.
   • Bazı insanlarda kronik ve genetik romatizma hastalığının kişiden kişiye geçmesiyle olabilmektedir.
   Kol romatizması acilen müdahale edilmesi önemli bir hastalıktır. Bu hastalığın tedavisi kesin olarak bulunmaması hastalar için oldukça kötü bir durumdur. Romatizmanın en çok görülen yeri koldur. bu hastalık erken teşhis ile uygulanan yan tedaviler sayesinde en aza kadar indirilmektedir. Romatizma en çok eklem yerlerinde görülmesi nedeniyle kolda da görülmesi o kadar mümkündür. Kolda görülen romatizmanın ağrısı da kinin şişlik miktarının oldukça yüksek olması insanların günlük hayattaki işlerinden alıkoyarak beraberinde birçok soruna neden olur. Kolda romatizma en çok yaşı ilerlemiş insanlarda görülür. ama bazen küçük çocuklarda bile görülebilir. Bununda bazı nedenleri olabilir. mesela aile kiden kişiye geçerek yayılması ya da kişideki bağışıklık sisteminin çok fazla düşük olması nedeniyle görülmektedir. Bazen kolda gerçekleşen kireçlenmede ileri ki dönemlerde kola romatizmaya neden olur.

   Kol Romatizması Belirtileri
   Asıl olarak kolda romatizma belirtileri şöyle sıralayabiliriz:
   • Kolda romatizma belirtisine en iyi örnek olarak kolun herhangi bir yerinde ve özellikle dirsek kısmında oluşan ağrı ve şişliktir.
   • Romatizması bulunan kişiler çoğunlukla eklem ve kas ağrısı çekerler
   • Kolda ağrı aniden geliyorsa birkaç saat sürüyorsa buda koldaki romatizma belirtisidir
   • Oluşan ağrılar eğer eklemleri sertleştiriyor ise buda romatizma ağrılarının olduğuna işaret eder 
   • Bazen kol romatizmasında bu bölgelerde kilitlenmeler oluşabilmektedir. 
   Kol  romatizması belirtileri olan  kişinin acilen  ortopedi doktoruna görünmesi oldukça faydalı olacaktır. Bu süreç içinde bu bölgenin dinlendirilmesi ve düzenli egzersizler yapılarak ağrılar azaltılabilir. Bunlar bu hastalıklar için en iyi tedavi yöntemleridir. Ekstra olarak ağrı kesici kremler ve tıbbi ilaçlarda buna faydalı olacaktır. Kolda romatizma bulunan kişilerin alkollü ise alkolden,sigaradan ve aşırı kilodan uzak durması gerekir. Bunlar hastalığı hızlı bir şekilde arttırmaktadır. Beslenmeye dikkat etmek ve bolca balık tüketmek hastalığın olmasını yavaşlatarak sizleri rahatlatabilir. Örnek olarak gut hastalığı da verebiliriz. Kolda oluşan romatizma belirtileri gezici romatizma belirtisiyle aynı olabilmektedir. Bunun için romatizma kesinlikle birbiriyle karıştırılmamalıdır. Böyle durumlarda romatizmal kol bölgesinin nemden ve soğuktan korumak çok önemlidir.
   ]]>
   İltihaplı Romatizmaya Ne İyi Gelir https://www.romatizma.gen.tr/iltihapli-romatizmaya-ne-iyi-gelir.html Fri, 23 Nov 2018 09:00:24 +0000 İltihaplı Romatizmaya Ne İyi Gelir, vücut hatlarının bazı katmanlarında oluşarak kendini gösteren şişlik, sızı ve ağrı sonucunda meydana gelen bir hastalıktır. Bu hastalığa bağlı olarak özellikle vücut da İltihaplı Romatizmaya Ne İyi Gelir, vücut hatlarının bazı katmanlarında oluşarak kendini gösteren şişlik, sızı ve ağrı sonucunda meydana gelen bir hastalıktır. Bu hastalığa bağlı olarak özellikle vücut da şekil bozuklarına rastlanabilmektedir. Bu nedenle iltihaplı romatizma hastalığını yalnızca eklemlerle birlikte sınırlandırmak da doğru olmayacaktır.

   Eklemlerde meydana gelen sorunlar sonrasında vücudun herhangi bir bölgesinde rastlanan tutulmalara ve şişliklere de romatizma adı verilmektedir. Bu romatizma rahatsızlıklarından dolayı özellikle hastalarda akciğer, böbrek, karaciğer, bağırsaklar damarlar ve deri etkilenmektedir. Bunun yanı sıra iltihaplı romatizmada ise daha ağır olarak kendini belli eden ve hemen hemen vücudun tamamının etkilenmesine neden olan oldukça sancılı ve ağrılı bir hastalıktır. Bu hastalığın en önemli gerçek nedeni ise özellikle bağışıklık sisteminde kendini gösteren bozukluklardır. Tüm organlarda meydana gelebilen iltihaplı romatizma hastalığında özellikle genetik durumların ilk sırada yer aldığı bu rahatsızlığın kronik olmakla birlikte ve tıbbi olarak kesin bir tedavisi bulunmamaktadır. iltihaplı romatizma ve romatizma rahatsızlığı genel anlamda herkesin düşündüğü gibi yalnızca yaşlılara özel bir rahatsızlık değildir ve kesinlikle ileri yaşlarla bir ilgisi yoktur. Bu nedenle bu hastalık yediden yetmişe hemen hemen herkeste rastlanabilen ağır ve sancılı bir rahatsızlıktır ve sakatlayıcı neticelere bile neden olabilmektedir.

   İltihaplı Romatizmaya Ne İyi Gelir

   İltihaplı Romatizmaya Ne İyi Gelir

   İltihaplı romatizma genel olarak oldukça sancılı ve ağrılı bir hastalık olması nedeni ile diğer organları ve insan sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir. Yaşanan ağrı ve sancılar arttıkça  bu durum ise vücut genelinde kalıcı ve önemli rahatsızlıklar bırakabiliyor. Bu nedenle kişiler bir an önce tedbir ve tedavi görerek önlemler almak zorunda kalıyor. Halk arasında iltihaplı romatizma tıp dilinde ise romatoid ardrit olarak tanınan bu hastalığın kesin olarak tedavisi bulunmadığı için kişiler alternatif tedavi yöntemi olarak doğal ve organik olarak yetiştirilen şifalı bitkilerden destek alıyorlar. İltihaplı romatizmaya hemen hemen iyi gelen gıda balıktır. Bilindiği gibi balık doğal yollardan elde edilen ağrı kesici ve iltihap kurutucu özelliğine sahiptir. Balığın yanı sıra ısırgan otu, lahana yaprağı, ardıç kozalağı, rezene, mayıs papatyası, menekşe, hardal ve kiraz sapı gibi doğal bitkiler iltihaplı romatizma hastalığı için oldukça olumlu etkilere sahip bitkilerdir.

   Balık: İltihaplı romatizma hastalığına özellikle ton ve somon gibi soğuk su balığı olarak tanılan balıklar oldukça fazla omega yağasidi barındırırlar. Ayrıca omega 3 yağasitlerinin iltihap nedeni ile kaynaklanan rahatsızlıklara iyi geldiği gözlenmektedir. Bu nedenle düzenli olarak haftada 3 defa balık yiyerek iltihaplı romatizma ağrılarınızı en aza indirebilir  ve eklemleri saran iltihabın vücuda yayılmasını azaltabilirsiniz.

   Yumurta: Olması gereken sağlıklı kemik, eklemler ve dokular için sülfür şarttır. Bilindiği gibide sülfür yumurtada bolca bulunmaktadır. Yumurta sülfürün yanı sıra B vitamini açısından da oldukça zengindir. Bu nedenle tüketilen yumurta eklem ve kas dokusunun gelişmesine yardımcı olur.

   Nar Özü: Son yıllarda nar özütünün iltihaplı romatizma üzerine uygulanan hayvanlar üzerindeki deneyler, nar özütünün kıkırdak ve kemiklerde meydana gelen iltihaplanmayı en aza indirdiği yönünde neticelere rastlanmaktadır. Bu nedenle her gün düzenli olarak nar özütü veya nar suyu içmek iltihaplı romatizma şişliklerini ve ağrılarının azaltılmasına yardımcı olmaktadır. 

   Soğuk Ve Sıcak Kompres: Yapılan araştırmaların sonucuna göre uzmanlar artarak çoğalan eklem şişlikleri ve ağrıları için soğuk ve sıcak kompresin iyi geldiğini ve oldukça fayda sağladığını belirtiyorlar. Bu duru]]> Romatizma Çayı https://www.romatizma.gen.tr/romatizma-cayi.html Fri, 23 Nov 2018 15:42:39 +0000 Romatizma çayı, günlük hayatta kas ve eklem ağrıları zaman vakit herkeste kendini gösteren sağlık sorununa karşı uygulanan bitkisel bir tedavidir. Rüzgarlı havalarda dışarıda kalmak, bedeni zorlayıcı bir harekette bulun Romatizma çayı, günlük hayatta kas ve eklem ağrıları zaman vakit herkeste kendini gösteren sağlık sorununa karşı uygulanan bitkisel bir tedavidir. Rüzgarlı havalarda dışarıda kalmak, bedeni zorlayıcı bir harekette bulunmak, yamuk şekilde uyumak benzer biçimde nedenlerle kaslar ve eklemler ağrıyabilir. Kas ve eklemlerin tertipli olarak ağrı yapması, kişiyi rahatsız etmesi genel olarak romatizma adı ile adlandırılır.


  Romatizma için atkuyruğu çayı

  Eklem, kas ve sinir sistemini etkileyen hastalıklara romatizma denir. Romatizma ağrıları, vücudun her tarafında görülebilir. Halk arasında, romatizma ağrılarına yel denir. Şişmanlık, hormon dengesizliği, karaciğer yetersizliği, beslenme dengesizliği, mide ve bağırsak bozuklukları, çürük dişler, sinüzit, bademcik iltihapları ve yaşlılık romatizmayı hazırlayan nedenlerin başında gelir.
  Romatizma tedavisinde Atkuyruğu çayı yardımcı tedavi için kullanılır. Çayır atkuyruğu otu, ormanlık alanlarda, tarlalarda, çayırlarda ve bataklıklarda ve derenin yanındaki nemli topraklarda,nehirlerde,göllerde ve deprem bölgelerinde (karışıklığın hüküm sürdüğü bölgelerde) bulunur. Çayır atkuyruğu otu genellikle nemli yerlerde bulunur. Fakat bununla beraber kuru, yol kenarı, demir yolundaki toprak set ve çukurlar şeklinde verimsiz yerlerde de bulunabilir. Atkuyruğu çayı, bedenin mineral dengesini bozmadan, fazla sıvıların, asitlerin ve öteki zararlı maddelerin dışkılanabilmesini sağlayabilecek bitkilerin en değerlisidir. Günde 2-3 bardak nebat çayı, aç karnına, tatlandırılmadan içilmelidir. 5-6 günlük bir kürden sonrasında 2-3 gün ara verilip, gene 5-6 günlük bir küre başlamak doğru olur. Uygulanan 2-3 kürden sonra, 1-2 hafta ara verilmelidir.

  Romatizma Çayı
  İltihaplı eklem romatizmasına karşı çay

  Vücudumuzun hareketini elde eden kas ve iskelet sistemimizde, ağrıya, hareket sınırlamasına ve şişliklere neden olan, çeşitli bölgelerde birçok rahatsızlıklara neden olan hastalık romatizma olarak adlandırılıyor. Bunlardan biride İltihaplı eklem romatizması bugüne dek sayısız bitkilerden ve aromatik yağlardan faydalanan Aktarlar derneği başkanı tarafınca verilen İltihaplı eklem romatizması için nebat çayı, ağrınızı hafifletmeye ve yaşam kalitenizi yükseltmeye yöneliktir.

  Malzemeler
  • Zencefil (kök) 3 yiyecek kaşığı
  • Ceviz kabuğu 1 yiyecek kaşığı
  • Çuha çiçeği 2 yemek kaşığı
  • Çin geveni 2 yemek kaşığı
  Bitkilerin hepsini mümkün olduğunca ufalayıp günde 2 kez sabah ve akşam olmak üzere 1 fincan kaynayan suya tepeleme 1 tatlı kaşığı ilave edip 10 –12 dakika demlendikten sonra tüketin. Nebat çayını tatlandırmak isterseniz rafine şeker yerine bal, pekmez ya da doğal kurutulmuş meyve kullanın. Ek olarak İltihaplı eklem romatizması hastalarının kesinlikle her gün tertipli olarak sıvı propolis (arıların bitkilerden ürettiği madde) tüketmeleri olumlu sonuç veriyor. İltihaplı eklem romatizma durumlarında eklemlerde meydana gelen şişlik oluşan bölgelerdeki ağrıları dindirmek adına ısıtılmış elma sirkesi kompresi uygulanabilir.
  ]]>
  Zehirli Romatizma https://www.romatizma.gen.tr/zehirli-romatizma.html Fri, 23 Nov 2018 22:02:31 +0000 Zehirli Romatizma, zehirli romatizma vücudumuzun hareket etmesini sağlayan kaslar, kemikler, eklemler, bu yapıyı birleştiren bağlar ve dokularda meydana gelen şişlik, ağrı ve iltihaplanma gibi oluşumlara sebep olan hastalıkların Zehirli Romatizma, zehirli romatizma vücudumuzun hareket etmesini sağlayan kaslar, kemikler, eklemler, bu yapıyı birleştiren bağlar ve dokularda meydana gelen şişlik, ağrı ve iltihaplanma gibi oluşumlara sebep olan hastalıkların genel adıdır. Zehirli romatizma daha çok kadınlarda ortaya çıkan bir hastalıktır. Yaşları ilerleyen kadınlarda daha sık görülür. Zehirli romatizmanın kesin nedeni bilinmemektedir fakat bulaşıcı olmadığı biliniyor. Genetik özelliklerin etkisi vardır. Eklemlerin yükünü arttıran şişmanlık ya da damar yapısını bozan sigara kullanımı da romatizma oluşumunu etkiler. Bu nedenle sigara içilen ortamlarda uzak durmak gerekir. Ayrıca çok kilolu bir yapıya sahipseniz bir diyetisyen eşliğinde kilo vermeniz gerekir. Zehirli romatizma da hastalığın ortaya çıkmasında iltihap etkilidir. İltihap normal koşullarda vücut tarafından dış etkenlere karşı oluşturulan bir savunma mekanizmasıdır. İltihap gelişiminin amacı dokulara zarar verecek mikrop ve benzeri yabancı maddeleri yok etmek ve zarar görmüş dokuları tahrip etmektir. İltihap olan bölgede şiddetli ağrılar, sıcaklık artışı, kızarma, şişme ve hareket etmede güçlükler meydana gelir. Zehirli romatizma da eklem çevresindeki yumuşak dokularda, bağlarda, kıkırdakta ve damarlarda iltihap ortaya çıkar. Bu iltihaplanmalar tedavi edilmezse şekil bozukluklarına ve eklemlerin hiç hareket edememesine sebep olur. 

  Zehirli Romatizma
  Zehirli romatizma, zehirli romatizma da diğer hastalıklar da olduğu gibi erken teşhis ve tedavi çok önemlidir. Bu hastalık kronikleşmeye yatkın bir hastalıktır ve tedavisi uzun süreç gerektirir. Yapılan tedaviler hastalığı tamamen yok etmez fakat ağrıları azaltır, hareketlerinizdeki kısıtlamaları ortadan kaldırır, daha iyi bir yaşam sürmenize yardımcı olur. Tedavi esnasında ağrı kesiciler, romatizma gidericiler, kortizon, adele gevşeticiler, vitamin destekleri kullanılabilir. Ayrıca beslenme koşullarına dikkat edilmelidir. Kilo alımından kaçınılmalıdır. Çünkü kilo alınca eklemlerdeki yük miktarı artar ve bununla birlikte ağrılarda artmalar meydana gelir. Aşırı sıcak ve aşırı soğuktan uzak durulmalı mümkünse yatak istirahati yapılmalıdır. Egzersiz yapmakta hareket kabiliyetini kaybetmemek adına faydalıdır.
  ]]>
  Akut Eklem Romatizması https://www.romatizma.gen.tr/akut-eklem-romatizmasi.html Sat, 24 Nov 2018 13:35:23 +0000 Akut eklem romatizması, bu hastalık özel bir mikrobun meydana getirdiği boğaz enfeksiyonundan sonra ortaya çıkmaktadır. Bu mikrop önce boğaza yerleşir ve burada boğaz enfeksiyonu meydana getirir. Boğaz enfeksiyonu esansında ateş Akut eklem romatizması, bu hastalık özel bir mikrobun meydana getirdiği boğaz enfeksiyonundan sonra ortaya çıkmaktadır. Bu mikrop önce boğaza yerleşir ve burada boğaz enfeksiyonu meydana getirir. Boğaz enfeksiyonu esansında ateş, boğaz ağrısı, halsizlik gibi belirtiler ortaya çıkabileceği gibi çok hafifte geçebilir. Boğazdaki hastalık iyileştikten sonra akut eklem romatizması denilen hastalık ortaya çıkar. Eklemlerde meydana gelen şişlik, ağrı gibi belirtiler vardır. Bunların dışında çok tehlikeli olarak kalpte hastalanır. 

  Romatizmanın neden olduğu kalpteki hasarlar ölümcül olabilir. Sadece her boğaz enfeksiyonu geçiren kişide romatizma l durum gelişecek diye bir kaide yoktur. Yani mikrobun alınması hastalık oluşması için yeterli bir neden değildir. Romatizmanın oluşup oluşmayacağını kişinin özellikleri de belirler.  

  Akut eklem romatizmasının en sık görüldüğü yaş aralığı 5 -15 yaş aralığıdır. Bu yüzden bu yaşlar arasında boğaz enfeksiyonu geçiren her çocukta eklem romatizması ortaya çıkması ihtimaline karşı tedavi altına alınmalıdır. Okullar, spor salonları, askeri kışlalar gibi yakın temasın fazla olduğu oldukça kalabalık ortamlarda bulaşma ihtimali daha fazladır. Akut eklem romatizmasının eklemlerdeki iltihaplanması geçer fakat kalpte oluşan hasarları düzelmez. İleri yaşlarda da ölümlere neden olur. 

  Akut Eklem Romatizması
  Vücudun baş dokusunu tutan en önemli belirtilerini kalpte ve eklemlerde gösteren bir hastalıktır.

  Bu hastalığın gelişmiş ülkelerde görülme oranı oldukça azalmıştır. Bu hastalık bir bakterinin neden olduğu boğaz enfeksiyonu ile ilişkilidir. Sadece a gurubu beta hemolitik steptokok denilen mikroplarla oluşan boğaz enfeksiyonlarından sonra gelişir. Beta hemolitik streptokoklar mikroskopta zincir şeklinde görülen, grampozitif yani koyu renkte boyanan mikroplardır. İnsanlarda üst solunum yolu enfeksiyonuna neden  olurlar. Bu boğaz enfeksiyonu da en fazla çocuklarda ve gençlerde görülür. Mikrobun bulaşmasında kalabalık ortamlar büyük rol oynamaktadır. Ayrıca soğuk mevsimlerde de akut eklem romatizması hastalığının görülme oranı daha yüksektir. 

  Hastalık çok çeşitli şekillerde ortaya çıkmaktadır. Özellikle hastalığın başlangıç dönemlerinde bir çok başka hastalığı taklit etmesi tanı koymayı güçleştirir. Çoğu zaman ateş ve eklem iltihabı ile ortaya çıkmaktadır. Hastada bir veya birkaç eklem şişer. Eğer kalbi tutar ise göğüs ağrısı ilk belirti olabilir. Hastalığın gelişimi de başlangıcı gibi çok ayrılıklar gösterir. Eklemlerin tutulduğu vak'alarda eklemler birbiri ardından iltihaplanır.

  Ağrı, şişlik ve ısı artışı vardır. Her eklemde ki tutulum yaklaşık bir hafta kadar sürmektedir. Kalbin tutulduğu durumlarda ise hastalık daha uzun sürer. Altı aya kadar uzayabilir. Hastalığın kötü bir özelliği tekrarlamasıdır. Yani bir kere akut eklem romatizması hastalığına yakalanan  kişi tekrar tekrar hasta olabilir. İlk geçirildiğinde hastalık bir bağışıklık geliştirip kişiyi korumaz. Yinelemeler en sık ilk yıl içinde görülür. İlk ataktan sonra da zaman geçtikçe hem tekrarlama oranı hem de yeni oluşan hastalığın şiddeti azalır.
  ]]>
  Doku Romatizması Belirtileri https://www.romatizma.gen.tr/doku-romatizmasi-belirtileri.html Sun, 25 Nov 2018 04:32:04 +0000 Doku romatizması belirtileri, doku romatizması hastalığının kesin sebebi bilinmemektedir fakat merkezi sinir  sisteminden kaynaklandığı düşünülür. Doku romatizması Yaygın olarak görülen kas, iskelet sistemi ağrısı, yorgun Doku romatizması belirtileri, doku romatizması hastalığının kesin sebebi bilinmemektedir fakat merkezi sinir  sisteminden kaynaklandığı düşünülür. Doku romatizması Yaygın olarak görülen kas, iskelet sistemi ağrısı, yorgunluk, uyku bozukluğu bulguları olan kronik bir hastalıktır. Doku romatizması genellikle kadınlarda görülür. İlerleyen yaşlarda daha da sık görülür. Genetik olarak hastalığa yatkınlık vardır. Doku romatizması hastalarının en önemli şikayetleri sabaha kadar uyusamda uyumamış gibi uyanıyorum, çok yorgunum, yorgunluktan kolumu kaldıramıyorum, hiç bir iş yapamıyorum hastaların ortak şikayetleridir. 

  Doku romatizması belirtileri, doku romatizmasının en önemli belirtilerinden biri şiddetli ağrılardır. Hastalar ağrılarını tarif dahi edemezler. Özellikle bel, boyun, kol, bacaklarda şiddetli ağrılar olur. Ellerde ağrılar ve şişmeler olur, hareket kısıtlanmaları yaşanır. Yorgunlukta önemli belirtilerden biridir. Hasta sıklıkla yorgun olduğunu enerjisinin düştüğünü söyler sabah uykudan uyandığında bile kendini yorgun hisseder. Uyku bozuklukları da hastaların şikayetleri arasındadır. Hastalar uykuya dalmada problem yaşar ve sık sık uyanırlar. Bu nedenle uyku onlar için pek de dinlendirici olmaz. Ayrıca konsantrasyon bozukluğu, bellek bozukluğu, karın ağrısı, ishal, kabızlık, sık sık idrara çıkma isteği, çene de ağrı, baş ağrısı, göz ve ağız kuruluğu, el ve ayaklarda uyuşma, aşırı terleme de görülebilen yan etkilerdir. Ancak bu belirtilerin hepsi aynı kişide görülmeyebilir.Doku Romatizması Belirtileri Doku romatizmasını etkileyen dış faktörler de vardır. Bunlarda yine hastalığı tetikler. Bunlar hava koşulları, rutubet, uzun süre bilgisayar kullanımı, güç gerektiren işlerde çalışma, şöförlük gibi sürekli araba kullanımını gerektiren işler, uzun süre oturma ya da uzun süre ayakta kalma, gebelik, stres, regl dönemleri hastalığı iyice tetikler. Sıcak duş alma dinlenme biraz olsun rahatlatıcı etki gösterebilir. Doku romatizması hastalığı teşhisi konulduktan sonra bir an önce tedaviye başlanmalıdır aksi taktirde zamanla kasları hareket ettirmeme durumu ile karşı karşıya kalabiliriz. Hareketlerimiz kısıtlanır ve bu duruma geldikten sonra tedavi sürecide pek olumlu olmaz.
  ]]>
  Belde İltihaplı Romatizma https://www.romatizma.gen.tr/belde-iltihapli-romatizma.html Sun, 25 Nov 2018 11:41:25 +0000 Belde İltihaplı Romatizma, Ankilozan spondilit olarak bilinen iltihaplı bel romatizması, eklem bölgesi ve omurga yapısını etkileyen ve kronik olarak tanımlanan bir rahatsızlık çeşididir. Bu rahatsızlık bayanlara oranla erke Belde İltihaplı Romatizma, Ankilozan spondilit olarak bilinen iltihaplı bel romatizması, eklem bölgesi ve omurga yapısını etkileyen ve kronik olarak tanımlanan bir rahatsızlık çeşididir. Bu rahatsızlık bayanlara oranla erkeklerde % 90 civarındadır. Bu rahatsızlık iltihaplı romatizma rahatsızlıkları içerisinde, romatoit artrit denen rahatsızlıktan sonra en çok yaşanan romatizma çeşididir.

Romatizmalar genel olarak iki bölüme ayrılır. Bunlar iltihaplı ve iltihapsız romatizma çeşitleridir. İltihaplı romatizma türleri mikropların sebep olduğu, bağışıklık sisteminin görevini yerine getirememesi neticesinde ve ürik asit olarak adlandırılan bazı maddelerin verdiği tahrip neticesinde kendini iltihap şeklinde gösterir.

İltihaplı Bel Romatizmasının Belirtileri
 • Eklem bölgelerinde batıyormuş hissi veren ağrı şikayeti,
 • Vücudun  çeşitli yerlerinde sırt, bel ve kalça kısmında ağrı,
 • Eklem bölgelerinde ve vücudun bazı kısımlarında hareket kabiliyetinde kısıtlanmalar,
 • Sabah yataktan kalkma esnasında hareket kısıtlılığı,
 • Deride ve eklem yerlerinde şişkinlik,
 • Gözlerde iltihaplanma olması,
 • Cilt yüzeyinde yara oluşumu,
 • El ve ayak parmaklarında yapısal bozukluklar
İç Organlarımızı Tutan Romatizmada Şu Belirtiler Görülür
 • Deride döküntü olması, 
 • Vücutta kızarıklıklar,
 • İştahta sıkıntılar olması,
 • Gözlerde kaşınmalar görülmesi,
 • Saçlarda dökülmeler olması,
 • Güneş altında kalındığında vücutta hassasiyet gözlemlenmesi, 
 • Karında ağrı hissi olması,
 • Topuklarda ağrı hissi oluşması, 
Belde İltihaplı Romatizma
Tedavi Yöntemi

Genel olarak tedavisinde kortizon adlı etkin madde ve ağrı kesici ilaçlar kullanılmaktadır. Bu ilaçla tedavi yöntemi bu hastalığın tedavisinin kesin çözümü değildir. Sadece bir dönem ağrılardan kurtulmaya yardımcı olur. Hatta bu kortizon adlı etken madde vücutta ve bazı organları da tahrip edebilmektedir. Bu rahatsızlığın tedavisi ile ilgili bazı kulaktan dolma bilgiler mevcuttur. Mesela iltihaplı romatizmalar kaplıca adı verilen yerler yardımı ile tedavisi  yapılmaz çünkü bu iltihaplı romatizmayı daha fazla arttırmaktadır. İltihaplı romatizma tedavisindeki amaç, bağışıklık sistemini güçlendirerek vücuttaki ve kandaki iltihaplı yapıyı temizlemektir.

Bitkisel Tedavisi
 • Bitkisel tedavi olarak önerilen bazı çaylar vardır. Mesela civan perçemi  ya da sarı kantaron çayları tedavi amaçlı önerilmektedir.
 • Haftada bir gün olmak kaydı ile melek otu da tavsiyeler arasındadır. Bu kür şu şekilde uygulanmaktadır. ince kesilmiş  melek otu 100 gram bir su içerisinde demlenir ve sonrasında da sıcak su dolu küvetin içine aktarılır. Bu rahatsızlığı çeken birey küvete girerek 15 dakikalığına banyo kürü denilen kürü uygulayarak tedaviye destek olmaktadır.
Fizik Tedavi Uygulaması

Hastalığın tedavisinde en önemli etken tabiki erken teşhistir. Erken teşhis edilmeyen durumlarda omurga yapısının  tümden hareketsiz duruma geldiği saptanır. Hastalığın ana tedavisi ilaçlarla yapılmasına rağmen fizik tedavi ile de desteklenmektedir. Kullanılan ilaçlar ömürlük kullanılan ilaçlar olmasına karşın, bazen dozu azaltılabilir ya da arttırılabilir.

İltihaplı Bel Romatizması İle İlgili Genel Bilgiler

İltihaplı bel romatizmasında ağrı hissi istirahat sonrasında daha belirgin bir şekilde kendini gösteriyor. Sabah yataktan kalktıktan sonra hissedilen ağrının yürüdükçe açılması hareket etmenin rahatsızlık için ne kadar önemli olduğunu göstermektedir. Gece uykudan uyandıracak kadar şiddetli ağrılar kesinlikle ihmal edilmemelidir. Çünkü iltihaplı bel romatizması omurgaların eğilmesi]]> Kalp Romatizması Geçermi https://www.romatizma.gen.tr/kalp-romatizmasi-gecermi.html Sun, 25 Nov 2018 22:56:21 +0000 Kalp romatizması geçer mi, kalp romatizması alp ve kalp kapakçıklarında romatizmanın neden olduğu hasara bağlı olarak meydana gelen işlev bozukluğudur. Romatizma iyi tedavi edilmediği takdirde, kalp kapakçıklarına Kalp romatizması geçer mi, kalp romatizması alp ve kalp kapakçıklarında romatizmanın neden olduğu hasara bağlı olarak meydana gelen işlev bozukluğudur. Romatizma iyi tedavi edilmediği takdirde, kalp kapakçıklarına yerleşir. Burada oluşan romatizma oldukça genç yaşlarda meydana gelen, boğaz enfeksiyonuyla başlayan akut romatizmal ateş olarak tanımlanan hastalıktır. Boğazda yerleşmiş olan mikroplar tedavi edilmediği zaman, kalp ve böbreklerde hasara neden olur. Çoğunlukla kalp kapakçıkları bundan etkilenir. Başta mitral kapakçık olmak üzere, aort kapakta rahatsızlıktan etkilenir. Darlık ve yetmezlik nedeni olan rahatsızlık bazen tek kapakta, bazen de her iki kapakta birden etkili olabilir. Hastalarda kuru öksürük, nefes darlığı, sıkça soğuk alma, el ve ayaklarda üşüme, yorgunluk, morarma gibi bazı belirtiler gösterir.

Kalp romatizması uzun yıllar belirti vermeden ilerleyebilir. Zaman içinde erken yorulma, nefes darlığı, ayaklarda şişme gibi etkiler baskın olmaya başlar. Eğer iyi bir kalp muayenesi yapılırsa, hastada kapak darlığı, yetmezliği tespit edilebilir. Bunun tespit edilmesi için, en sağlıklı ve kolay olan yöntem ekokardiyografi çekilmesidir. Bu sayede kalbin yapısı, boyutu ve kalp kapaklarının görüntülenmesi mümkün olur ve kapakta olan darlık, yetmezlik derecesi belirlenir. Kalp romatizmasının geçmesi için, kapakta olan darlığın ya da yetmezliğin kalbin fonksiyonlarını bozmadan evvel saptanması ve gereken önlemin alınması gerekir. İlaçla tedavi sağlamayacak derecede kapakta sorun varsa, ameliyatla kapağın tamiri ya da protez kapak değişimi yapılabilir. Kalp romatizmasının geçmesi için bunun gibi müdahalelerin gecikmeden yapılmasıdır.

Kalp Romatizması Geçermi

Kalp romatizması tedavisi nasıl olur

Kalp romatizmasının tedavisinde başarıyı getiren ilk etken erken teşhis edilmesidir. Hastaların istirahat etmesi sağlanarak, yeni bir mikrobik enfeksiyonun önlenmesi amaçlanır. Vücutta streptokokların neden olduğu enfeksiyonun iyileşmesini sağlamak için, antibiyotik tedavisi yapılmalıdır. Romatizma türleri içinde en fazla korkulan kalp romatizması tedavisinde uygulanması gerekenler ise;

Aspirin ile kortizon dışındaki antiromatizmal ilaçlarla birlikte koruyucu depo penisilin enjeksiyon yapılmalıdır. Ayda bir kere yapılacak olan penisilin tedavisinden önce, test yapılması ihmal edilmemelidir. Ender olarak hastalığın akut seyri sırasında, kortizon tedavisi de uygulanabilir.

Kalp romatizması tanısı konan hastaların tedaviden kaçınması halinde, rahatsızlık daha ileri aşamalara gelmektedir. Hastalıkta erken teşhis olur ve tedavide erken başlarsa, hastalar uzun yıllar yaşamaktadır. Bu nedenle kalp romatizmasının tedavi edilebilir olduğu dikkate alınmalı ve hastanın moralini yüksek tutarak, tedaviye başlaması önerilir.

Akut dönemde hastalık ilaçla tedavi edilirken, uzun dönemde hastanın geçirdiği bu rahatsızlık dikkate alınarak, kalp tutulumu açısından takibe alınmalıdır. Kalp tutulumu olursa, hasta ekokardiyografi ile takip edilmelidir. İlerleyen yaşlarda hastada doku bozulması olursa, bu durum kalbin zorlanmasına neden olabilir. Bu yüzden kalp kapaklarına yönelik girişimsel tedavilere başvurulabilir.

]]>
Romatizma Hangi Bölüm Bakar https://www.romatizma.gen.tr/romatizma-hangi-bolum-bakar.html Mon, 26 Nov 2018 13:09:29 +0000 Romatizma hangi bölüm bakar, toplumda sıkça görülen romatizmal hastalıkların tanısını koymak ve tedavisini uygulamak için, bu alanda eğitim almış olan uzmanların olduğu romatoloji bölümüne başvurulmalıdır. B Romatizma hangi bölüm bakar, toplumda sıkça görülen romatizmal hastalıkların tanısını koymak ve tedavisini uygulamak için, bu alanda eğitim almış olan uzmanların olduğu romatoloji bölümüne başvurulmalıdır. Bu bölümde romatolojik hastalıkların tanısını koyma ve tedaviyi düzenlemek için romatologlar görev yapmaktadır. Ramotoloji eğitimi almak için, 6 yıl devam eden tıp eğitimini takiben, 4 yıl süren iç hastalıkları eğitimi, bundan sonra 3 yıl süren romatoloji uzmanı eğitimi alınmaktadır. Çocuklar ve yetişkinler için ayrı romatoloji uzmanı eğitimi alınır.

Romatoloji bölümü ve romatologlar hangi hastalıklarla ilgilidir

Romatizmal hastalıklar toplumda sıkça görülmektedir. Bu hastalıklar arasında romatoid artrit, sedef romatizması, ankilozan spondilit, Behçet hastalığı, sistemik lupus eritematozus SLE, çocukluk döneminde başlayan romatizmal hastalıklar, gut hastalığı, sjögren sendromu, ailevi akdeniz ateşi gibi  pek çok romatizmal hastalığın teşhisini ve tedavisini romatologlar yapmaktadır. Bu rahatsızlıklar vücutta tek bir organda değil, çok sayıda organda etkili olabilir. Bu yüzden romatologlar, hastalıkların tedavisinde ve takip edilmesinde uzmanlaşmıştır.

Romatizma Hangi Bölüm Bakar

Romatizmal hastalıklarda erken tanı önemlidir

Eğer erken dönemde tanı konulan ve tedavisi uygun bir şekilde yapılan romatizmal hastalık varsa, bu rahatsızlığın ilerlemesinin geciktirilmesi, hatta bunun önlenmesi bile mümkün olabilir. Hastalığın ilk aşamasında doğru teşhis konması ve buna uygun tedaviye başlanması halinde, hastanın sonraki yaşamına etki etmektedir. Bu unsur sakatlık gelişimini, çalışma kısıtlılığını, hastalığa bağlı olan tıbbi ve ekonomik giderleri azaltabilir.

Romatizmal hastalıkların takibi önemlidir

Romatologlar romatolojik hastalıkların tanısında öncelikle erken teşhis yapmayı, hastalığın takibini de düzenli olarak yapmayı hedefler. Bu hastalıkların çoğunluğu kronik türdedir. Bu yüzden belirli aralıklarla takip edilmelidir. Takip sırasında hastalığın seyri ve uygulanan tedavinin etkinliği değerlendirilmektedir. Hem tedavi sırasındaki değişiklikler, hem de uygulanan tedavinin yan etkileri takip sırasında kontrol edilir. Bu yüzden iç hastalıkları uzmanlığını yaparak, romatoloji ihtisasını yapan romatologlar tarafından romatizma hastalıklarının takibi yapılmalıdır. Hastalar sağlık kuruluşunda romatoloji bölümüne başvurarak destek alabilir.

]]>
Eklem Romatizmasına Ne İyi Gelir https://www.romatizma.gen.tr/eklem-romatizmasina-ne-iyi-gelir.html Mon, 26 Nov 2018 14:26:32 +0000 Eklem Romatizmasına Ne İyi Gelir, romatizma hastalığı eklem çevresi, eklem, kemikler ve sinir köklerine tesir eden rahatsızlıkların genel ismi olarak bilinir. Farklı bir anlatım tarzıyla ise kaslarda ve özelliklede e Eklem Romatizmasına Ne İyi Gelir, romatizma hastalığı eklem çevresi, eklem, kemikler ve sinir köklerine tesir eden rahatsızlıkların genel ismi olarak bilinir. Farklı bir anlatım tarzıyla ise kaslarda ve özelliklede eklemlerde rastlanan ağrılı sancılı ve şişlikler gösteren rahatsızlıkların genel olarak bilinen tanımıdır. Romatizmanın bir çok değişik türlerine rastlanabilmektedir. Bu romatizma türlerinden eklem romatizmasına ve bu romatizmayla bağlantısı olan kas romatizması rahatsızlığına bu makalemizde yer vereceğiz.

Eklem romatizması hastalığı eklemlerin işlevlerini yerine getiremeyecek kadar iltihaplanmasına neden olarak bilinen oldukça ağrılı ilerleyen kronik  bir rahatsızlıktır. Eklem romatizmasının belirtileri eklemlerde şiddetli ağrı, aşırı yorgunluk, sabahları özellikle kendini gösteren hareketsizlik ve tutukluk gibi rastlanan özel belirtileri bulunmaktadır. Bu rahatsızlık genel olarak 45 ila 65 yaşları etkileyen ve bu yaşlardaki kişilerde rastlanabilmektedir ve bayanlarda rastlanma oranı erkeklerden çok daha fazladır. Eklem romatizması bilindiği gibi kronik bir rahatsızlık olduğundan dolayı maalesef yaşam boyu devam eden bir hastalıktır.

Eklem Romatizmasına Ne İyi Gelir

Eklem Romatizmasına Ne İyi Gelir

Brokoli: İçeriğinde var olan sülfürafan maddesi özellikle eklem romatizmasına iyi geliyor, denek hayvanları üzerinde uygulanan deneylerde, sülfürafan bakımından zengin gıdalarla beslenen denek hayvanlarının eklemlerinin osteoartrite yani halk arasındaki adı ile kireçlenmeye karşı daha güçlendiği gözlemlenmiştir. Bir başka yapılan incelemede ise sülfürafanla beslenen ineklerin kıkırdak hücrelerinin korunduğu saptanmıştır. Uygulanan bu deneylerden yola çıkılarak insanlarında eklem ağrılarından kurtulmak için pek çok doğal ve şifalı bitkiler vardır. Bu nedenle daha kaliteli bir yaşam, hareketlilik, ağrılar ve ödemlerden kurtulmak adına bazı bitkilerden destek alınabilir. İşte sizler için derlediğimiz bu şifalı bitkilerden bazıları.

Kuşburnu: Kuşburnu bitkisinin özellikle kabuğunda ve çekirdeğinde bulunan bir maddenin iltihap sebebiyle meydana gelen reaksiyonu en aza indirdiği düşünülmektedir. Bu nedenle kuşburnu bitkisi çay şeklinde içilebileceği gibi kapsül halinde de kullanılarak fayda sağlanabilir. Ancak bu bitki çay olarak hazırlandığı zaman ısıyla temas etmesinden dolayı eklemler üzerinde önemli bir etki sağlamaz. Bu nedenle eklem romatizması rahatsızlığı için kapsül olarak faydalanmak daha doğru olacaktır.

Zerdeçal: Bilindiği gibi zerdeçal oldukça açı bir tada sahip bir bitkidir. Zerdeçal ile denekler üzerinde yapılan bir incelemeye göre eklemler üzerinde iyileştirici bir özelliği olduğu düşünülmektedir.

Kiraz: Kiraz meyvesi antosiyanin içeren bileşikler bakımından oldukça zengin içerik barındıran bir meyvedir. Bu nedenle tüketilen kiraz mükemmel bir enerji vericidir ve bu mükemmel bileşimleri sayesinde eklem ağrılarına faydalı olduğu düşünülmektedir.

Yumurta: Vücuttaki dokuların ve kemiklerin çok daha sağlıklı olması açısından sülfüre ihtiyaç duyarlar. Bilindiği gibi de yumurta bol miktarda sülfür içermektedir ve bunların yanı sıra B vitamini bakımından zengin içerikler barındırdığından dolayı eklem ve kas hücrelerinin sağlıklı gelişmesi için mükemmel bir besindir.

Tahıllar: Yulaf ezmesi ve kepekli ekmek türleri gibi tahıl grubuna ait besinler eklemlerin sağlığını koruma açısından oldukça faydalıdır. Tahılların düzenli tüketimi sonrasında eklem iltihapları ve ağrılarında azalmalar sağlanır.

Soğuk Ve Sıcak Kompres: Eklem ağrıları için uygulanacak sıcak veya soğuk kompreslerin fayda sağladığı bir gerçektir. En az 15 ile 20 dakika kadar yapılan sıcak bir duş eklem ağrılarına iyi gelecektir. Bunun yanı sıra soğuk uygulanacak kompres de eklem romatizması nede]]> Eklem Romatizması Bitkisel Tedavi https://www.romatizma.gen.tr/eklem-romatizmasi-bitkisel-tedavi.html Tue, 27 Nov 2018 08:51:11 +0000 Eklem romatizması bitkisel tedavi, romatizma vücudun herhangi bir bölgesinde oluşan, şişlik, ağrı ve sızıdan meydana gelen bir hastalıktır. Şekil bozukluklarına da neden olan bu hastalık, eklemlerde büyük hasar Eklem romatizması bitkisel tedavi, romatizma vücudun herhangi bir bölgesinde oluşan, şişlik, ağrı ve sızıdan meydana gelen bir hastalıktır. Şekil bozukluklarına da neden olan bu hastalık, eklemlerde büyük hasarlar oluştura bilmektedir. Eklem ağrılarının yanı sıra vücudun başka bölgelerinde meydana gelen kasılma ve tutulmalara da romatizma denilmektedir. Romatizma hastalığı, genellikle böbrek, akciğer, deri, bağırsak ve damarlara da etki etmektedir. 

Eklem romatizmasının gün içerisinde oluşturduğu hareket kısıtlılığı, ağrılar, ödemler, kişinin hayatında olumsuz etkilere sebep olabilmektedir. Eklem romatizması ilaçlar ile tedavi edildiği gibi bitkilerle de tedavi edilebilmektedir. Yapılan araştırmalara göre bazı bitkilerin içinde bulunan maddelerin eklemlerde oluşan iltihabı azaltarak ağrıların hafiflemesine neden olduğu görülmüştür. Brokoli bu bitkilerden bir tanesidir. Özellikle brokolide bulunan sülfürafan isimli maddenin ve içerdiği antioksidan özelliği ile bu hastalığın bitkilerle tedavisinde önemli sonuçların alınmasına neden olduğu görülmektedir. İçerdiği maddeler sebebi ile, eklemlerde oluşan iltihabı azalttığı ve ağrıları hafiflettiği bilinmektedir. Bu bitkinin ilaçlara oranan hiçbir yan etkisinin olmadığı da görülmüştür. 

Eklem Romatizması Bitkisel Tedavi

Bu bitkilerden bir tanesi ise kuşburnudur. Kuşburnu bitkisinin çekirdeğinde ve kabuğunda bulunan bir maddenin, eklemlerdeki iltihabın oluşturduğu reaksiyonları hafiflettiği görülmüştür. Kuşburnu bitkisi genellikle çay olarak tüketilmektedir, bunun yanı sıra kapsül olarak da tüketilerek bu bitkiden faydalanılabilir. Bu bitki çay olarak tüketildiği zaman ısıya maruz kaldığından dolayı eklemler üzerinde fazla etki etmemektedir. Daha iyi sonuçlar alabilmek için kapsül olarak kullanılması daha uygundur. Kuşburnunu ayrıca toz haline getirip kullanarak da büyük faydalar elde edilmektedir. Kuşburnu bitkisi toz olarak kullanıldığı zaman, eklemlerde oluşan kireçlenmeyi azaltır ve kireçlenmeye bağlı ağrıları hafiflettiği söylenmektedir. 

Zeytinyağının da bu hastalığın hafifletilmesinde büyük rol oynadığı söylenmektedir. Zeytinyağının içerisinde oleocanthal adında bir madde bulunmaktadır. Zeytinyağının içerisinde bulunan bu madde iltihaplanmayı bitirerek eklemlerde oluşan şişlik ve ağrılara engel olduğu görülmüştür. Tedavi amaçlı kullanılacak zeytinyağı, sade tüketileceği gibi özellikle salatalarda kullanılarak faydalanılabilmektedir. Zerdeçal bitkisi ise, iltihap oluşumunu durdurduğu ve iltihabı bitirdiği söylenmektedir. Bu bitki acı bir tada sahiptir. Yeşil çayın da bu hastalık üzerinde büyük bir etkisi olduğu söylenmektedir. Özellikle vücut fonksiyonlarına çok iyi geldiği söylenilen yeşil çay, kıkırdaklarda oluşan hasarların iyileşmesine neden olduğu görülmüştür. Kiraz, antosiyanın bileşikler açısından zengin içeriklere sahip bir bitkidir. Tüketildiği zaman kişiye enerji veren bu meyve içeriği nedeni ile eklem ağrılarına da iyi gelmektedir. 

Özellikle tahıllar, kepekli ekmek, yulaf ezmesi ve tahıl grubuna giren gıdalar eklemlerin sağlığını korumakta büyük rol oynar. Bu tahıllar kullanıldığı zaman eklemdeki ağrı ve iltihaplar azalmaktadır. Eklem ağrılarına iyi gelen yumurta, kemik ve dokuların daha sağlıklı olması için vücudun sülfüre ihtiyacını karşılamaktadır. Yumurta B vitamini açısından zengin bir içeriğe sahip olduğundan kas ve eklemlerin gelişimine yardımcı olarak, romatizma türü hastalıkların oluşması olasılığını en az seviyeye düşürmektedir. 

]]>