romatizma.gen.tr
romatizma
Sosyal Medyada Paylaş
Romatizmaya İyi Gelen Bitkiler
Romatizma Tedavisi
İltihaplı Romatizma Tedavisi
Romatizma Tahlili
İltihaplı Eklem Romatizmasına Ne İyi Gelir
Romatizma Bitkisel Tedavi
Göz Romatizması
İltihaplı Romatizma İlaçları
Eklem Romatizması
İltihaplı Romatizma Hangi Bölüm Bakar
Romatizma Kremi
Kas Romatizması Neden Olur
Romatizma İğnesi
Romatizma Kan Testi
Bağ Dokusu Romatizması
İltihaplı Eklem Romatizması Belirtileri
Romatizmaya İyi Gelen Kaplıcalar
Kas Romatizmasına Ne İyi Gelir
İltihaplı Eklem Romatizması Nedir
Eklem Romatizması Tedavisi
Romatizma Ateş Yaparmı
Eklem Romatizması Bitkisel Tedavi
Kas Romatizması Tedavisi
Eklem Romatizmasına Ne İyi Gelir
Yumuşak Doku Romatizması Belirtileri
Romatizma Hangi Bölüm Bakar
Kalp Romatizması Geçermi
Belde İltihaplı Romatizma
Doku Romatizması Belirtileri
Akut Eklem Romatizması
Zehirli Romatizma
Romatizma Çayı
Kas Romatizması Belirtileri
İltihaplı Romatizmaya Ne İyi Gelir
Kol Romatizması Belirtileri
Tüm Sayfalar >>

Romatizma Kan Testi

Romatizma kan testi genel olarak vücutta romatizma ile ilgili bir sorun var mı yok mu anlaşılsın diye yapılır. Ancak bir çok romatizma türünün kan testleri ile belirlenemeyeceğini bilmek gerek. Romatizma hastalığı sadece bir çeşit hastalık değildir. Birden fazla türü bulunmaktadır. Bundan dolayı romatizma hastalığı demek yerine romatizmal hastalıklar demek daha doğru bir ifadedir.. Romatizmal hastalıklar sayı olarak 200 civarındadır. Eklemlerde, kemiklerde, kas, kiriş, bağ yapılarında, sinir gibi hareket sistemini oluşturan yapılardaki ağrılara neden olmaktadır.

Romatizma çeşitleri

Romatizmal hastalıklar farklı şekillerde sınıflanır. Kolayca anlaşılması için başlıca iki gruba ayrılabilir.  İltihaplı romatizmalar ve İltihapsız romatizma türleri  de. Romatoid artrit, ankilozan spondilit, gut gibi romatizma hastalıkları iltihaplı, osteoartrit, yumuşak doku romatizmaları iltihapsızdır.

Teşhis aşaması

Romatizmanın teşhis edilmesinde en önemli aşama hekim muayenesidir. Hiçbir tahlil ve film hekimin teşhisi yerine geçemez. Tetkikler muayene ile anlaşılamayan hususları açıklamak veya hastalığın derecesini göstermek içindir. Çok az romatizma türü kanın tahlil edilmesi ile anlaşılabilir. Genelde kan tahlilinde hiçbir değişiklik olmaz. Bu hastalıkların tanısında sıklıkla genel biyokimyasal testler iltihap göstergelerinden yaralanır. Bazen özel testlere ihtiyaç duyulur. Rahatsızlık olan bölgelere yönelik röntgen,  ultrasonografi, bilgisayarlı tomografi ve MR gibi görüntüleme tekniklerine başvurulur.Gerek görülürse biyopsi, anjiyografi gibi yöntemlere de başvurulabilir. Sıkça kullanılan testler aşağıda özetlenmiştir.

Romatizma Kan Testi

Kan sayımı testi: Anemi, lökopeni, trombositopeni gibi sorunların olup olmadığı araştırılır. SLE öncelili olmak üzere çeşitli sistemik romatizmal hastalıkların ilerleme sürecinde veya verilen ilaçların yan etkisi varsa saptanabilir.
Eritrosit Sedimantasyon Hızı: Kanda kırmızı hücrelerin standart bir tüp içinde dik olarak yer çekimi etkisine maruz kalması 1 saatlik süre sonunda çökme hızını gösterir. Vücutta varsa nedeni ne olursa olsun bir ortaya çıkan iltihabi durumu gösterir.  Sadece romatizmanın ilerlemesinde değil hemen hemen tüm inflamasyon durumlarında (zatürree, idrar yolu enfeksiyonu benzeri) sedimantasyon hızı yükselir.

CRP testi: Akut inflamasyon olduğunda karaciğerden salgılanan bir proteindir. Bu salgı da ESH gibi her türlü inflamasyon durumlarında artar. İltihap düzeyine bağlı olarak hızla yükselmesi ve iltihap azaldığında hızla düşmesi nedeniyle tercih edilen bir testtir.

ASO:  A Grubu Beta Hemolitik Streptokokların neden olduğu üst solunum yolu hastalıklarının ilerlemesinde serumda seviyesi artan bir antikordur. Sadece beta mikrobu ile enfeksiyon geçirmekte olduğunu gösterir. Bu mikrop nedeni ile boğaz enfeksiyonu geçirenlerin  %1-3 kadarında 1-5 hafta sonra, ortaya çıkan kalp, eklem, deri, deri altı, MSS ‘de bir reaksiyon olan akut romatizmal ateş  gelişebilir. ASO yükselmesi yalnız başına ARA olduğunu göstermez. Hastalığın başka klinik ve laboratuvar belirtilerinin olması halinde ASO yükselmesinin ARA tanısı için anlamı olur.

Romatoid Faktör: Başta romatoid artrit olmak üzere birçok iltihaplı romatizmanın seyir düzeyi yükselen bir antikordur.

Anti-CCP: Bu da ön planda romatoid artrit düzeyinde yükselen bir antikordur. Romatoid artrit tanısında RF’den daha önceliklidir.

Anti Nükleer Antikor: insan hücresinin çekirdeğinde bulunan çeşitli yapılara karşı oluşan oto antikorlardır. FANA olarak da adlandırılır. Bu test uygun klinik şikayeti olan hastalarda bakıldığında SLE tanısında faydalıdır. SLE dışında Sjögren Sendromu, Romatoid Artrit, Skleroderma gibi sistemik romatizmaların düzeyinde pozitif olarak saptanabilir. Sağlıklı insanlarda da düşük seviyelerde pozitif saptanabilir. FANA pozitif saptanan hastalarda ENA profil denilen bir diğer testin daha yapılması gereklidir. ENA profil testi ile oluşan bu ANA testinin hangi antijene karşı olduğu araştırılır. Çünkü her antijen ayrı bir sağlık sorununu düşündürür.

HLA B27: Bir gendir ve sağlık sorunu olmayan insanların %6-8 kadarında pozitif saptanırken ankilozan spondilit ve ilişkili hastalığı olanlarda %80-90 kadarında pozitif saptanır. Sabahları daha belirgin bel ağrısı olan ve testlerinde sakroiliitis belirlenen kişilerde ve sebebi anlaşılamayan üveit ve artrit olgularında HLA-B 27 düzeyi tanıda yardımcı olur.

Romatizma tedavisi varmı ?

Romatizma hastalıkların çoğu ilaç ve fizik tedavi ile iyileşir. Çok ender olarak ameliyat gerekir. Bazı ilaçlar sadece ağrıyı geçirirken, diğer kısmı hastalığı tedavi edebilir yada ilerlemesini yavaşlatabilir. Bazı ilaçlar hastalığın kaynağına lokal olarak uygulanır. İlaçların fazla yan etkisi varken, fizik tedavi zararsız bir tedavi türüdür.

Yayınlanma Tarihi : 02.07.2015 01:39:01

Romatizma Kan Testi Yorumları
İsminiz 
Yorumunuz 
Güvenlik 
 Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin
   

Yorum Yapılmış "Romatizma Kan Testi"

idris

oğlumun dizi şişti ayak bilegide.kan tahlillerinde crp ve sedimantasyon tahlilleri yüksek cikti.antibiyotik sürüp verdi doktor crp düştü sedimantasyon yükselmiş. romatizma olabilir mi ?romatizma faktoru normal çıktı.

2018-03-20

Kullanıcı oyu: 4,5

damla püsküllü

kızımın dizi şişmişti doktor tes yaptı sıvı birikmesi var dedi inallı romatizma var dedi sonuçlara sizde bakabirmisiniz

2018-02-18

Kullanıcı oyu: 4,5

Filiz

RF h 17 romatizma sonucu lütfen normalleşme i

2017-12-19

Kullanıcı oyu: 4,5

Fadime

Hangi bölüm yapıyor tahlili

2017-11-10

Kullanıcı oyu: 4,5

Hülya

BSG 32/61(+) bu nedir yüksek çıkmış acaba romatizmam varmı?

2017-09-14

Kullanıcı oyu: 4,5

murat

zehra hanım sedimantasyon hızlı ayrıca

2017-08-04

Kullanıcı oyu: 4,5

Zehra

Merhaba hocam Sedimanyasyonum 17 RF 24 romatizmam hangi safhada kollarımda dirseklerimde ağrı yanma var

2017-07-26

Kullanıcı oyu: 4,5

Hulya

BSG nedir benim kanimda yuksek cikmis eklemlerim cok agriyor romatuzmam yok diyor doktor

2017-05-12

Kullanıcı oyu: 4,5

sevilay

Dirsekler de aci agritutulma

2017-05-10

Kullanıcı oyu: 4,5

erdal

benim rf 162 cıktı ancak romatizmaya bağlı şikayetlerin hiçbiri bende yok bu normal bir durum mudur

2017-04-28

Kullanıcı oyu: 4,5

furkan

crp 17 çıktı intaha çokmu demek

2017-04-24

Kullanıcı oyu: 4,5

ilkin Rahim

Yataka girdiyimde kaslarımda ağrılar hemen başlar.Darıkdırıcı bir hal vrir.Kalbime dokunur.Uyku problemi yaratır.

2017-04-18

Kullanıcı oyu: 4,5

Hayriyenur kirişçi

Ailemde romatizması olan yok bende ağrı falan hiçbirşey yok üveit var ve kan testi romatizma var diyor doktorr ,türünü bilen yazabilir mi

2017-04-17

Kullanıcı oyu: 4,5

Mehmet Özdemir

çok ve normal soguklarda baldrlarimda ve diz üstünden ksiklarar dogru on tarafta sitdeli ağrılar va nereye baş vurmaliy

2017-03-31

Kullanıcı oyu: 4,5

ali

soguk havalarda akşam yatınça sabakadar her yanım arıyor neyapmam lazım

2017-03-07

Kullanıcı oyu: 4,5

HASAN

CRP ASO TESTİ DÜŞÜK AMA EKLEM AGRISI VAR NEDENİ NE OLABİLİR

2017-02-13

Kullanıcı oyu: 4,5

Zerrin

Benim şiddetli eklem ağrılarım var romatizma testi yaptırıyorum ama çıkmıyor başka neden olabilir acaba

2016-12-08

Kullanıcı oyu: 4,5

ege

Ramotoloji bölümünden kan tahlili istediler yaptırdım ama detaylı inceleme olacak mış.o detaylı aramada kanda sigara içildiği belli olur mu ?

2016-08-12

Kullanıcı oyu: 4,5

Ayse

Crp1.3 kan testi sonucunu öğrenmek istiyorum

2016-05-05

Kullanıcı oyu: 4,5
Diğer () yorumu göster

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Romatizma Nedir

Romatizma nedir, romatizma kemikleri kaslar, eklemler ile bu yapıların birleşmesini sağlayan bağlarda ağrıya, hareket kısıtlılığına, şekil bozukluğuna ve şişliğe neden olan hastalıkların genel adıdır. Genel olan iltihabi olanlar v...

Romatizma Neden Olur

Romatizma Neden Olur, Romatizma, vücuttaki hareket sisteminin çalışmasına ve işlerlik kazanmasına yardımcı olan iskelet sisteminin kireçlenmesi ile ya da omurilik veya omurgaların hasar görmesi ile oluşmakta olan sıkıntılar şeklin...

Romatizma Nasıl Bir Hastalıktır

Romatizma Nasıl Bir Hastalıktır, Romatizma vücudumuzda kas sistemi, kemikler ve bu yapıların oluşumunda bunları birleştirmekte olan bağlarda oluşmakta olan ağrı, şişlik ve oluşan şekil bozuklukları kendini göstermektedir. Romatizm...

Romatoid Artrit Tedavisi

Romatoid artrit tedavisi: Romatoit artrit tedavisi henüz tam olarak bilinmeyen bir hastalıktır. Günümüzde belirli bir tedaviye cevap veremediği için doktorlar ancak belirtileri hafifleterek hastalığın seyrini yavaşlata biliyorlar....

Juvenil Romatoid Artrit

Jüvenil romatoid artrit, kronik olan, eklem iltihaplı bir hastalıktır. 100.000 çocuk arasında yaklaşık 20 çocukta karşılaşılır. Hastalık kişisel olarak değişebildiğinden dolayı teşhis edilmesi oldukça zordur ve çoğunlukla farkl...

Romatoid Artrit Belirtileri

Romatoid Artrit Belirtileri, Eklemlerde iltihap biçiminde ortaya çıkan romatizmal bir rahatsızlık türüdür. En sık görüleni ile kronik iltihaplı bir romatizmal hastalık türüdür. Eklemlerde bozulmalara neden olur. Kronik poliartriti...

Çocuklarda Romatoid Artrit

Çocuklarda Romatoid Artrit, yetişkin bireylerde görülmekte olan artritten çok daha farklı olmaktadır. Bu sebepten dolay da tanımı içinde en önemli olan nokta bir yada birden daha fazla eklemde tam altı haftadan uzun süreli olan şi...

Salazoprin

Salazoprin, Steroid olmayan iltihap giderici ilaçlara cevap vermeyen, eklemlerde meydana gelen ağrı ve şekil bozukluğuna sebep olan romatoid artritli hasta olan kişilerin tedavisinde ve iltihap sahibi olan bağırsak hastalıklarının...

Kas Romatizması Nedir

Kas romatizması nedir, tıp dilinde fibromasküler doku ya da lif dokusu iltihabı olarak tanımlanan hastalık, yumuşak doku romatizması hastalıkları içinde bulunan eklem harici bir romatizma türüdür. Hastalık, Fibromiyalji sendromu v...

Tendinit

Tendinit, daha açık bir adıyla tendon iltihaplanmasıdır. Tıbbi olarak insanlarda çok görülen bu durum müdahale edilmediği zamanlarda gittikçe daha da büyük sorunlara neden olan bir hastalıktır. Bilindiği gibi vücutta oluşan bir il...

Gizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası | Yardım Forumları

romatizma, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Nisan - 2018